Szczeciński „Odlewnik” wykonuje ozdobne kraty dla Pałacu Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki im. J. Stalina – wspaniały dar przyjaźni Związku Radzieckiego dla naszej stolicy – pomagają budować (na zmówienia i rachunek budowniczych radzieckich) również różne przedsiębiorstwa krajowe. Wielkie żyrandole z kryształu robi dla Pałacu np. huta „Józefina” w Szklarskiej Porębie.
W Szczecinie pracownicy Spółdzielni „Odlewnik” wykonują dla Pałacu wiele krat i elementów ozdobnych, które wg rysunków biura projekcyjnego w Moskwie odlewają z metali kolorowych.
W pracach tych bierze udział cała załoga szczecińskiego „Odlewnika”, a majster Płacewicz z gotowych już elementów składa w całość duże kraty ozdobne i ochrony na kaloryfery. (…)
Między innymi załoga „Odlewnika” wykonała 12 dużych żelaznych krat do holu, 25 krat żelaznych jako osłony na kaloryfery i 2 kraty witrażowe. O wielkości prac świadczy fakt, że jeden plafon do sali konferencyjnej (składany z 12 części), przy transporcie zajął pół wagonu kolejowego. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 27 sierpnia 1954 r.
Dziś rozpoczyna naukę WSR – czwarta wyższa uczelnia Szczecina
Jeszcze wczoraj nad schodami wiodącymi do auli Wyższej Szkoły Rolniczej wisiały szczątki starych gazetek ściennych, jeszcze na korytarzach gorączkowo krzątali się ludzie. Dziś w udekorowanej kwiatami i flagami auli odbywa się o godz. 10 uroczysta inauguracja roku akademickiego.
Jest to wielkie święto nie tylko dla 220 studentów rozpoczynających naukę, ale i dla wszystkich, gdyż jest to pierwszy dzień pracy nowej, czwartej z kolei wyższej uczelni w Szczecinie.
Dziś nowi studenci WSR przybyli do Szczecina z różnych powiatów i województw poznają rektora, profesorów, wysłuchają pierwszego wykładu dziekana. Uczelnia i całe nasze społeczeństwo wita ich całym sercem. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 1 września 1954 r.
O milion cegieł wzrosła produkcja w cegielni Niebuszewo
O milion cegieł zwiększyła swoją produkcję w porównaniu z ub. rokiem cegielnia Niebuszewo. Jednocześnie polepsza się jakość cegły. W tym roku cegła, która opuściła zakład, została zaliczona wyłącznie do klasy pierwszej. Dobra jakość i rytmiczne wykonanie zadań produkcyjnych stawia cegielnię Niebuszewo w rzędzie najlepszych w województwie.
To znaczne podniesienie produkcji stało się możliwe dzięki licznym usprawnieniom zgłoszonym przez robotników, lepszej organizacji pracy oraz podniesieniu kwalifikacji załogi. (…) Obecnie wypala się 30 tys. cegieł dziennie zamiast 15-20 tys. jak dawniej.
„Kurier Szczeciński” z dnia 11 września 1954 r.