Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Gala jubileuszowa Polskiego Czerwonego Krzyża [GALERIA]

Data publikacji: 31 sierpnia 2019 r. 15:37
Ostatnia aktualizacja: 31 sierpnia 2019 r. 18:36
Gala jubileuszowa Polskiego Czerwonego Krzyża
 

W sobotę (31 sierpnia) w Filharmonii Szczecińskiej odbyła się gala jubileuszowa Polskiego Czerwonego Krzyża w związku z setną rocznicą powstania organizacji. Wzięli w niej udział honorowi dawcy krwi, młodzież szkolny, wolontariusze i aktyw PCK oraz zaproszeni goście ze Szczecina i całego województwa.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandarów i odśpiewania hymnu PCK. Gości powitała Lucyna Rogańska, prezes Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego PCK w Szczecinie. Z kolei wiceprezes Przemysław Małecki przedstawił zarys historii PCK w kraju i na Pomorzu Zachodnim.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w trudnych realiach po I wojnie światowej powołano do życia polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Udzielano pomocy poszkodowanym w wyniku wojny, tworzono i prowadzono szpitale, apteki; niesiono pomoc bezdomnym i potrzebującym, poszukiwano osób zaginionych podczas wojny.

W 1927 r. Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża zmieniło nazwę na Polski Czerwony Krzyż, uzyskując też uprawnienia stowarzyszenia wyższej użyteczności. PCK rozszerzał swoją działalność, organizował szkolenia sanitarne, zakładał drużyny ratownicze. PCK działał nawet w okresie II wojny światowej, mimo wielu szykan i utrudnień.

Na Pomorzu Zachodnim Polski Czerwony Krzyż działalność swoją rozpoczął 22 czerwca 1945 roku, przejmując na siebie opiekę nad repatriantami napływającymi ze wschodu jak i zachodu. Największym wydarzeniem tego okresu na ziemiach odzyskanych było uruchomienie w 1946 roku Okręgowego Szpitala przy Unii Lubelskiej na 630 łóżek, a jego wyposażenie pochodziło z Amerykańskiego i Kanadyjskiego Czerwonego Krzyża. W 1948 roku przy szpitalu powstała pierwsza na Pomorzu placówka pod nazwą „Stacja Przetaczania i Konserwacji Krwi”.

Działalność PCK w obecnej rzeczywistości nie wymaga aż tak wielkiego heroizmu, ale wszystkim zaangażowanym we współczesne formy aktywności należą się słowa podziękowania. Takie słowa kierowali podczas jubileuszu do zgromadzonych w Filharmonii m.in. marszałek województwa Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Jarosław Rzepa, przewodnicząca sejmiku Maria Ilnicka-Mądry czy przewodnicząca Rady Miasta Szczecin Renata Łażewska.

Osobom wyróżniającym się w pracy na rzecz PCK wręczono Odznaki Honorowe PCK, Medale 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa, Medale 100- lecia PCK.

Wśród instytucji wyróżnionych Medalem 100-lecia PCK znalazła się także redakcja „Kuriera Szczecińskiego".

Na gali nie zabrakło wyróżnień dla młodzieży. Podsumowano akcję „Młoda Krew Ratuje Życie" i nagrodzono najlepsze szkoły. Wręczono nagrody w konkursie plastycznym i w konkursie na znaczek pocztowy.

(a)

Fot. Maria Teszner

Na zdjęciu: Medal 100-lecia PCK otrzymała podczas gali m.in. redakcja "Kuriera Szczecińskiego". Wyróżnienie odbiera zastępca redaktora naczelnego Andrzej Łapkiewicz.

WIĘCEJ ZDJĘĆ W GALERII

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@jakis medal
2019-08-31 18:31:44
Media i bez tego informują o prospołecznej działalności. Bo czymże jest chociażby honorowe dawstwo krwi. Tobie tez kiedyś może być potrzebna.
Jakiś medal...
2019-08-31 16:43:35
I tak się kupuje przychylność prasy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA