poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Nie ma komu robić. Inwestycje zagrożone?

Nie ma komu robić. Inwestycje zagrożone?

Nie ma komu robić. Inwestycje zagrożone?
Data publikacji: 2017-09-07 19:50
Ostatnia aktualizacja: 2018-07-12 12:27
Wywietleń: 2810 291289

Kiedy branżę budowlaną dotykał głęboki kryzys, ze znalezieniem wykonawców gotowych przyjąć niemal każde zlecenie nie było kłopotu. Przedsiębiorstwa stające do ogłaszanych przez samorządy przetargów, walcząc o utrzymanie się na rynku, oczekiwały za swoje usługi stawek nawet poniżej poziomu opłacalności. Teraz sytuacja wygląda zgoła inaczej.

Budowlańcom zleceń nie brakuje, a co za tym idzie przy każdym kolejnym ich oczekiwania finansowe są znacznie wyższe niż wynikać to mogłoby z zakładanych kosztorysów.

Taka sytuacja ma miejsce między innymi w Kołobrzegu. Urzędnicy ogłaszają kolejne przetargi, a te nie przynoszą oczekiwanego przez nich rozstrzygnięcia. Przykładem może być chociażby długo wypatrywany przez kołobrzeżan remont ul. Budowlanej. Miasto ogłosiło już drugi przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy tego zadania. Zarówno za pierwszym razem, jak i teraz żądania finansowe oferentów są wyższe od zakładanych przez urzędników.

Najkorzystniejsza z ekonomicznego punktu widzenia propozycja opiewa na kwotę o 500 tys. zł wyższą od planowanej. Prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek postanowił w tej sytuacji nie ogłaszać trzeciego przetargu, a zwrócić się do radnych o korektę miejskiego budżetu. Jednym słowem, aby zrealizować zamierzenie inwestycyjne, jakim jest przebudowa ul. Budowlanej, trzeba będzie z innej kupki zabrać trochę pieniędzy.

Podobnie jest w przypadku przebudowy nadmorskiej promenady, gdzie najtańszy wykonawca zażądał o 2 mln zł więcej niż zarezerwowano. Problem dotknął także uczniów Szkoły Podstawowej nr 3, która od dawna czeka na własną salę sportową. Miasto obiecywało, że pierwsza łopata pod jej budowę zostanie wbita wraz z nastaniem nowego roku szkolnego. Tymczasem w sytuacji, gdy kosztorys zakładał wydanie na ten cel 5 mln zł, chętny wykonawca oczekiwał o blisko 1,5 mln zł więcej. Takiej sumy miasto nie ma z czego dołożyć. Na szczęście z powodów formalnych przetarg został unieważniony, co daje nadzieję, że w jego kolejnej odsłonie padać będą niższe kwoty. ©℗

(pw)

Fot. Artur Bakaj

Na zdjęciu: Ulica Budowlana w Kołobrzegu doczeka się remontu?

Komentarze

@Jas
Weź sobie Jełopie sprawdź najpierw w słowniku PWN, pozaglądaj do poradni językowych, a będziesz wiedział, że zdanie jest poprawne.
2017-09-08 11:05:37
do zak
Dopóki PiS rządzi na pewno nie wrócą. Kto by chciał wracać do kraju rządzonego przez złodziei i aferzystów
2017-09-08 10:52:19
re: :(
Większość profesorów i nauczycieli to tępaki. Zostali na uczelniach czy w szkołach bo do roboty się nie nadają. Nawet jako zwykłe urzędasy. Jak im że niech kładą asfalt, będzie z tego więcej pożytku niż z ich pier.dolenia o niczym.
2017-09-08 10:40:36
Jas
Ale co "robic? obiad? ,sniadanie, ,kolację ?,wesele,urodziny,itd. co to za słownictwo jak spod budki z piwem ...
2017-09-08 09:23:05
:(
Jakie to niesprawiedliwe, że bezmózg, który nie chciał się uczyć i jest robolem, zarabia więcej niż wykwalifikowany nauczyciel, czy nawet profesor...
2017-09-08 07:05:01
seroy
Wyjeżdżają to jedno ale wszyscy chcą więcej zarabiać. Jak pracownicy oczekują podwyżki to niby skąd się mają wziąć? Firma podnosi ceny - proste.
2017-09-08 05:06:28
Ciekawe
A ilosc Tych Zdrowych... co po-bieraja Zasilki - rosnie czy maleje ??
2017-09-07 23:23:21
zak
To są skutki * letniego rządzenia przez PO. Dobrzy fachowcy wyjechali i już nie wrócą. Potrzeba lat aby to nadrobić.
2017-09-07 22:36:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
25
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy