Czwartek 07 lipca 2022r. 
REKLAMA

Szansa na nową Różankę

Data publikacji: 2016-06-10 09:10
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:05
Szansa na nową Różankę
 

Szczecinianie pokochali Ogród Różany na tyle, że widzą sens budowania kolejnego. Tym razem na Pogodnie. Miałaby to być swoista zielona i społeczna rekompensata za poprowadzenie przez tę dzielnicę kolejnych etapów tzw. obwodnicy śródmiejskiej, której konsekwencją będzie bezprecedensowa, masowa wycinka drzew i krzewów w rejonie ulic Sienkiewicza i Twardowskiego.

Nowa Różanka to autorski pomysł Beaty Zielińskiej, radnej Rady Osiedla Pogodno, byłej wicedyrektor Zakładu Usług Komunalnych. W piątek (10 bm.) składa go formalnie - w formie wniosku - do budżetu miasta na 2017 r.

- Uznałam, że Pogodno i my, jego mieszkańcy, zasługujemy na utworzone od podstaw, nowe i atrakcyjne miejsce rekreacji oraz wypoczynku, ściśle nawiązujące do odrestaurowanej historycznej Różanki przy parku Kasprowicza. I pomyślałam o terenie przez lata niezagospodarowanym, w rejonie ulic: Korfantego, Sienkiewicza, Mickiewicza i Waryńskiego, nad którym ciążył już rozstrzygnięty spór miasta z wykonawcą samowoli budowlanej - opowiada radna Zielińska. - To teren niewiele mniejszy istniejącej Różanki i podobnie jak ona leżący w niecce osłoniętej wysoką zielenią od strony ulicy. Co czyni tę lokalizację idealną: kameralną i przytulną.

Jaka miałaby być nowa Różanka? Z wejściami od ulic Sienkiewicza i Mickiewicza. Oświetlona stylizowanymi lampami. Z ozdobnymi krzewami i ławkami na skarpie poniżej osłony z drzew od drugiej z tych ulic.

- Środek zajmowałyby rabaty z różnymi gatunkami róż, przeplatane ścieżkami, przy jakich stałoby dużo ławek z oparciami. I koniecznie: fontanna! - opisuje Radna Zielińska. - Sądzę, że całe przedsięwzięcie może kosztować około 800 tysięcy zł, jeśli projektant nie zaplanuje szczególnie kosztownej fontanny, ogrodzenia, pergoli i nawierzchni ścieżek. Park ten ma mieć kameralny charakter i nie epatować kosztownymi obiektami. Elementy małej architektury mają być dobre jakościowo lecz formą nie mogą konkurować z różami oraz pozostałą zielenią urządzoną.©℗

Arleta NALEWAJKO
Fot. Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Beata Zielińska, pomysłodawczyni nowej szczecińskiej Różanki. Oraz teren, gdzie miałby zostać nowy Ogród Różany

Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z piątku 10.06.2016 r.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Gość
2016-06-10 12:12:12
Miasto da, to się zrobi.
Czytelnik Łukasz
2016-06-10 12:00:40
Najpierw trzeba postawić kawiarnię w tej pierwszej Różance. Były lux projekty i co? Doczekamy się jej czy nie? A swoją drogą, zapuszczonym terenem byłego boiska przy Mickiewicza też należy się zająć. Poza tym, obwodnicę w tym kształcie niezmiennie uważam za chory pomysł. Ludzie protestujcie, nie pozwólcie sobie zniszczyć otoczenia i zrobić autostrady pod oknami! A samochodziarze to tłuki i kmioty. Taki jeden kierowca bombowca wyskoczył mi przed nos, mimo że szedłem na zielonym!
Lepsza rada
2016-06-10 10:02:45
Pani radnej Zielińskiej bardziej proponowałbym zająć się "parkiem" na Placu W.Pawłowskiego-terenie którego postawiono"mini amfiteatr" Jest to zaniedbany,zapuszczony i tak naprawdę pozostawiony sam sobie plac pozbawiony opieki zieleni miejskiej i innych.Alejki spacerowe,chodniki,obrzeża,zieleń tam znajdująca się jest w fatalnym stanie i wymaga gruntownej przebudowy.Nikt tym miejscem się nie zajmuje.Dlaczego zatem nie "powalczyć" o to by to miejsce przyciągało nie tylko posiadaczy psów i kotów i służyło im jako wybieg lub kuwety,ale tak aby chętnie tam przesiadywali seniorzy Pogodna,matki z dziećmi i mile spędzali czas.Póki co-miejsce straszy,jest odpychające i wcale nie zachęca do tego aby tam spędzać mile czas.Nie trzeba szukać nowych projektów pani Zielińska-wystarczy podjąć się rewitalizacji obecnych miejsc takich właśnie jak zapomniany przez wszystkich Plac Pawłowskiego.
Szczecinianin
2016-06-10 09:22:32
Szczecin to rzeczywiście nie ma już innych ważnych problemów ...
...
2016-06-10 09:18:52
swietny pomysl, juz dawno powinno cos tam powstac a ten niedokonczony budynek zburzyc

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA