Ćma bukszpanowa jest inwazyjnym gatunkiem motyla nocnego pochodzącego z Azji Wschodniej. To szkodnik, który niszczy rośliny, w tym bukszpany. W ostatnim czasie ćma bukszpanowa rozprzestrzeniła się na terenie naszego kontynentu. Jak się okazuje, jest obecna również w Szczecinie. Miasto już zajęło się jej unieszkodliwianiem.
W ostatnich kilku dniach na terenie Szczecina można było zobaczyć pracowników w ochronnych kombinezonach, którzy spryskiwali krzewy bukszpanu jakąś substancją. Osoby te pojawiły się między innymi na Jasnych Błoniach.
– Na Jasnych Błoniach prowadzony był oprysk żywopłotów bukszpanowych przeciwko ćmie bukszpanowej. Równolegle działania były realizowane również na innych bukszpanach w centrum miasta, np. na placu Praw Kobiet. Zabieg przeprowadzany jest preparatem biologicznym, bezpiecznym dla ludzi i zwierząt. Opryski prowadzone są w trzech cyklach wynikających z cyklu rozwojowego ćmy bukszpanowej, w każdym cyklu oprysk wykonywany jest dwukrotnie, co 2-3 tygodnie (w zależności od warunków pogodowych). Ćma bukszpanowa stanowi poważne zagrożenie dla roślin. Żerowanie na liściach prowadzi do poważnego osłabienia i szybkiego zamierania krzewów. Zabiegi konieczne są w celu ochrony bukszpanów i powstrzymania szybkiego rozprzestrzeniania się szkodnika – informuje Paulina Łątka z Biura Prezydenta Miasta. ©℗
(aj)