Jesienią rozpocznie się głosowanie na projekty w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Szczecinianie zadecydują, które pomysły otrzymają finansowanie i zostaną zrealizowane. Niestety, jak zauważa jeden z radnych, udział mieszkańców w głosowaniu z roku na rok jest coraz mniejszy. W związku z tym proponuje, aby Urząd Miasta wprowadził system nagród.
Autorem pomysłu jest Andrzej Radziwinowicz, radny Zielonych.
– Frekwencja w procesie głosowania w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim od jakiegoś czasu nie jest zadowalająca. Są tego różne przyczyny, jednak równolegle do ich eliminowania należy w mojej ocenie wprowadzić szereg zachęt, aby głosowanie stało się bardziej atrakcyjne w oczach szczecinian. Czy jest możliwość wprowadzenia od przyszłej edycji SBO losowania nagród w postaci na przykład karnetów/biletów jednorazowych do Fabryki Wody, czy do szczecińskich instytucji kultury dla osób, które oddały głosy na projekty SBO? – pyta.
Łukasz Kadłubowski, zastępca prezydenta miasta odpowiada, że taka decyzja wymagałyby wielu działań, takich jak: uzyskania zezwolenia od dyrektora Izby Administracji Skarbowej, opracowania regulaminu loterii, spełnienia obowiązków formalnych z organizacją loterii, w tym powołania komisji nadzorującej, zgłoszenia do organów nadzoru oraz zastosowania właściwych procedur dotyczących ochrony danych osobowych, uiszczenia opłaty za udzielenie zezwolenia w wysokości 10 proc. wartości puli nagród oraz uzyskania bankowej gwarancji wypłat nagród.
Powodem są zapisy prawa.
– Zgodnie z ustawą z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, proponowany mechanizm może być zakwalifikowany jako loteria promocyjna. Zgodnie z art.2 ust.1 pkt 10 wspomnianej ustawy, loteria promocyjna jest grą losową, w której uczestnictwo jest nieodpłatne, a warunkiem udziału jest np. dokonanie określonej czynności (w tym przypadku oddanie głosu w SBO jako nabycie innego dowodu udziału w grze), przy czym nagrody mają charakter pieniężny lub rzeczowy (w tym przypadku – karnety lub wejściówki) – wyjaśnia Łukasz Kadłubowski.
Zastępca prezydenta miasta zapowiada podjęcie odpowiednich kroków:
– Konieczne będzie przeprowadzenie szczegółowej analizy prawno-organizacyjnej, a także rozmów z potencjalnymi partnerami miejskimi (Fabryka Wody czy instytucje kultury), co pozwoli ocenić możliwości realizacyjne, koszty oraz skutki wdrożenia tego typu mechanizmu motywacyjnego. ©℗
(aj)