Niedziela, 24 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Ile kosztuje dobry materac? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Data publikacji: 2024-06-13 12:00
Ostatnia aktualizacja: 2024-06-13 12:50

Mogłoby się wydawać, że wybór materaca jest prosty, ale w praktyce bywa z tym różnie. Z materaca korzystasz każdego dnia przez co najmniej kilka godzin, dlatego kluczowe staje się dopasowanie odpowiedniego modelu do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Jest wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy jego zakupie. Jakich konkretnie? Podpowiadamy!

Dobry materac, czyli jaki? Co wpływa na jego cenę?

Ceny materacy są bardzo zróżnicowane, zależne przede wszystkim od ich rodzaju, jakości, ale i wymiarów. Pamiętaj o tym, aby nie oszczędzać zbyt mocno na zakupie materaca. Lepiej wydać więcej pieniędzy na produkt renomowanego producenta, certyfikowany, wykonany z wysokogatunkowych materiałów. Będzie to inwestycja na długie lata, wpływająca na komfort Twojego snu. Tańsze są na ogół materace sprężynowe, droższe z pianki termoelastycznej i hybrydowe – o ostatecznej cenie będą jednak decydowały zastosowane technologie.

Ponadto cena materaca jest uzależniona w dużej mierze od rodzaju i jakości użytych materiałów. Im większa gęstość pianki, tym lepsze reagowanie na nacisk i wzrost komfortu użytkowania. Materac szybko powróci do swojego pierwotnego kształtu i nie będzie trzeba przejmować się przenoszeniem drgań. Materac nie może zatrzymywać wilgoci ani ciepła. Najlepiej wybrać antyalergiczny, aby uchronić się przed rozwojem grzybów i pleśni. Jeśli zależy Ci na produkcie wysokojakościowym i w pełni bezpiecznym w eksploatacji, wybierz model z certyfikatem medycznym.

W przypadku materacy sprężynowych na cenę wpływa przede wszystkim liczba sprężyn i ich jakość. Im lepsze parametry techniczne, tym wyższa cena. Więcej zapłacimy również za materac kieszeniowy niż jego tradycyjny odpowiednik. Warto jednak zainwestować – spora liczba sprężyn i nowoczesna konstrukcja przekłada się na dynamiczne, punktowe uginanie pod naciskiem. 

Co ma znaczenie przy zakupie materaca?

Przy wyborze materaca zawsze miej na uwadze rodzaj wkładu. Modele piankowe są na ogół miększe, idealne dla osób o mniejszej masie ciała – choć nie jest to reguła i zawsze należy po prostu sprawdzić poziom twardości materaca. Materace z pianki lateksowej mają właściwości antyalergiczne, co przeciwdziała namnażaniu się bakterii, grzybów, roztoczy ani pleśni. Są też modele z pianki wysokoelastycznej – wyróżniają się wspaniałą elastycznością punktową, dobrą wentylacją. Świetnie dopasują się do kształtu ciała. Możesz wybrać też materac z pianki termoelastycznej, która dostosowuje się do sylwetki pod wpływem ciepła i nacisku i zapewnia uczucie otulenia ciała. Jeśli interesuje nas twardy materac, można zarówno wybierać spośród wymienionych wyżej typów (wszystko jest kwestią odpowiedniej konstrukcji i gęstości materiału), jak i postawić na materace sprężynowe, najlepiej kieszeniowe, lub nowoczesne modele hybrydowe.

Odpowiednio dobrany materac będzie dobrze podpierać lędźwie, biodra, łydki i nawet stopy. Wkład powinien dostosowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa, abyśmy budzili się wypoczęci, bez dolegliwości bólowych. Świetnym wyborem są materace, które mają różne strefy twardości, bo dzięki temu poszczególne partie ciała zostają właściwie odciążone. Aby zyskać pełnię komfortu, nie zapominajmy o doborze odpowiedniej poduszki do spania, która zapewni odpowiednie wsparcie naszemu kręgosłupowi szyjnemu.

Dobierz optymalną twardość materaca

Twardość materaca ma duże znaczenie, ponieważ wpływa na komfort użytkowania. Wiele osób uważa, że twardy materac jest zdrowy dla kręgosłupa i z tego powodu powinien być pierwszym wyborem. Okazuje się jednak, że nie dla każdego będzie to najlepsza opcja. Twardość materaca zawsze dobiera się do swojego ciała i preferencji oraz nawyków związanych ze snem.

Uznaje się, że twardy materac jest odpowiednim rozwiązaniem dla osób o większej masie ciała ze względu na duży nacisk na podłoże. Specjaliści rekomendują go w okresie rekonwalescencji. Twarde podłoże jest zalecane małym dzieciom, w tym noworodkom i niemowlętom. Wybierają je także osoby, które śpią na plecach. Pamiętajmy jednak o tym, że spanie na twardym materacu przez dłuższy czas może prowadzić do napięcia mięśni i wystąpienia dolegliwości bólowych w odcinku lędźwiowym. Jeśli jesteś osobą filigranową, Twoje ciało ma drobną budowę, to zdecyduj się na materac średniej twardości lub nawet miękki. Kluczowe staje się to, aby dopasować twardość do anatomicznego kształtu swojego kręgosłupa. Podsumowując, najważniejsze przy wyborze materaca jest wzięcie pod uwagę swojej masy i budowy ciała.