400 nowych członków wstąpiło do spółdzielni produkcyjnych w naszym województwie
Ostatnio we wsi Darżewo w pow. Gryfice została zorganizowana spółdzielnia produkcyjna, a w pow. Myślibórz nowe zespołowe gospodarstwa powstały w Rychnowie, Krężlinie i Dalszem.
Łącznie od początku br. do nowych oraz istniejących spółdzielni produkcyjnych wstąpiło w woj. szczecińskim blisko 400 mało i średniorolnych chłopów.
„Kurier Szczeciński” z dnia 2 kwietnia 1955 r.
„Malbork” wraca z pierwszego rejsu
Nowa jednostka PŻM budowana w Stoczni Szczecińskiej – s/s „Malbork” odbyła pomyślnie próby na Bałtyku.
– Próby urządzeń kotwicznych odbywały się w trudnych warunkach atmosferycznych – mówi nam z morza kapitan Gowor. – Siła wiatru 8, stan morza 7. Kotwice spadły na 30-metrową głębie. Wszystko trzyma. Przechyły statku dochodziły do 41 stopni na burtę.
– Wszystko „gra”. Wracamy do nabrzeży stoczni. W dniu 1 maja „Malbork” przekazany będzie do eksploatacji Polskiej Żegludze Morskiej – dodaje kierownik prób i budowniczy wyposażenia Stankiewicz.
„Kurier Szczeciński” z dnia 20 kwietnia 1955 r.
1 złoty otrzyma sprzedający za każdą butelkę oddaną w jakimkolwiek sklepie spożywczym
Z dniem 18 bm. Ministerstwo Handlu Wewnętrznego wprowadza nowe, bardziej korzystne od dotychczasowych, ceny skupu butelek.
Za każdą butelkę po wyrobach alkoholowych, occie, oleju i sokach oraz za butelki po winie i miodach pitnych sprzedający będzie otrzymywał 1 zł. Dotychczasowe ceny tych butelek wynosiły od 30 gr do 60 gr. Nowa cena zachęci więc niewątpliwie do oszczędzania butelek i niezwłocznego sprzedawania ich po opróżnieniu.
Do skupu butelek obowiązane są wszystkie sklepy spożywcze, w których sprzedaje się towar w butelkach oraz specjalne punkty skupu opakowań szklanych. Sprzedawane butelki muszą być czyste i nieuszkodzone. (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 20 kwietnia 1955 r.
Kiedy będzie gotowa plaża w Dąbiu?
Wraz z nastaniem ciepłych, pogodnych dni myśli nasze wybiegają do lasów, pól, rzek, jezior. Mimo iż w Szczecinie nie brakuje nawet w śródmieściu zieleni, jednak chętnie korzystamy z wolnych od pracy godzin, by „wyrwać” się za miasto. W tygodniu trudno wyjechać dalej, jednak w niedzielę chętnie jedziemy na jednodniowe wczasy. (…)
Poważnym krokiem naprzód w zorganizowaniu wypoczynku świątecznego było urządzenie plaży na Głębokiem, ośrodków wczasów koło Arkonki i nad jeziorem Szmaragdowym. Dodajmy wycieczki do Międzyzdrojów i Trzebieży lub nad jezioro Miedwie i zdawałoby się, że okazji dla miłego spędzenia czasu jest dosyć. (…)
Znacznie gorzej przedstawia się sprawa plaży w Dąbiu. Jej wygląd jest opłakany: brud i ruina. Na razie nic się tam nie robi. Mieszkańcy Dąbia wielokrotnie zapytywali w DRN co będzie na plaży. W DRN odpowiadają niezmiennie, iż obiekt im nie podlega. (Ale deski z przewidzianej do remontu szatni zabrano do łatania dziur w podłodze gmachu Rady!).
Wydział Gospodarki Komunalnej Prezydium MRN właśnie „myśli” o kosztorysach, planach itp. Lepiej późno niż wcale, ale czy w maju nie za późno na „myślenie o przygotowaniach”? (…)
„Kurier Szczeciński” z dnia 13 maja 1955 r.