Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Zapisane w „Kurierze” (6-16.09.1959)

Data publikacji: 11 lutego 2024 r. 10:50
Ostatnia aktualizacja: 11 lutego 2024 r. 11:23
Zapisane w „Kurierze” (6-16.09.1959)
 

60-letni autostopowicz

W ciągu dwóch miesięcy wakacyjnych prawie półtora tysiąca mieszkańców Szczecina i województwa zwiedzało kraj autostopem. Większość autostopowiczów to młodzież szkolna i studenci. Nie brakło jednak ludzi starszych. Wśród nich seniorem jest przeszło sześćdziesięcioletni mieszkaniec Stargardu, który cały miesiąc przeznaczył na autostopową wędrówkę po kraju.

„Kurier Szczeciński” z 6 września 1959 r.

Czy będziemy jeść banany?

Bardzo rzadko sprowadzamy z zagranicy smaczne i zdrowe banany. Są to owoce szczególnie delikatne, łatwo psujące się, zrywne wówczas, gdy są jeszcze zupełnie zielone — dojrzewają w specjalnych pomieszczeniach. Przed wojną  kupowaliśmy rocznie około 1.800 ton bananów, które przechowywaliśmy 5 dojrzewalniach. Dziś nie mamy ani jednego pomieszczenia tego rodzaju, nie licząc resztek jednej z dojrzewalni zamienionej na magazyny "Baltony" w Gdyni.

W związku z zamierzonym wznowieniem importu i to w ilości 4 tys. ton rocznie buduje się kosztem 8 mln złotych dojrzewalnie w porcie Gdańskim, w oparciu o doświadczenie holenderskie, duńskie i niemieckie. Pierwsze banany przyjmie ona w IV kwartale br. Na święta otrzymamy 100 ton tych owoców, następne, większe juz transporty nadejdą w lutym.

W przyszłości planuje się tez budowę przechowalni bananów na Śląsku i w Warszawie.

„Kurier Szczeciński” z 8 września 1959 r.

„FRIT” nowy rodzaj tłuszczu

W szczecińskich sklepach mięsnych można kupić nowy rodzaj tłuszczu roślinnego i smalcu.

„Frit” nadaje się zarówno do spożycia z chlebem zamiast smalcu, gdyż łudząco przypomina go smakiem, jak też do wszelkich celów kulinarnych, zwłaszcza do smażenia; nie wsiąka w potrawę, rumieni się łagodnie, nie przypala.

Kilogram „Frita” kosztuje 30 zł.

„Kurier Szczeciński” z 8 września 1959 r.

Sztuczne lodowisko w Szczecinie

W sobotę w Warszawie na posiedzeniu Komisji Oceny Projektów Inwestycyjnych przy GKKF rozpatrywany był projekt budowy w Szczecinie nowoczesnego lodowiska w zamierzonej hali widowiskowo-sportowej. Komisja zatwierdziła założenia inż. Władysława Michałowskiego z Miastoprojektu, przeznaczając na ten cel w początkowym okresie budowy od 2-3 mln złotych. Pozostała suma (od 7-8 mln zł) ma być przyznana po 1965 roku. Budowa lodowiska masie rozpocząć w 1963 r.

Ogólny koszt budowy nowej hali na 6 tys. widzów, o powierzchni 3,7 ha - w rejonie ulic Mariana Buczka i Jaromira wyniesie co najmniej 64 mln złotych. Prócz sceny i widowni będą tam miejsca na boks, siatkówkę, koszykówkę i tenis. Zawody hokejowe mają się odbywać na płycie lodowej o powierzchni 69 x 30 m.

Inwestorem tej wielkiej inwestycji w Szczecinie ma być Wydział Kultury MRN.

„Kurier Szczeciński” z 16 września 1959 r.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA