Wczasy pod namiotem
W pobliżu wszystkich osad na Wyspie Wolin wyrosły miasteczka namiotowe turystów motorowych przybyłych z całego kraju. Szczególnie dużo „namiotowiczów” gości obecnie w okolicach Wisełki i Międzywodzia, a w rejonie kamieńskim – na terenie przyległych do Dziwnowa i Pobierowa.
„Kurier Szczeciński” z 6 lipca 1961 roku
Pralki „P-2” na handlowym indeksie
Minister handlu wewnętrznego wydał zarządzenie zabraniające placówkom handlowym zakupu pralek elektrycznych typu „P-2”, produkowanych przez przedsiębiorstwo obróbki metali nr 4 w Sztumie.
Pralki te mają wadliwie skonstruowaną instalację elektryczną.
„Kurier Szczeciński” z 8 lipca 1961 roku
„SORRENTO” kawiarnią młodzieżową
Kawiarnia „Sorrento”, gdzie do niedawna mieścił się klub handlowców, została przekazana komitetowi Miejskiemu ZMS. W połowie lipca, po małej adaptacji, zostanie tu uruchomiona kawiarnia młodzieży ZMS-owskiej. Trzy razy w tygodniu będą dansingi, reszta dni przeznaczona zostanie na imprezy artystyczne i wieczornice.
W kawiarni będą obowiązywać klubowe karty wstępu.
„Kurier Szczeciński” z 8 lipca 1961 roku
Piłka dźwiękowa dla niewidomych
Niedawno przeprowadzono pierwsze próby piłki dźwiękowej, która pozwoliłaby niewidomym na branie udziału w takich grach jak siatkówka.
Piłka dźwiękowa zawiera wewnątrz mały aparat elektronowy, wydający stały dźwięk. Aparat czerpie prąd z małego akumulatora. Do ładowania jego wystarczy zwykła bateryjka od lampki kieszonkowej.
„Kurier Szczeciński” z 8 lipca 1961 roku
Porcelana na gazie
W słynnej fabryce porcelany w Ćmielowie buduje się wielki tunelowy piec gazowy do wypalania porcelany. Piec ten jest ostatnim cudem techniki. Zdolność produkcyjna 1200 ton wyrobów rocznie, długość – 80 m – wszystkie stanowiska – zautomatyzowane. Piec jest skonstruowany przez angielską firmę „Gibbson”.
Będzie to pierwsza w świecie próba wykorzystania gazu do wypalania porcelany.
„Kurier Szczeciński” z 8 lipca 1961 roku
Uzdrowisko – Świnoujście
W odbudowanym uzdrowisku w Świnoujściu oddano do użytku w br. kilka domów sanatoryjnych – łącznie 230 miejsc. Do końca roku przewiduje się oddanie dalszego domu na 60 łóżek, który poza wydzielona częścią zabiegową otrzyma jadalnie na 150 osób oraz kawiarenkę dla pacjentów połączoną z klubem.
Na odbudowę uzdrowiska wydatkowano w ubiegłych dwóch latach ponad 20 mln zł, a na okres bieżącej pięciolatki przewidziano dalsze 53 mln zł. Odbudowa, która kontynuowana będzie także po roku 1965 obejmie w całości znacznie większy teren aniżeli ten, jaki zajmowało uzdrowisko przed rokiem 1939.
„Kurier Szczeciński” z 9 lipca 1961 roku