Stłuczenia to powszechnie występujące u dzieci urazy. Często towarzyszy im siniak oraz miejscowy obrzęk. Jak postępować przy stłuczeniach u dzieci? Co stosować aby przyspieszyć wchłanianie się krwiaka?
Stłuczenia u dzieci zdarzają się stosunkowo często. Mniejsze i nieco starsze dzieci są często w ruchu, a przy tym nie są jeszcze tak ostrożne i nie zawsze są w stanie przewidzieć czyhające zagrożenie. Jednym z najczęstszych rodzajów urazów u dzieci są właśnie stłuczenia. Dochodzi wówczas do uszkodzenia tkanek, ale jednocześnie skóra nie zostaje przerwana. Krew z uszkodzonych naczyń wypływa więc do okolicznych tkanek, co wiąże się z pojawieniem widocznego krwiaka.
Leki bez recepty na aptekadlarodziny.pl obejmują wiele preparatów na siniaki i obrzęki, które mogą przynieść ulgę małemu pacjentowi i poprawić jego komfort. Warto pamiętać o schłodzeniu miejsca urazu. Jeśli tylko jest taka możliwość można przyłożyć do skóry chłodny okład, zastosować kompres lub aerozol chłodzący. Zimno obkurcza naczynia, powoduje ograniczenie wielkości krwiaka oraz działa znieczulająco. Apteka Dla Rodziny oferuje również plastry oraz żele chłodzące, które szybko przynoszą ulgę.
Co na stłuczenia i siniaki u dzieci można zastosować? W przypadku obrzęku i widocznej opuchlizny warto sięgnąć po żel z octanowinianem glinu. Skutecznie zmniejsza on powstały obrzęk. Działa też ściągająco. Znieczula i uśmierza ból. Żel z tą substancją może być stosowany już u kilkuletnich dzieci. Wybierając konkretną maść na stłuczenia w ofercie Apteki Dla Rodziny, która ma być stosowana u dzieci, zawsze należy zwracać uwagę na ograniczenia wiekowe. Nie wszystkie maści i żele na obrzęki oraz krwiaki można bezpiecznie stosować u dzieci.
Wśród preparatów na stłuczenia wiele jest leków z arniką. Arnika działa bowiem przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo oraz przeciwbólowo. Jest więc często wykorzystywana właśnie w leczeniu stłuczeń. Przyspiesza wchłanianie się krwiaka. Większość preparatów z arniką jest jednak zalecana u osób powyżej 12 roku życia. W leczeniu stłuczeń stosowana jest również heparyna. Zastosowana miejscowo działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Leki z heparyną także rekomendowane są do stosowania u nastolatków powyżej 12 roku życia.
Maść na stłuczenia dla dzieci - Apteka Dla Rodziny oferuje też leki przeciwbólowe, które mogą być pomocne, gdy uraz powoduje dość silny ból i dyskomfort. Dostępne są miejscowe leki przeciwbólowe, które mogą być aplikowane również u małych dzieci. Większość stłuczeń jest niegroźna. Powstały obrzęk i siniak ustępują samoistnie, nawet bez wprowadzenia odpowiedniego leczenia. Aby jednak uśmierzyć dyskomfort dziecka oraz poprawić jego samopoczucie warto pamiętać o preparatach, które mogą w tym pomóc. Szybkie schłodzenie miejsca urazu oraz nałożenie na skórę odpowiedniego preparatu zmniejsza wielkość krwiaka oraz wpływa korzystnie na proces gojenia.