Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-6 szczecin
REKLAMA

PCK świętuje

Data publikacji: 07 maja 2019 r. 07:39
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:39
PCK świętuje
Krzewienie profilaktyki zdrowia, pierwszej pomocy, akcje krwiodawstwa to ważna część działalności PCK. Fot. Ryszard Pakieser  

Polski Czerwony Krzyż obchodzi stulecie działalności. Od 6 do 12 maja, jak co roku, świętowany jest tydzień PCK, a 8 maja w niemalże dwustu krajach Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Specjalne wydarzenia w tym czasie szykują również członkowie i wolontariusze tej organizacji w naszym województwie.

Za datę obchodów Światowego Dnia Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca przyjęto dzień urodzin Henriego Dunanta - filantropa, założyciela Czerwonego Krzyża, laureata Nagrody Nobla. Zakres i obszar działań tej organizacji jest bardzo szeroki - to m.in. opieka nad dziećmi z terenów wojen, uchodźcami, ofiarami klęsk żywiołowych i katastrof, chorymi, osobami samotnymi, bezdomnymi, zagubionymi, zapomnianymi, ale także krzewienie profilaktyki zdrowia, pierwszej pomocy oraz akcje krwiodawstwa.

Polski Czerwony Krzyż działa od stu lat. Podobnie jak Czerwony Krzyż na świecie, zrodził się z idei niesienia pomocy ludziom dotkniętym klęskami wojen, głodu, epidemii, ogólnym wyniszczeniem i niedostatkiem. Czerwonokrzyskie wartości łączą ogromną społeczność członków, wolontariuszy i sympatyków tej organizacji.

W ramach obchodzonych świąt, w całym kraju odbywają się kwesty, spotkania młodzieży, festyny, imprezy promujące honorowe krwiodawstwo, akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W Szczecinie zaplanowano wiele wydarzeń na Jasnych Błoniach - 8 maja odbędzie się tam układanie „żywego” znaku czerwonokrzyskiego, 11 maja rozegrają się XXVII Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK, którym będzie towarzyszył festyn dla mieszkańców, do 31 maja w tym miejscu potrwa też wystawa zorganizowana na 100-lecie PCK. Natomiast 17 maja w siedzibie tej organizacji przy al. Wojska Polskiego odbędzie się XXIII edycja Okręgowego Konkursu z Upowszechniania Międzynarodowego Prawa Humanitarnego. W Koszalinie 10 maja posadzony zostanie dąb pamięci na skwerze PCK, specjalne atrakcje rocznicowe szykowane są też 18 maja w Noc Muzeów (wystawa, kroniki, pokaz Grupy Ratownictwa), we współpracy z Archiwum Państwowym. W Kołobrzegu planowane są prelekcje z zakresu Międzynarodowego Prawa Humanitarnego i honorowego krwiodawstwa.

A już w środę, 8 maja, w Szczecinie, Koszalinie, Kołobrzegu i Stargardzie odbędą się kwesty uliczne, których celem jest pozyskanie środków pieniężnych na rzecz seniorów.

(gan)

Na zdjęciu: Krzewienie profilaktyki zdrowia, pierwszej pomocy, akcje krwiodawstwa to ważna część działalności PCK.
Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA