Środa 01 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Gawłowski nie ma sobie nic do zarzucenia

Data publikacji: 2020-01-21 15:13
Ostatnia aktualizacja: 2020-01-22 11:01
Gawłowski nie ma sobie nic do zarzucenia
Stanisław Gawłowski (w środku) oraz jego obrońcy: mecenasi Włodzimierz Łyczywek i Rafał Wiechecki Fot. Ryszard Pakieser  

Nie mam sobie nic do zarzucenia - stwierdził senator Stanisław Gawłowski kilku minut przed rozpoczęciem w szczecińskim sądzie procesu, w którym jest głównym oskarżonym. Prokuratura postawiła politykowi siedem zarzutów, w tym zarzuty korupcyjne. To jedna z najgłośniejszych spraw sądowych w naszym mieście.

- Nie mam sobie niczego do zarzucenia, niczego się nie wstydzę. Wszystko, co robiłem, robiłem zgodnie z prawem i w interesie publicznym - przekonywał senator. - Natomiast jestem przekonany, że ten proces, który startuje, wyjaśni wszystkie te wątpliwości i z wszystkich zarzutów, które zostały sfabrykowane przez prokuraturę, zostanę oczyszczony. Jestem pierwszym człowiekiem w procesie niszczenia ludzi opozycji, są już następni - jak marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Niczego się nie obawiam. Prawda zwycięży. To wszystko, co zostało przygotowane, zostało przygotowane w oparciu o zeznania ludzi PiS-u, którzy sami mają poważne zarzuty.

Zarzuty wobec Gawłowskiego związane są z przestępstwami, do jakich wedle prokuratury miało dojść w Zachodniopomorskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie w czasie, gdy obecny senator był sekretarzem generalnym partii i wiceministrem środowiska w rządzie PO. Gawłowski miał brać łapówki - pieniądze, drogie zegarki, apartament w Chorwacji - w zamian za, na przykład, załatwianie korzystnych kontraktów ze szczecińską melioracją. Zarzuca mu się także m.in. splagiatowanie pracy doktorskiej.

Dowody na niewinność

- W tych dokumentach, jakie zgromadził prokurator, są dowody na moją niewinność - ocenił polityk. - Nie unikam kontaktu z sądem, nie unikam kontaktu z dziennikarzami, będę się stawiał na każde wezwanie sądu, bo jestem bardzo zainteresowany, żeby sprawa została rzetelnie wyjaśniona. Do domknięcia systemu, które PiS jest potrzebny - a przejęli już prokuraturę, przejęli CBA i służby - potrzebują przejąć sądy. Ustawa kagańcowa jest dokładnie po to.

Mecenas Włodzimierz Łyczywek, jeden z obrońców Gawłowskiego, argumentował, że akt oskarżenia jest oparty na zeznaniach tylko jednego świadka, który miał interes w tym, żeby pomówić polityka PO, bo liczył na łagodniejsze potraktowanie przez prokuraturę (miał już zarzuty w związku z aferą melioracyjną). Chodzi o Krzysztofa D., biznesmena z Darłowa, który zeznał, że wręczył łapówkę politykowi PO.

Jak dotąd jednak sędziowie szczecińskiego sądu uznawali, że prawdopodobieństwo popełnienia zarzucanych Gawłowskiemu czynów jest wysokie. I to był jeden argumentów, żeby zgodzić się na aresztowanie Gawłowskiego w 2018 roku, gdy zażądała tego prokuratura. Polityk spędził w areszcie trzy miesiące. Sąd uznał, że zasadne jest przedłużenie mu aresztu. Został on uchylony tylko dlatego, że działacz PO wpłacił pół miliona złotych kaucji.

Oskarżone 32 osoby, długi akt oskarżenia

Na ławie oskarżonych oprócz polityka zasiadła jego żona, Renata Listowska-Gawłowska. Oskarżone w aferze melioracyjnej są 32 osoby, niektóre przyznały się do winy i złożyły wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Kilkunastu spośród tych, którzy się nie przyznali, było na wtorkowej rozprawie.

O tym, jak skomplikowane jest to śledztwo, świadczy fakt, że właściwie cała pierwszą rozprawa musiała zostać poświęcona na odczytanie aktu oskarżenia przez prokuratora Witolda Grdenia.

Gawłowski ma złożyć zeznania w środę.

W sprawie afery melioracyjnej wyrok wyda sędzia Grzegorz Kasicki. Wziął on udział w niedawnej szczecińskiej odsłonie protestów przeciwko zmianom w sądownictwie przeprowadzanym przez zjednoczoną prawicę. Pojawiło się zatem pytanie, czy prokuratura będzie chciała odsunąć sędziego od sprawy. Nie było takich prób. ©℗

Alan Sasinowski

Na zdjęciu: Stanisław Gawłowski (w środku) oraz jego obrońcy: mecenasi Włodzimierz Łyczywek i Rafał Wiechecki

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

yarek
2020-01-22 11:01:24
Prawda nas wyzwoli!!!
hm
2020-01-22 08:19:01
A czy był, w przeciągu ostatnich 30 lat, jakikolwiek proces z udziałem polityka, gdy ten przed sądem przyznał: tak, ukradłem, wziąłem łapówkę, popełniłem błąd, czy cokolwiek innego?
A pytanko aktualne
2020-01-22 07:45:01
Kiedy ekstradycja RYŻEGO PRUSAKA... TuskAmberGold KRADZIEŻ OFE MILIARDY z VAT STOCZNIE I LOT prawie bankrut żółwiki z PUTINEM i Bąka synalka...CELA+czeka na śmiecia
Monika
2020-01-22 07:24:27
Z całą pewnością i świadomością społeczeństwo przyjmuje to oświadczenie.Po wysłuchaniu aktu oskarżenia rzeczywiście okrutna prokuratura nie napisała nic ale to nic o marnej jakości koniakach
kaszubska
2020-01-21 22:35:42
Zwolennikom POdpory demokracji puszczają nerwy,dlaczego?
pińcet plus
2020-01-21 22:34:39
Ja też uważam że Staszek nie ma sobie nic do zarzucenia,prawidłowo wziął trzy papugi i jest pewny swego
Chorwacki hydraulik
2020-01-21 22:26:01
Staszek, mordo ty moja! Dasz radę!
@Odliczający czas ... do PIS-ego upadku
2020-01-21 21:02:24
Kolego u ciebie to wszyscy są zdrowi w rodzinie?
Odliczający czas ... do PIS-ego upadku
2020-01-21 20:14:17
Suwerenowi wisi i powiewa burdel Banasia, afera podkarpacka z marszałkiem Kuchcińskim i jego taxi samolotowym, suweren nie wie, że przez 4 lata PIS zamknął 69 szpitali. Ważne, że PIS da. Bo suweren codziennie kupuje 1,5 mln buteleczek wódki. Małpeczek. I to jest najważniejsze, żeby starczyło na fajki i małpkę. W tej gangsterskiej spółce PISiatej tylko mafijny świat znają. Dzielą go na gangi i bandziorów, a tych na swoich i obcych. Za pierwszej władzy pisbolszewików w miesiącach listopad 2005 - grudzień 2008, wjechało do Polski kilkanaście tysięcy cystern czystego spirytusu, jako płyn do mycia szyb samochodowych. Była to tak zwana "Afera spirytusowa". Mam zagadkę. Kto wtedy był szefem służby celnej? Nic nie sugeruję. To tylko zagadka znaleziona w prasie :))))
kibic
2020-01-21 20:08:11
mnie zastanawia kto na niego głosował?!
jim
2020-01-21 18:57:49
Maly chytry napoleonek w zabek czesany.
Nireimnu
2020-01-21 18:17:40
Gdyby wszystko oddał co dostał pod stołem to dopiero mógłby powiedzieć że jest rozliczony i działał niby w interesie spolecznym. Ale jak jest inaczej to powinien iść do paki na 20lat i przepadek jego całego majatku na rzecz skarbu państwa.
abc vide cba
2020-01-21 18:14:19
Na Uniwersytecie? jakim by nie był. Takie rzeczy tylko w Łodzi, na prywatnej. Ps że w Łodzi to wiem ale dokąd ona płynie?
Oczywista oczywistość
2020-01-21 17:39:59
Zdziwił bym się, gdyby Gawłowski stwierdził, że ma sobie wiele do zarzucenia
itd
2020-01-21 16:51:53
STASZKU BRONILISMY SAWICKIEJ OBRONIMY I CIEBIE/SLAWEK NEUMAN/ADAMOWICZA NIE DA SIE OBRONIC I WYPROWADZA W KAJDANACH>
Nietykalny Staszek .
2020-01-21 16:08:41
Adwokat Wiechecki to koleś Giertycha jak jeszcze razem działali w partii Liga Polskich Rodzin. Razem z Giertychem przeszedł na stronę Platformy Obywatelskiej. Platforma w zamian wynagrodziła Wiecheckiego miejscem w jakiejś radzie nadzorczej spółki podległej działaczom PO. Czy naprawdę ktoś myśli , że Gawłowski zostanie naprawdę ukarany ? To przecież niemożliwe. Prawdziwa kara to przepadek mienia , a Gawłowski jest oskarżany o przekręty warte kilkaset milionów zł. Staszek dostanie 2 lata w zawieszeniu i będzie się wszystkim śmiał w twarz.
Precz z prawactwem niedomytym
2020-01-21 16:04:10
Śmierdzące prawackie łajzy, przypomnijcie sobie sprawę senatora pisowskiego niejakiego kogucika. Broniliscie go śmierdziele jak mogliście a teraz okazało się że ma zarzuty na kilka baniek. A o tytułach naukowych spróbujcie pogadać ze znanym naukowcem patryczkiem byle jakim . Pa prawuski 😀
krotko
2020-01-21 15:35:57
KOdziarze musicie zrobić zrzutke na ''DOKTORA NAUK EKONOMICZNYCH'' Gawlowskiego.Szef szczecińskiej adwokatury 8o letni p.Lyczywek nie pracuje za drobne tym bardziej wesoły pan Romek ,który zabezpiecza sprawę zwarszawki.
abc
2020-01-21 15:24:20
Stachu za pomocą ""kuriera''powiedz jak zostales doktorem nauk ekonomicznych na czerwonym uniwersytecie szczecinskim/z malej litery/.Kto ztych wybitnych naukowcow był promotorem ijaki był temat tej rozprawy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA