Wtorek, 23 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Skarb pod podłogą

Data publikacji: 18 grudnia 2022 r. 08:22
Ostatnia aktualizacja: 18 grudnia 2022 r. 23:26
Skarb pod podłogą
Fot. archiwum prywatne  

Stare szczecińskie mieszkania nadal kryją różnego rodzaju tajemnice. Skontaktował się z nami Tomasz Więcławski, który w remontowanym przez siebie mieszkaniu znalazł kilka drobiazgów z czasów kajzerowskich Niemiec.

– Robimy wraz z przyjacielem remont mieszkania przy ul. Bolesława Śmiałego – mówi pan Tomasz. – Jednym z elementów remontu jest wymiana podłogi. Gdy zerwaliśmy kilka drewnianych desek, znaleźliśmy kilka rzeczy pozostawionych w okolicach I wojny światowej. Tak datuję, bo dom jest z roku 1913.

Na znalezisko składają się trzy przedmioty: srebrna moneta o nominale ½ marki, pudełko prawdopodobnie po jakichś elementach budowlanych oraz papierowa plomba z butelki po produkowanym w Szczecinie piwie. Plomba jest zachowana w nadzwyczaj dobrym stanie!

Widać na niej logo firmy oraz nazwę producenta, którym był browar Wilhelma Conrada. Browar założono w roku 1862 w dzielnicy Grünhof przy Grenzstrasse 32 (obecnie Niebuszewo – ks. Stanisława Staszica). Z początku, do roku 1906 firma nosiła nazwę Wilhelm Conrad Braurei und Kornbrennerei mit Preßhefefabrik A.G. Stettin-Grünhof (Browar Wilhelma Conrada i Gorzelnia wraz z Fabryką Drożdży Szczecin-Zielonka – Spółka Akcyjna).

To, co go wyróżniało, to na pewno bardzo ciekawe logo o nazwie „koło sterowe – kogut”. Widać je nie tylko na prezentowanej na zdjęciu plombie, ale także na porcelanowych korkach oraz na butelkach. Pojawiło się też w reklamach. W sierpniu 1920 roku firma Wilhelma Conrada została wykupiona przez właścicieli browaru „Bohrisch” (dziś „Bosman”). Po wykupie wstrzymano produkcję browarniczą.

Budynki byłego browaru uległy zniszczeniu podczas ostatniej wojny. Niebuszewo było bowiem poddane silnym nalotom alianckim i w tej dzielnicy niewiele pozostało ze starej zabudowy.

Krzysztof ŻURAWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Jarl
2022-12-18 23:12:34
Przecież 250 lat temu w Stargardzie byli równie znienawidzeni jak Żydzi przez ciebie Prusacy. Jak można obchodzić rocznice pruskie?? Ty pachołku Berlina. To już nie mamy polskich rocznic pogromów? Bardzo niepatriotycznie. Wyprowadź się do Merkel jak ci Polska się nie podoba. My jesteśmy narodem bez skazy i nigdy byśmy nikogo nie skrzywdzili. A za króla kraju mamy Żyda Jezusa i jego żydowską matkę za królową. Nie jakieś tam parszywe miejscowe dynastie, które w swej mądrości dawno pogoniliśmy.
Jarl Bischek
2022-12-18 17:23:05
Wielkie skarby historii są na wyciągnięcie ręki. Np. człowiek, który zmienił historię. Blücher mieszkaniec Stargardu. W bitwie pod Waterloo Napoleon przyjął genialną taktykę pokonania Brytyjczyków zanim połączą się z Prusakami. Przegrał bo Prusacy pod dowództwem Blüchera przybyli szybciej. W parku był pomnik Blüchera. Pozostały jedynie szlachetne platany i cisy. Jeszcze tego nie zniszczono. Teraz w Stargardzie jest tam park Popiela co zawsze wywołuje moje rozbawienie.
Jarl Bischek
2022-12-18 17:06:53
Historia przemawia ścianami i podłogami. Prawdziwa. Bo Polacy często domagają się prawdy, a sami fałszują historię. W Stargardzie była niedawno doniosła 250 rocznica schwytania i powieszenia przywódców bandy narodowości żydowskiej, która przybywała z Polski, aby grabić i zabijać. Ale cisza. Za to jakieś tabliczki i kamienie pełne obłudy. Albo pomnik geja z latarnią na rynku. Przypomina to próbę przebicia numerów podwozia w kradzionym Mercedesie.
Tezaurus
2022-12-18 11:44:10
Jak pojęcie skarbu się zdewaluowało, pamiętam film Skarb
Gold
2022-12-18 10:03:26
Ciekawe, czy złotem też by się tak chwalono.
FIGO
2022-12-18 09:31:17
Co Ty tu marian jedziesz z browarem i jedną monetą .Gadaj co tam jeszcze ogarnąłeś bez zachwałki !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA