niedziela, 19 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zawody w ratowaniu życia

Zawody w ratowaniu życia [GALERIA]

Zawody w ratowaniu życia
Data publikacji: 2019-05-11 17:35
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:39
Wywietleń: 1015 390510

Setki osób zgromadziły w sobotę na Jasnych Błoniach w Szczecinie 27. Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy zorganizowane przez PCK. W różnych miejscach można było obejrzeć scenki dramatycznych zdarzeń oraz natychmiastowych akcji ratowniczych.

Przy ul. Piotra Skargi doszło do zderzenia auta z deskorolkowcem, który stracił przytomność, a znajdujące się w aucie dziecko i kobieta ciężarna odnieśli obrażenia. Poważnych urazów doznali ogrodnicy podczas pracy w ogrodzie z użyciem maszyn: amputacji palców, rany ciętej piszczeli i stłuczenia. Było też zakrztuszenie, pogryzienie przez psa i poparzenie. Przy Rusałce leżał wyłowiony z wody podtopiony człowiek oraz mężczyzna przebity strzałą. Na jednej ze stacji można było spotkać grupę trzech anglo- i niemieckojęzycznych studentów, którzy zostali napadnięci i dotkliwie pobici. Był też człowiek z raną postrzałową, którego otaczała brygada antyterrorystyczna w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Swar.

Punkty te były stacjami zawodów, ale nawet przypadkowi przechodnie przystawali, by zobaczyć jak wyglądają różne obrażenia, jak nieracjonalnie zachowują się osoby poszkodowane w wypadku oraz jak można im pomóc. Scenki pozorowanych zdarzeń odtwarzała młodzież ze szczecińskich szkół ponadgimnazjalnych. W zawodach brali udział uczniowie z terenu województwa zachodniopomorskiego. Reprezentowany był powiat drawski przez zespół z Czaplinka, powiat gryficki przez zespół z Trzebiatowa, Gryfino, Kołobrzeg, Koszalin, Stargard i Szczecin, który był gospodarzem wydarzenia.

- W zawodach startuje osiem drużyn. Uczestnicy muszą się wykazać wiedzą na temat udzielania pierwszej pomocy na siedmiu stacjach, gdzie pozorowane są konkretne urazy i sprawdzana ich wiedza praktyczna. Dodatkowo na jednej stacji sprawdzana jest wiedza teoretyczna, gdzie uczestnicy odpowiadają na 20 pytań – powiedziała Iwona Drusewicz, instruktor pierwszej pomocy PCK w Szczecinie.

Zwycięzcą został zespół z Koszalina. Będzie on reprezentował województwo zachodniopomorskie na Krajowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy, które odbędą się w Płocku 6-9 czerwca. Drugie miejsce zajął zespół ze Stargardu, a trzecie - zespół z Czaplinka.

- Świadomość młodych ludzi w zakresie udzielania pierwszej pomocy jest coraz większa. Te zawody służą promowaniu takich zachowań – przyznała Iwona Drusewicz. - Zauważamy, że już od szkoły podstawowej uczniowie zaczynają się interesować pierwszą pomocą, coraz więcej chętnych staruje w zawodach, co nas cieszy, bo korzyści będą dla nas wszystkich.

Wydarzenie było połączone z obchodami 100-lecia działalności Polskiego Czerwonego Krzyża. Zawodom towarzyszył piknik.

Elżbieta Kubera

Fot. Grzegorz Siwa

Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia Zawody w ratowaniu życia

Komentarze

Kazimierz
Gratulacje dla zwycięzców. Powinno się więcej i regularnie szkolić w szkołach z udzielania pierwszej pomocy. A dorosłych wiedzę też trzeba odnawiać np zajęcia na uniwersytecie.
2019-05-12 08:24:52
EWO Krystian Kuczek
Świetne fotki tylko szkoda że tak mało.Warto było być postrzelonym dla ładnej fotki
2019-05-11 22:15:04
EWO krystian kuczek
Niesamowita atmosfera a i pogoda dopisała. Gratulacje dla drużyn udzielających pomocy!
2019-05-11 21:43:39

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie