Nowoczesne maszyny włókiennicze polskiej produkcji wyrabiają sztuczny jedwab w Żydowcach
Nie każdy mieszkaniec naszego miasta, a cóż dopiero w kraju, wie o tym, że Szczecińska Fabryka Sztucznego Włókna w Żydowcach należy do najbardziej nowoczesnych tego typu. Nigdzie nie znajdziecie takich maszyn tzw. ciągłego przędzenia jak u nas. Na tych właśnie maszynach młodzi szczecińscy włókniarze przędą co dzień miliony metrów cienkiej delikatnej nici. (…)
Obok przędzalni, która zapisała już tyle pięknych kart w historii naszego przemysłu włókien sztucznych, powstaje nowa, o wiele większa, jeszcze piękniejsza.
Na fundamentach stoją już szkielety nowych maszyn włókienniczych. Jedne świecą jeszcze czerwienią konstrukcji, inne ubrały już ołowiane pancerze kwasoodporne. Jedna z nowych maszyn rozpoczęła już służbę. Ruszyła prawie dwa miesiące przed terminem. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 23 sierpnia 1953 r.
1500 stoczniowców pomieści się w nowym hotelu robotniczym
Przy ul. Bankowej 3/4 za ogrodzeniem panuje ruch. To robotnicy ZBM (Oddział II) uwijają się przy remoncie bloku. Śpieszą się, bo chcą dotrzymać terminu.
15 września bloki oddane zostaną w stanie surowym, a w końcu grudnia szczecińscy stoczniowcy otrzymają piękny hotel robotniczy. (…)
W dwóch czteropiętrowych blokach o kubaturze 33 tysiące metrów sześciennych znajdzie wygodne pomieszczenie około 1500 stoczniowców. Pokoje mieszkalne planowane są na
3 do 15 osób. Na każdym piętrze znajdować się będą umywalnie i natryski, punkt sanitarny oraz pokój z czterema kuchenkami gazowymi. W hotelu na II piętrze mieścić się będzie olbrzymia jadalnia, świetlica, klub, biblioteka i ambulatorium. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 9 września 1953 r.
Szczecin stał się szeroko promieniującym ośrodkiem nauki
Nieustannie rozwijają się trzy wyższe uczelnie w Szczecinie: Szkoła Inżynierska, Akademia Medyczna i Wyższa Szkoła Ekonomiczna. W bieżącym roku np. Szkoła Inżynierska w Szczecinie rozbudowała poważnie swój Wydział Chemii. Powstały tam: nowa katedra i bogato wyposażony zakład włókien sztucznych, zakłady technologii organicznej oraz analizy technicznej. Powiększono i wzbogacono także pracownię chemii fizycznej.
Poważnie rozwinął się także Wydział Budowy Maszyn. Na I roku liczba słuchaczy tego wydziału wzrosła dwukrotnie, powstały dwie nowe katedry, rozbudowano zakład obróbki metali, zwiększono park maszynowy.
W Akademii Medycznej, w której ulepsza się nieustannie wyposażenie, otwarta została nowa klinika psychiatryczna. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 26 września 1953 r.