„Skonsultuj z Farmaceutą” to coroczna akcja edukacyjna organizowana przez Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji. Jej celem jest zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat wybranych chorób, ich przyczyn i skutków oraz zachęcanie do badań profilaktycznych. W tym roku wydarzenie rozpocznie się 31 marca i potrwa do 5 kwietnia, a poświęcone będzie miażdżycy. Finał będzie w Centrum Handlowym „Galaxy” w Szczecinie. Zaplanowano wiele działań prozdrowotnych dla tych, którzy zechcą tego dnia odwiedzić uruchomione tam punkty konsultacyjne.
Miażdżyca to jedno z najczęstszych schorzeń układu krążenia, które rozwija się przez wiele lat, zwykle bezobjawowo. Jej skutki, takie jak zawał serca czy udar mózgu, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego tak istotne jest wczesne wykrycie i profilaktyka.
Finał wydarzenia odbędzie się w sobotę, 5 kwietnia, w godzinach 10-16 w CHR „Galaxy” w Szczecinie.
– Na odwiedzających czekać będą stanowiska oferujące bezpłatne pomiary podstawowych parametrów zdrowotnych: ciśnienia tętniczego krwi, poziomu glukozy, saturacji, szczytowego przepływu wydechowego (za pomocą pikflometru), a także lipidogramu i analizę składu ciała – zapowiadają organizatorzy. – Dodatkowo będzie można skorzystać z przeglądu stomatologicznego oraz skonsultować się z magistrem farmacji w zakresie stosowania leków, oraz uzyskać praktyczne porady dotyczące dbania o zdrowie. Na stanowisku farmakognostycznym prowadzona będzie edukacja na temat właściwości roślin leczniczych i ich zastosowania.
Dla najmłodszych zostanie uruchomiona „Misiowa Apteka”, w której dzieci będą mogły stworzyć własną „cukierkową tabletkę” oraz wziąć udział w warsztatach tworzenia mydeł. Dla tych, którzy chcieliby sprawdzić swoje zdolności manualne, dostępny będzie trenażer laparoskopowy, umożliwiający poznanie podstaw pracy chirurga.
W te działania profilaktyczno-edukacyjne włączy się także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, która będzie edukowała w zakresie samobadania piersi. Obecny będzie także WOPR Szczecin, który przeprowadzi pokazy i szkolenia z udzielania pierwszej pomocy. Swoje stanowisko uruchomi też Fundacja DKMS, gdzie będzie można dowiedzieć się więcej o idei ratowania życia i zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.
(sag)