Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Żywy znak Czerwonego Krzyża [GALERIA]

Data publikacji: 08 maja 2019 r. 14:43
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:39
Żywy znak Czerwonego Krzyża
Kilkadziesiąt uczestników obchodów utworzyło żywy znak Czerwonego Krzyża, upamiętniając stulecie organizacji humanitarnej. Fot. Dariusz Gorajski  

Żywy znak Czerwonego Krzyża utworzyło na Jasnych Błoniach kilkudziesięciu ubranych na czerwono ochotników. Wydarzenie było główną częścią obchodów setnej rocznicy istnienia Polskiego Czerwonego Krzyża, organizowanych przez zachodniopomorski oddział stowarzyszenia.

Po wybiciu godziny jedenastej ubrani na czerwono uczestnicy - wolontariusze PCK, a także goście i uczniowie szkół - wyszli na wyznaczone miejsce pod pomnikiem Jana Pawła II na Jasnych Błoniach. Za pomocą taśmy zakreślono wcześniej kontur krzyża - symbolu organizacji. Uczestnicy obchodów ustawili się na miejscach, wypełniając zaznaczony kształt i podnieśli w górę czerwone kartki, przez co czerwony krzyż był widoczny z lotu ptaka.

Wydarzenia związane z obchodami 100. rocznicy istnienia PCK w Szczecinie będą trwać jeszcze przez ponad tydzień. 11 maja na Jasnych Błoniach przeprowadzony zostanie konkurs z zakresu pierwszej pomocy. Będzie też można wziąć udział w festynie promującym profilaktykę zdrowia. 17 maja odbędzie się zaś Konkurs z Upowszechniania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych.

Cały czas na Jasnych Błoniach - od strony Urzędu Miasta - można oglądać wystawę opowiadającą o historii i celach Czerwonego Krzyża na świecie i w Polsce, a także na samym Pomorzu Zachodnim.

Świętować będą także mieszkańcy Koszalina i Kołobrzegu. W czwartek koszalinianie będą świadkami zasadzenia dębu pamięci w skwerze Polskiego Czerwonego Krzyża, a 18 maja Archiwum Państwowe w Koszalinie zorganizuje wspólnie z PCK wydarzenie w ramach Nocy Muzeów. Kołobrzeżanie mogą się natomiast udać na organizowane przez tę organizację prelekcje z zakresu prawa humanitarnego.

Koniec maja nie oznacza jednak końca świętowania tej ważnej rocznicy. W czerwcu wystawa o historii PCK pojawi się na Różance, a we wrześniu - w (i nad) Centrum Dialogu Przełomy. 31 sierpnia zaplanowano natomiast galę stulecia pod hasłem "Od 100 lat wszędzie dla wszystkich" w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. ©℗

(NaP)

Na zdjęciu: Kilkadziesiąt uczestników obchodów utworzyło żywy znak Czerwonego Krzyża, upamiętniając stulecie organizacji humanitarnej.

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

oddać kasę
2019-05-09 09:30:25
Czy Dolnośląski PiS i pani minister oświaty oddały kasę wyprowadzoną z PCK na akcje wyborcze. Czy przeprosił za tą historyczną kontrabandę?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA