Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Jej aranżacja powinna być dobrze zaplanowana, aby zapewnić sobie komfort przygotowywania posiłków. Nie bez znaczenia pozostaje także inwestycja w dobrej klasy sprzęty dedykowane przechowywaniu żywności, jak również np. usuwaniu zanieczyszczeń z naczyń. Sprawdź, czym się kierować urządzając ergonomiczną kuchnię.
1. Funkcjonalna kuchnia - podział na strefy
2. Meble kuchenne - jaki układ wybrać?
3. Wystrój kuchni ma znaczenie
Aby urządzić funkcjonalną kuchnię należy skupić się przede wszystkim na podziale na strefy. W praktyce mowa o 5, bez względu czy chodzi o kuchnię otwartą czy będącą osobnym pomieszczeniem. Rozlokuj je zgodnie ze wskazówkami zegara, jeśli jesteś osobą praworęczną. Dzięki takiemu działaniu poruszanie się będzie zdecydowanie bardziej ułatwione. Dotyczy to także przygotowywania posiłków.
W pierwszej ze stref postaw na strefę zapasów, w której główne skrzypce odgrywa lodówka, taka jak https://www.sferis.pl/lodowki-3323. Zadbaj o to, aby znajdowała się możliwie jak najbliżej wejścia. Takie działanie ułatwi m.in. rozpakowywanie zakupów bez konieczności przechodzenia przez całe pomieszczenie.
Dalej mamy strefę przechowywania, w której znajduje się przestrzeń na szafki na garnki, jak również naczynia. Do tego dochodzi także małe AGD.
Kolejna strefa, to dedykowana zmywaniu. Tutaj jest przestrzeń m.in. na zlew i zmywarkę. Do tego powinny dojść kosze na śmieci. Zmywarka pozwoli Ci zaoszczędzić czas, a dzięki wysokiej temperaturze zdecydowanie ułatwi rozprawianie się z brudem i bakteriami.
Strefa czwarta, to dedykowana przygotowywaniu posiłków. W grę wchodzi blat kuchenny - możesz wykorzystać naturalne drewno - jak również wyspa. Tutaj musisz zadbać o odpowiednią wysokość, aby wygodnie było Ci kroić etc. Strefa przygotowywania to także miejsce na stojak z nożami, pojemniki z przyprawami - słowem. Wszystko ma być pod ręką, aby maksymalnie zapewnić sobie komfort pracy.
Mówiąc o strefie piątej skupiamy się na strefie dedykowanej gotowaniu. Jest w niej więc przestrzeń na kuchenkę, piekarnik czy też mikrofalówkę. Dodatkowo warto jest zainwestować w okap, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów jak również uczucia gorąca.
Aranżacja kuchni powinna być bardzo dobrze przemyślana. W grę wchodzi zaplanowanie układu kuchni z myślą o komfortowym użytkowaniu. Jednymi z najbardziej popularnych są kuchnie modułowe w kształcie litery L, gdzie meble ustawione są prostopadle. Zlew, dobrej klasy zmywarka taka jak np. https://www.sferis.pl/zmywarki-3348 czy też llodówka są zamontowane przy dłuższej ścianie, natomiast kuchenka - na krótszej. Pamiętaj o tym, że między zlewem a płytą gazową czy indukcyjną powinna znaleźć się przestrzeń robocza. Na blacie kuchennym możesz natomiast umieścić podstawowe sprzęty AGD, takie jak m.in. robot kuchenny czy ekspres do kawy.
Można również pokusić się o ustawienie mebli kuchennych w kształcie litery U. W takim układzie będą znajdować się na trzech ścianach - dwóch dłuższych i jednej krótszej. To dobre rozwiązanie do dużych pomieszczeń, ale dość wąskich, gdzie zależy Ci na zwiększeniu przestrzeni roboczej. Projektanci często stosują trik z montażem wysokich mebli i szafek wiszących po jednej stronie, a po przeciwległej - niższej zabudowy.
Kuchnia w kształcie litery G charakteryzuje się tym, że meble kuchenne i sprzęty znajdują się przy trzech ścianach, przy czym wzdłuż jednej dłuższej montuje się tzw. półwysep. To doskonałe rozwiązanie do salonu z aneksem kuchennym, gdzie chcesz uzyskać podzielenie przestrzeni i jednocześnie miejsce do spożywania posiłków.
W aranżacji kuchni warto postawić na duet funkcjonalności z estetyką. Wystrój dopasuj do swoich preferencji. W małych wnętrzach dobrze sprawdzą się jasne kolory, które optycznie je powiększają. Postaw na wysokiej jakości materiały łatwe w użytkowaniu, jak również dekoracje wpisujące się w wybrany styl wnętrzarski.