Wiktoria ma 11 lat i bardzo poważną wadę serca. Niezwykle rzadką, cierpi na nią około 1 procenta populacji, a u każdego, dotkniętego tą chorobą dziecka, ma inną postać. W przypadku Wiktorii nie było możliwości operowania w Polsce. Dlatego bliscy dziewczynki długo zbierali pieniądze na potrzebną jej operację, którą gotowi są przeprowadzić lekarze w USA. Dziewczynka już jest w tamtejszej klinice. A jej operację ostatecznie sfinansuje polski NFZ.
Tę trudną historię dziewczynki przedstawialiśmy na naszych łamach. Wtedy ruszała zbiórka pieniędzy na jej leczenie.
Wiktoria Kamińska, 11-letnia mieszkanka Łobza w Zachodniopomorskiem, urodziła się z bardzo rzadką wadą serca. To anomalia Ebsteina oraz zespół preekscytacji. Serce Wiktorii z Łobza ma nieprawidłową budowę zastawki trójdzielnej, przerost prawego przedsionka i prawej komory. Choroba u każdego dziecka ma inną postać.
– Daliśmy córce na imię Wiktoria, bo to oznacza „zwycięstwo” – opowiadała jej mama, pani Justyna, kiedy jeszcze trzeba było walczyć o zebranie niezbędnej kwoty na operację dziecka w USA (zbiórka ruszyła, kiedy dziewczynka miała 9 lat, wtedy jej stan zaczął się pogarszać). – Wierzymy, że uda jej się wygrać z tą okrutną chorobą, z którą przyszła na świat.
Wiele osób zaangażowało się w zbiórkę pieniędzy na leczenie dziewczynki w USA, w Pittsburgu. Aż przyszedł przełom…
– Prezes Narodowego Fundusz Zdrowia przyznał środki finansowe na operację – potwierdziła Małgorzata Koszur, rzecznik Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ.
Na konto kliniki z NFZ ma trafić ponad milion złotych.
„Jesteśmy w Pittsburghu” można było przeczytać w miniony poniedziałek na profilu Wiktorii w serwisie Facebook (Serce dla Wiktorii).
– Przez lata szukałam pomocy i w końcu zdarzył się cud – otrzymaliśmy refundację na operację serca w USA. Dzięki wsparciu dobrych ludzi udało się opłacić przelot z asystą medyczną – relacjonuje mama dziewczynki na stronie zbiórki. – Wiem jednak, że operacja to nie koniec naszej walki. Wiktoria wymaga stałej opieki lekarskiej i licznych kontroli. Dlatego każde wsparcie jest dla nas na wagę złota.
Koszt leczenia to 339,430 USD (kwota w walucie polskiej 1 394 853,64 PLN) – tyle NFZ płaci za operację dziewczynki. Koszt przelotu pacjentki (5 197,38 PLN) także jest po stronie NFZ. ©℗
(sag) (w)