Niedziela, 21 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Gawłowski: „Jestem osobą niewinną”

Data publikacji: 22 stycznia 2020 r. 15:26
Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia 2020 r. 22:36
Gawłowski: „Jestem osobą niewinną”
 

- Jestem osobą niewinną, znalazłem się tu tylko z powodów politycznych - stwierdził senator Stanisław Gawłowski podczas składania wyjaśnień w szczecińskim sądzie. Były sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej i sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska w rządzie PO ma postawionych 7 zarzutów, w tym korupcyjne. Proces, w którym jest głównym oskarżonym, to jedna z najgłośniejszych spraw sądowych w naszym mieście w ostatnich latach.

Zanim polityk zabrał głos, jego adwokat, mec. Rafał Wiechecki, stwierdził, że chce złożyć wniosek o zbadanie swojego klienta wariografem. Sędzia Grzegorz Kasicki, który prowadzi sprawę, jeszcze do tego wniosku wróci.

Gawłowski mówi o zemście PiS-u

Wedle oskarżonego senatora Prawo i Sprawiedliwość mści się na nim między innymi za to, że przed laty, jako wiceminister, cofnął dotację na geotermię ojca Tadeusza Rydzyka. A także za zwolnienie z funkcji prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Kazimierza Kujdy, człowieka bliskiego prawicy. Gawłowski zeznał, że po tych wydarzeniach zaczął dostawać sygnały, iż PiS chce mu zaszkodzić. Opowiadał też o grudniu 2017 roku, kiedy do jego mieszkania w Warszawie weszli funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego wraz z prokuratorem.

- Dowiedziałem się od prokuratura, że operacja ma charakter tajny - mówił Gawłowski, dodając, że i jemu zależało na tym, aby sprawa nie była nagłośniona. - Problem polega na tym, że w tym samym dniu korespondent telewizji publicznej z Berlina, Cezary Gmyz, zamieścił na Twitterze komunikat: "Prokuratura zażądała uchylenia immunitetu sekretarzowi generalnemu PO Stanisławowi Gawłowskiemu. CBA weszła do jego warszawskiego mieszkania. Więcej informacji na TVP Info". Ewidentnie było widać, że cały proces jest ustawiony, ma wymiar medialno - polityczny.

Pytanie o zegarki Teg Huer

Zarzuty wobec Gawłowskiego związane są z przestępstwami, do jakich wedle prokuratury miało dojść w Zachodniopomorskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie w czasie, gdy obecny senator niezależny był wpływowym politykiem Platformy. Gawłowski miał brać łapówki - pieniądze, drogie zegarki, apartament w Chorwacji - w zamian za, na przykład, załatwianie korzystnych kontraktów ze szczecińską melioracją. Zarzuca mu się także m.in. splagiatowanie pracy doktorskiej.

Podczas środowej rozprawy senator odniósł się do wszystkich zarzutów.

Co do zegarków Teg Huer. Gawłowski zeznał, że miał tylko jeden taki zegarek – prezent, który dostał od żony. I, dodawał, dysponuje dowodem jego zakupu w szczecińskim Galaxy. Ponadto był z tym zegarkiem wielokrotnie fotografowany. W jego mieszkaniu znaleziono dwa pudełka firmy Teg Heuer. Senator skomentował to tak, że kiedy zegarek mu się zepsuł, otrzymał nowy cyferblat - w opakowaniu transportowym. I stąd dwa pudełka. Gawłowski nie ukrywał jednocześnie, że w czasach, gdy pracował w ministerstwie, otrzymywał podarunki, na przykład na święta - nie były to jednak żadne drogie zegarki.

Jednym ze świadków oskarżenia w tej sprawie jest Krzysztof B., który przyznał się do korupcji i który obciążył swoimi zeznaniami Gawłowskiego. Senator podważał jego wiarygodność. Powiedział, że B. został zatrzymany w 2014 roku. I wtedy w ogóle nie wspominał o Gawłowskim. To nazwisko pojawiło się w jego zeznaniach dopiero w 2016 roku, gdy zgłosił się do prokuratury, którą rządził już prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Zdaniem Gawłowskiego B. oskarżył go o korupcję tylko dlatego, żeby zostać łagodniej potraktowany przez wymiar sprawiedliwości.

Żona senatora na ławie oskarżonych

Prokurator Witold Grdeń wypytywał senatora między innymi o to, skąd miał u siebie dokumenty związane z aferą melioracyjną, do których nie powinien mieć dostępu. Polityk odparł, że nie pamięta dokładnie.

Jak dotąd sędziowie szczecińskiego sądu przychylali się do wersji prokuratury i uznawali, że prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych Gawłowskiemu czynów jest wysokie. I to był jeden argumentów, żeby zgodzić się na aresztowanie Gawłowskiego w 2018 roku, gdy zażądała tego prokuratura. Polityk spędził w areszcie trzy miesiące. Sąd uznał, że zasadne jest przedłużenie mu aresztu. Został on uchylony tylko dlatego, że były wiceminister wpłacił pół miliona złotych kaucji.

Na ławie oskarżonych oprócz polityka zasiadła jego żona, Renata Listowska-Gawłowska. Oskarżone w aferze melioracyjnej są 32 osoby, niektóre przyznały się do winy i złożyły wniosek o dobrowolne poddanie się karze.©℗

Alan Sasinowski

Fot. Ryszard Pakieser

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

uczeńmniodka do pasierba
2020-01-23 22:32:22
pominąłeś Pokłosie.W salonie to niewybaczalne.Coś o gwiezdnych wojnach też mógłby zagaić,publika by się ucieszyła.Sąd Wars episode na skuterach wodnych
Najlepiej
2020-01-23 16:09:16
Staszek puść jakiś tekst z Gwiezdnych Wojen to poczujesz się uratowany
teść pasierba do @ Małkowskiego
2020-01-23 12:38:26
Co ty pitolisz; "... Media powinny pilnować majstrowanie...." Ty jako OBYWATEL w demokratycznym (liberalnie) kraju powinieneś sam osądzić mając demokratyczny dostęp do wiadomości (owe Media - wybór ogromny) i skorzystać z demokratycznych wyborów! Tego za ciebie nikt inny nie zrobi, żadne media i politycy. Po ośmiu latach PO/PSL to nie media (sprzyjające w 80%) zmieniły rząd lecz "kartka wyborcza", dlaczego tak się stało? Zapytaj się "głosujących nogami", chętnie odpowiedzą. Sądszisz iż PiS pozostanie "przy korycie" na zawsze i trzeba będzie "strząsać PiSowską szarańczę"? Nic błędniejszego, PiS się skończy lecz jeszcze nie za tej kadencji i następnej (moje ocena). Zwolennicy PiS-u głosowali (demokratycznie) na tę formację (rząd), zwyciężyli i mają prawo oczekiwać od wybranego rządu spełnienia obietnic przedwyborczych. Zejdź na ziemię i nie zwalaj winy na Media. Też miałem nadzieją iż KOD przyhamuje zbyt radykalne działanie rządu, ale "wyszło jak wyszło", Tak samo jest z marszałkiem i "kastą", która się "samooczyściła".
Wszyscy za Staszkiem.
2020-01-23 12:02:15
Ja w intencji Staszka zapalam dużą świecę i stawiam w oknie każdego dnia. Proponuję , aby teraz kilkaset tysięcy mieszkańców regionu chwyciło się za dłonie i utworzył potężny łańcuch ludzi w obronie Staszka i przeciw pisowskiej dyktaturze. Można też zaprosić do Szczecina obrońców Staszka z Chorwacji. Międzynarodowe poparcie przebije się do światowych mediów.
Jerzy
2020-01-23 11:47:40
Gdyby doktor Staszek zaczął mówić , to kariery kilkuset ludzi W regionie ległyby w gruzach. Swoje lewe domy i wypasione bryki zamieniliby na pasiaki więzienne. Ale mogą być spokojni. Doktor Staszek będzie milczał. On wie , że obowiązuje w Polsce doktryna Neumann i ludzie z PO i SLD są nietykalni. W ciągu 25 lat ich władzy Polsce i gigantycznej kradzieży i korupcji , nikt z nich nie poszedł siedzieć. Dlatego tak walczą o "wolne sądy".
Wawrzek
2020-01-23 11:34:29
Powołać 17 Województwo i przekazać akta do Koszalina
Małkowskiego
2020-01-23 10:19:38
Zatrzymali Gawłowskiego przed wyborami, żeby kupę do PO przykleić. A teraz sądzą z wrzaskiem bo jest kampania wyborcza najwybitniejszego po Leszku kandydata na prezydenta. Media powinny pilnować majstrowanie pisu Sądzie Najwyższym. Bo jak go udoskonalą to zaczną majstrować przy Sądzie Ostatecznym, tam kara jest nieunikniona.
teść pasierba do @ uczeń prof.Miodka oraz CSI Szczecin
2020-01-23 10:18:36
"..ylko naoglądałem się ze szwagrem i teściem pasierba w TV filmów o CSI Miami..." Kłamiesz huncwocie, nie oglądam filmów o CSI Miami. Filmy to "pic na wodę i fotomontaż", czyli "Photoshop" - sprzedają kit takim jak ty. Ja tego kitu nie potrzebuję, wystarczy "Kler" i "Nie mów nikomu" jako "wybitne dzieła"....... Twe rozterki; "Jak mówi się poprawnie?" wyjśniam następująco: 1 Jestem osobą niewinną - zawiera dwa stwierdzenia; - jestem osobą nie świnią (od - Bruner, ty świnio) i ta "nieświnia" jest niewinna. 2 - jestem niewinny, w tym wypadku jest jedno stwierdzenie - niewinny . Podobne dylematy wystąpują przy określeniu (wg. mnie bzdurnym) "osoba ludzka". Te wszystkie niuanse służą głównie "wymiarowi", "papugom" i "profesorommiodkom", w życiu codziennym nie mają praktycznego znaczenia. P.S. - proces się przeciągnie gdy po wyznanu Staszka - "jestem osobą niewinną" sąd będzie musiał stwierdzić czy Staszek jest osobą, a następnie czy jest niewinny jako osoba (lol).
Mecenas
2020-01-23 09:22:34
A po wyroku będzie...cisza,przynajmniej w "kurwizji".
Pablo E.
2020-01-23 08:47:44
Jaki szyderczy uśmiech...
gal
2020-01-23 07:48:08
Normalny człowiek spalił by się ze wstydu łażąc ciągle po sądach, ale widać dla niektórych to środowisko naturalne, świetnie czują się w morzach afer i przekrętów, wchodzą doń z usmiechem na twarzy.
Antoni
2020-01-22 22:23:54
Zaskakujące słowa :) Oby wyrok był sprawiedliwy...
kasta niezreformowana
2020-01-22 20:49:37
gawełek zaczyna niepamiętać na zadawane pytania czyli klasyka podejrzanego.lepiej niepamiętac niz gadać
Czego chcecie?! Jest niewinny i przystojny.
2020-01-22 19:46:59
.
uczeń prof.Miodka oraz CSI Szczecin
2020-01-22 18:55:55
Jak mówi się poprawnie? Jestem osobą niewinną czy jestem niewinny?Czy poprzez nieprawidłowo gramatycznie sformułowanie można wyciągnąć wnioski o charakterze osobowości w trakcie budowy profilu psychologicznego i ewentualnych dalszych wnioskach związanych z przygotowaniem mentalnym do procesu w tym badaniach wario? Ach,tylko naoglądałem się ze szwagrem i teściem pasierba w TV filmów o CSI Miami...
Do kasta niereformowalna
2020-01-22 18:49:52
Po co kątem wynajmować u Gawłowskiego ...Skorzystaj z oferty kryształowego Banasia - PIS Masz całą kamienicę do najmu na godziny :)) On nawet zapomniał komu wynajmuje od 5 lat :)) Próbuj 3 godzina gratis ( promocja od PIS)
@ kasta niezreformowana
2020-01-22 18:37:05
Dlatego PiS musiał tylu zdymisjonować, aresztować...tylko czemu swoich??? A z PO tylko bodaj jednego i to na dętej podstawie? Za PO nie było Banasiów, Kogutów, Chrzanowskich, Glapińskich z dwórkami, Misiewiczów i podobnych, nie było średnio co dwa tygodnie wymiany kogoś w spółkach Skarbu Państwa na zasadzie- mianowanie, parę miesięcy na posadce, odprawa i następny...liczba nowych PiSowskich milionerów idzie już pewnie w tysiące...Polska dojna. Ale trolle swoje... my naród za rydzola dziekujemy i za "sobeckom" ale juz za Noblistke to nie, przenigdy my "narut" pisowski Zenka Martyniuka "kcemy" a co !
niewinny
2020-01-22 18:21:56
jestes tak samo niewinny jak i twoi koledzy w PO razem ze swoim guru partyjnym.
Staszek mówi prawdę
2020-01-22 18:00:09
Stanisław no pewnie że jesteś osobą niewinną! Wszyscy członkowie PO są osobami uczciwymi, niewinnymi, prawdomównymi i kochającymi naszą Ojczyznę!
Statystyk
2020-01-22 17:39:50
Na 100 więźniów odbywających karę za przestępstwa 100 twierdzi, że są niewinni.
kasta niezreformowana
2020-01-22 15:43:25
gaweł możesz być spokojny szwendałeś się na manifestacjach w obronie niesprawiedliwych sądów , sedzie który cię sądzi widział tam ciebie bo też tam był tak więć nie bój nic.obejmnie ci,ę doktryna nojmana czyli włos ci nie spadnie .Dla sądów jesteś swój , sędzia kasicki też jest swój.Jak tam gawełek dalej na chlebowej w twoim mieszkanku można z paniami sie zabawić.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA