poniedziałek, 20 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Szansa na nową Różankę

Szansa na nową Różankę

Szansa na nową Różankę
Data publikacji: 2016-06-10 09:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:05
Wywietleń: 1679 138452

Szczecinianie pokochali Ogród Różany na tyle, że widzą sens budowania kolejnego. Tym razem na Pogodnie. Miałaby to być swoista zielona i społeczna rekompensata za poprowadzenie przez tę dzielnicę kolejnych etapów tzw. obwodnicy śródmiejskiej, której konsekwencją będzie bezprecedensowa, masowa wycinka drzew i krzewów w rejonie ulic Sienkiewicza i Twardowskiego.

Nowa Różanka to autorski pomysł Beaty Zielińskiej, radnej Rady Osiedla Pogodno, byłej wicedyrektor Zakładu Usług Komunalnych. W piątek (10 bm.) składa go formalnie - w formie wniosku - do budżetu miasta na 2017 r.

- Uznałam, że Pogodno i my, jego mieszkańcy, zasługujemy na utworzone od podstaw, nowe i atrakcyjne miejsce rekreacji oraz wypoczynku, ściśle nawiązujące do odrestaurowanej historycznej Różanki przy parku Kasprowicza. I pomyślałam o terenie przez lata niezagospodarowanym, w rejonie ulic: Korfantego, Sienkiewicza, Mickiewicza i Waryńskiego, nad którym ciążył już rozstrzygnięty spór miasta z wykonawcą samowoli budowlanej - opowiada radna Zielińska. - To teren niewiele mniejszy istniejącej Różanki i podobnie jak ona leżący w niecce osłoniętej wysoką zielenią od strony ulicy. Co czyni tę lokalizację idealną: kameralną i przytulną.

Jaka miałaby być nowa Różanka? Z wejściami od ulic Sienkiewicza i Mickiewicza. Oświetlona stylizowanymi lampami. Z ozdobnymi krzewami i ławkami na skarpie poniżej osłony z drzew od drugiej z tych ulic.

- Środek zajmowałyby rabaty z różnymi gatunkami róż, przeplatane ścieżkami, przy jakich stałoby dużo ławek z oparciami. I koniecznie: fontanna! - opisuje Radna Zielińska. - Sądzę, że całe przedsięwzięcie może kosztować około 800 tysięcy zł, jeśli projektant nie zaplanuje szczególnie kosztownej fontanny, ogrodzenia, pergoli i nawierzchni ścieżek. Park ten ma mieć kameralny charakter i nie epatować kosztownymi obiektami. Elementy małej architektury mają być dobre jakościowo lecz formą nie mogą konkurować z różami oraz pozostałą zielenią urządzoną.©℗

Arleta NALEWAJKO
Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Beata Zielińska, pomysłodawczyni nowej szczecińskiej Różanki. Oraz teren, gdzie miałby zostać nowy Ogród Różany

Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z piątku 10.06.2016 r.

Komentarze

Gość
Miasto da, to się zrobi.
2016-06-10 12:12:12
Czytelnik Łukasz
Najpierw trzeba postawić kawiarnię w tej pierwszej Różance. Były lux projekty i co? Doczekamy się jej czy nie? A swoją drogą, zapuszczonym terenem byłego boiska przy Mickiewicza też należy się zająć. Poza tym, obwodnicę w tym kształcie niezmiennie uważam za chory pomysł. Ludzie protestujcie, nie pozwólcie sobie zniszczyć otoczenia i zrobić autostrady pod oknami! A samochodziarze to tłuki i kmioty. Taki jeden kierowca bombowca wyskoczył mi przed nos, mimo że szedłem na zielonym!
2016-06-10 12:00:40
Lepsza rada
Pani radnej Zielińskiej bardziej proponowałbym zająć się "parkiem" na Placu W.Pawłowskiego-terenie którego postawiono"mini amfiteatr" Jest to zaniedbany,zapuszczony i tak naprawdę pozostawiony sam sobie plac pozbawiony opieki zieleni miejskiej i innych.Alejki spacerowe,chodniki,obrzeża,zieleń tam znajdująca się jest w fatalnym stanie i wymaga gruntownej przebudowy.Nikt tym miejscem się nie zajmuje.Dlaczego zatem nie "powalczyć" o to by to miejsce przyciągało nie tylko posiadaczy psów i kotów i służyło im jako wybieg lub kuwety,ale tak aby chętnie tam przesiadywali seniorzy Pogodna,matki z dziećmi i mile spędzali czas.Póki co-miejsce straszy,jest odpychające i wcale nie zachęca do tego aby tam spędzać mile czas.Nie trzeba szukać nowych projektów pani Zielińska-wystarczy podjąć się rewitalizacji obecnych miejsc takich właśnie jak zapomniany przez wszystkich Plac Pawłowskiego.
2016-06-10 10:02:45
Szczecinianin
Szczecin to rzeczywiście nie ma już innych ważnych problemów ...
2016-06-10 09:22:32
...
swietny pomysl, juz dawno powinno cos tam powstac a ten niedokonczony budynek zburzyc
2016-06-10 09:18:52

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie