Grupa sześciu uczniów, pod patronatem Prezydenta Miasta Szczecin Pana Piotra Krzystka, realizuje projekt pod nazwą „Skarbnica Wiedzy” Telewizja Oświatowa - ocalić od zapomnienia, publikując w Internecie wykłady Telewizyjnego Technikum Rolniczego (TTR). Kasety wideo VHS uczniowie pozyskują ze szkół lub, co również się zdarza, z punktów selektywnej zbiórki odpadów. Wykłady, które były tworzone od lat 70-tych ubiegłego stulecia, kierowane były m. in. do osób, które z powodu tamtejszych realiów nie mogły sobie pozwolić na kształcenie w tradycyjnej szkole średniej, bądź nie miały wykształcenia podstawowego, a chciały uzyskać zawód Technik Rolnik. To były czasy, gdy o podręcznik było trudno, nie każdego stać było na zeszyt i długopis, a szkoły nie posiadały żadnych pomocy naukowych i pracowni. Produkowane więc lekcje wideo miały na celu nauczenie młodego człowieka od postaw wszystkich zagadnień, związanych z podstawą programową i zawierały wiele przykładów i doświadczeń, mających na celu pomoc w zrozumieniu zagadnienia. Nad ich realizacją czuwał specjalny zespół fachowców mający do dyspozycji ogromny, jak na tamte czasy, budżet. Redakcja Programów Oświatowych TVP produkowała lekcje m.in. z fizyki (z Panem Karolem Hercmanem), chemii, matematyki, języka polskiego czy języka angielskiego. Lekcje wideo były w tamtych czasach również emitowane w Telewizji Polskiej i miały zasięg ogólnokrajowy.
Marcin Jabłoński, uczeń III klasy Technikum Nr 6 we Włocławku (dwukrotny laureat olimpiady Wiedzy o Mediach – 2023 i 2024 r.) postanowił, iż zrobi wszystko, by te filmy oświatowe przetrwały, by je pozyskać póki jeszcze nie zostały zniszczone i by je upublicznić dla innych uczniów jako pomoce naukowe.
Na kanale „Skarbnica Wiedzy” dostępne są również lekcje NURT, czyli Nauczycielski Uniwersytet Radiowo - Telewizyjny. W ramach tego cyklu produkowane były filmy o tematyce społecznej i problemach, z którymi w tamtych czasach borykało się społeczeństwo. Mimo upływu lat filmy są nadal aktualne. Ciekawostką jest to, iż wtedy nie było cenzury w postaci ochrony wizerunku, więc filmy ukazują wszystko w całej okazałości, łącznie z rozmowami i wywiadami, do których „bohaterowie” nie byli przygotowani. A wszystko po to, by zwiększyć świadomość problemu wśród obywateli.
Lekcje „Skarbnicy Wiedzy” można znaleźć pod poniższymi linkami:
https://www.instagram.com/p/C3A-Rt9ovUq/
https://www.youtube.com/@tv-oswiatowa/videos
https://www.facebook.com/tv.oswiatowa