Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Jak oszczędzać?

Data publikacji: 21 grudnia 2015 r. 10:29
Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2017 r. 19:33
Jak oszczędzać?
Fot. Marek Klasa  

Niedawno wskazywaliśmy Czytelnikom możliwości oszczędzania konkurencyjne dla tradycyjnych lokat bankowych. Dziś jeszcze kilka propozycji.

– Osoby, które nie są gotowe na większe ryzyko, mogą zainteresować się funduszami celu, inaczej target return – radzi Piotr Nowak, analityk firmy Expander. – W Polsce są one właściwie nieznane. Pojawił się dopiero jeden fundusz z tej grupy. Są one natomiast popularne w Europie Zachodniej, w szczególności w Wielkiej Brytanii. Ich konstrukcja jest podobna do tych z grupy absolutnej stopy zwrotu. Zasadniczą różnicą jest jednak to, że fundusze celu nie dążą za wszelką cenę do maksymalizacji zysku, lecz do tego, aby osiągnąć zysk nie niższy niż określona z góry wartość, np. nie mniej niż 5 proc. Aby to się udało, dbają o niską zmienność, czyli minimalizowane jest ryzyko poniesienia wysokich strat. Dzięki temu jest to jedna z lepszych alternatyw dla lokat bankowych.

– Kolejną ciekawą, lecz mało znaną formą inwestowania są fundusze typu zamkniętego – zauważa Jarosław Sadowski, analityk Expandera. – Są one mniej popularne od funduszy otwartych, gdyż jest to inwestycja raczej długoterminowa. Ich zaletą jest jednak to, że mają znacznie większą swobodę działania oraz nie muszą przestrzegać tak rygorystycznych limitów inwestycyjnych. Przykładowo mogą inwestować w nieruchomości, udziały w spółkach niepublicznych, instrumenty pochodne, surowce, waluty czy wierzytelności.

Fundusze zamknięte tworzone są zwykle na ściśle określony czas, wymagają wyższych kwot wejścia oraz mają ograniczenia dotyczące nabywania i zbywania certyfikatów inwestycyjnych. Przystąpić można do nich tylko w okresach tzw. subskrypcji (zapisów), natomiast w trakcie trwania inwestycji – odkupywanie certyfikatów możliwe jest tylko w ściśle określonych terminach (np. co kwartał). Certyfikaty niektórych funduszy są również notowane na giełdzie.

Atrakcyjną alternatywą dla lokat są także produkty strukturyzowane. Łączą one ochronę kapitału z możliwością uzyskania atrakcyjnych zysków. Bezpieczeństwo wynika z tego, że inwestorzy uzyskują zwykle gwarancję, że w najgorszym przypadku na koniec trwania produktu otrzymamy nie mniej niż wpłaciliśmy. Istnieją jednak również warianty, w których klient może zgodzić się, że ochrona obejmuje np. 95 proc. kapitału. W zamian rośnie potencjalny zysk. Jego ostateczny poziom zależy jednak od tego, w co inwestuje konkretny produkt. Mogą to być np. indeks giełdowy, akcje, waluty czy surowce. Warto więc zwracać uwagę nie tylko na to, jaka jest ochrona kapitału, ale również na to, w co będą inwestowane nasze pieniądze. (jps)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Kasa
2015-12-23 08:32:51
Polska to jedyny kraj, w którym reklamuje się kredyty, pożyczki, lokaty itp., zamiast dania obywatelom godnych pensji.
Prosze pamietac... !
2015-12-22 10:40:57
Nigdy w 100 % nie mozna zawierzyc zadnemu Urzednikowi Bankowemu, gdyz kazdy Urzednik broni przede wszystkim i w 1-szej kolejnosci...interesow swojego Banku ! Ostateczna i najwazniejsza decyzja... powinna zawsze nalezec do wlasciciela wplacanej gotowki ! My Polacy dopiero uczymy sie wchodzic w Biznes i to najczesciej wszystkie Banki "dokladnie wykorzystuja"...! !
Biznes jest dobry... ale tylko dla zorientowanych w temacie ! !
2015-12-22 10:29:38
Dobre i fachowe oszczedzanie nie jest zle... ale trzeba rowniez samemu pilnowac Ekonomi i Gield Swiatowych, a szczegolnie Gieldy w USA i miec non-stop reke na pulsie tzn. czy Gielda w USA idzie w gore czy w dol... na dluzsza mete patrzac ! Gdyz co 16-18 lat nastepuje swiatowy kryzys i wowczas Gielda w USA ciagnie w dol wszystkie pozostale Gieldy na calym Swiecie... przez okres minimum 2 lat ! !
Minimum 5 albo 10 groszy,
2015-12-22 00:48:43
Zanim zacznie sie w Polsce oszczedzac...to powinno sie najpierw zlikwidowac te male grosiki, gdyz zajmuja one wiecej miejsca i czasu... jak to wszystko warte ! Ulatwilo by to rowniez ludziom starszym o slabym wzroku ! !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA