Mijają pierwsze tygodnie realizacji rządowego programu Rodzina 500+. Szczecinianie złożyli już kilkanaście tysięcy wniosków.
Poza pierwszymi dniami trwania programu wnioski we wszystkich punktach przyjmowane były bez kolejek.
Największym zainteresowanie cieszyły się punkty przy ul. Kadłubka i ul. Rydla (Prawobrzeże). Nieco mniej osób korzystało z punktów przy ul. Śląskiej, Kaszubskiej czy al. Wojska Polskiego.
Bardzo wielu szczecinian zdecydowało się na złożenie wniosku przez internet Najwięcej osób korzysta z bankowości elektronicznej. Jest to najwygodniejszy sposób, ponieważ osoby korzystające z serwisów transakcyjnych nie muszą posiadać podpisu elektronicznego. Wypełniają wniosek (podobnie jak przelew) i kierują bezpośrednio do SCŚ. W pierwszych dniach najwięcej wniosków trafiało do Centrum tą drogą.
W kolejnych tygodniach proporcje się wyrównały i obecnie połowa osób zdecydowała się na złożenie wniosku osobiście, a połowa przez Internet.
Wszystkie wnioski poddawane są analizie. Osoby, które składają je osobiście od razu dostają informacje o konieczności poprawek lub dostarczeniu dodatkowych zaświadczeń. Sporo błędów pojawia się we wnioskach elektronicznych. Te osoby są wzywane do poprawienia swoich deklaracji.
Najczęstsze błędy:
– brak podania pełnych danych dzieci (brak lub pomyłka w numerze PESEL, powtórzenie tych numerów u dwójki dzieci),
– niewpisanie pełnego składu rodziny (jeśli ktoś ubiega się o świadczenie na drugie dziecko w składzie rodziny musi wpisać również pierwsze; niewpisanie współmałżonka lub partnera, z którym wychowujemy dzieci do składu rodziny).
– wątpliwości budzą też kwestie związane z uzyskaniem lub utratą dochodu (szerzej wyjaśniamy je w sekcji pytań i odpowiedzi).
Rodzice, którzy złożą wniosek od 1 kwietnia do 1 lipca 2016 roku otrzymają pieniądze z wyrównaniem od 1 kwietnia 2016 r.
Więcej informacji o programie na stronie: www.500plus.szczecin.pl.
!PRZECZYTAJ WIĘCEJ INFORMACJI Z WIADOMOŚCI SZCZECIN
Najczęściej zadawane pytania
– Czy do wniosku muszę dołączać jakieś dokumenty?
Do wniosku nie trzeba dołączać dokumentów takich jak: kopie dowodów osobistych, kopie aktów urodzenia dzieci, formularze PIT.
Do wniosku wypełniamy załącznik, który jest jego integralną częścią tylko w przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko i jeżeli mamy dochody: nieopodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych (np. alimenty, stypendia, wynajem nieruchomości), prowadzimy gospodarstwo rolne, rozliczamy się z urzędem skarbowym na podstawie karty podatkowej lub ryczałtu oraz dokumenty potwierdzające uzyskanie lub utratę dochodu.
– Jak obliczyć dochód?
W okresie od 1 kwietnia 2016 r. do 30 września 2017 roku przy ustalaniu prawa do świadczenia analizowany jest dochód z roku 2014.
Prawo ustala się z uwzględnieniem utraty lub uzyskania dochodu.
Na przykład jeśli jeden z rodziców w 2014 roku był zatrudniony, ale obecnie stracił pracę to nastąpiła utrata dochodu.
Do potwierdzenia tego faktu należy dołączyć do wniosku np. świadectwo pracy. Jeśli mama w 2014 r. przebywała na urlopie wychowawczym, ale obecnie wróciła już do pracy, nastąpiło uzyskanie dochodu i należy potwierdzić je zaświadczeniem od pracodawcy o zatrudnieniu i wysokości zarobków.
Wszystkie wątpliwości w kwestiach dochodu najlepiej wyjaśnić bezpośrednio przy składaniu dokumentów, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny.
Dochód sprawdzany jest tylko w przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze lub jedyne dziecko.
– Nie mam konta w banku, jak będzie wypłacone świadczenie?
Osoby, które nie posiadają konta w banku będą mogły odebrać swoje świadczenie w kasie Banku PKO BP. W decyzji administracyjnej o przyznaniu świadczenia zostanie zawarta informacja o placówkach, w których będzie można odebrać gotówkę. Do banku należy udać się z dowodem osobistym.
– Czy dzieci, które ukończyły 18. rok życia są uwzględniane w programie?
Dzieci do 25 roku życia i nadal mieszkają z rodzicami są wliczane do składu rodziny w przypadku obliczania dochodu. Natomiast nie jest na nie wypłacane świadczenie.
Przykład: Rodzina z dwójką dzieci ubiega się o świadczenie. Jedno dziecko ma 10 lat, drugie 19. Świadczenie będzie wypłacone na dziecko 10-letnie jeśli rodzina nie przekroczy progu dochodowego (800 zł na osobę w rodzinie, lub 1200 zł jeśli w rodzinie wychowuje się niepełnosprawne dziecko).
Więcej na: www.500plus.szczecin.pl