Egzotyczne drogi szczecińskich wyrobów
Tegoroczne zadania wytwórni konserw PPDiUR „Gryf” stoją pod znakiem eksportu. Zadania eksportowe na rok 1962 określono na 400 ton przetworów rybnych, przy czym wiele dalszych zamówień zrealizuje się w ciągu roku.
Rok bieżący przewiduje w tym zakresie eksportu wiele innowacji. Wynikają one przede wszystkim ze zmiany kierunku eksportu na rynki afrykańskie i południowoamerykańskie. Wytwórnia konserw „Gryfa” będzie wysyłać swoje wyroby przede wszystkim do Afryki, Ameryki oraz Egiptu i Turcji. Wymaga to pewnych zmian w asortymencie, dostosowania gatunków konserw do gustów nowych kontrahentów i - warunków klimatycznych.
Właściwe spełnienie tych wymogów stwarza konieczność dalszej modernizacji urządzeń zakładu i zmechanizowania wielu czynności. M.in. jeszcze w br. zainstaluje się specjalny agregat do obróbki termicznej ryb i zmechanizuje nalewanie i dozowanie sosów.
„Kurier Szczeciński” z 22 lutego 1962 roku
154 statki wyremontuje w tym roku SSR
Przedstawiciele zakładu Szczecińskiej Stoczni Remontowej omawiali na wczorajszej konferencji samorządu robotniczego trudne zadania wyznaczone przedsiębiorstwu na rok 1962. Przewidują one m.in. wyremontowanie 154 statków handlowych i rybackich, tj. o 37 proc. więcej niż w 1961 roku. Wartość produkcji globalnej, którą załoga stoczni wykonać ma do końca br., określono na 158 mln zł. Wyznaczono też budowę 9 stalowych kutrów rybackich typu „Storem 4-A”.
Realizacja nakreślonych zadań wymagać będzie pełnej mobilizacji załogi i środków technicznych, wzmożenia wydajności pracy i usprawnienia cyklu remontowego.
„Kurier Szczeciński” z 22 lutego 1962 roku
„Warto” uczyć się arabskiego
Kierownikiem powiatowego Domu Kultury w Stargardzie Szczecińskim został absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, który ukończył katedrę języka arabskiego. Nigdzie w kraju nie mógł on znaleźć zatrudnienia zgodnego z wykształceniem.
„Kurier Szczeciński” z 23 lutego 1962 roku
Nowy dyrektor Zarządu Portu
W związku z wyborem dyrektora naczelnego Zarządu Portu Szczecin – Mariana Łempickiego na przewodniczącego Prezydium WRN, Ministerstwo Żeglugi mianowało na to miejsce dotychczasowego wicedyrektora do spraw eksploatacji, Kazimierza Kostrzewę.
Nowo mianowany dyrektor ze sprawami morza związany jest od 1927 roku – kiedy to brał czynny udział przy budowie portu gdyńskiego. Do Szczecina przybył rok temu, obejmując funkcję wicedyrektora ds. eksploatacji, którą piastował do wczoraj.
„Kurier Szczeciński” z 23 lutego 1962 roku
Bolączki Górnego Stołczyna
Górny Stołczyn liczący ok. 300 mieszkańców, ma swoje bolączki. Osiedle to nie ma żadnego telefonu i w razie wypadku w nocy czy we dnie trzeba odbyć trzykilometrową drogę do najbliższego aparatu.
Jeśli chodzi o komunikację, mieszkańcy proszą o ustanowienie stałych przystanków autobusowych przy ul. Średniej i Granicznej, gdyż zdarza się, że na warunkowych przystankach kierowcy nie zatrzymują autobusów, wskutek czego dzieci pozostają na szosie.
Wreszcie ostatnia prośba, dotyczy umocnienia cegłami przejścia przez rowy ściekowe.
„Kurier Szczeciński” z 23 lutego 1962 roku
Skradziono cenny manuskrypt
Rzym PAP. Z archiwum miejskiego w Pesavo (wschodnie Włochy) skradziono manuskrypt opery Rossiniego „Otello”. Przedstawiający dużą wartość 2-tomowu manuskrypt poszukiwany jest policję.
„Kurier Szczeciński” z 24 lutego 1962 roku
Sopockie molo zdemolowane przez sztormy
Sopot PAP. Słynne – najdłuższe w Europie – molo spacerowe w Sopocie przedstawia dziś opłakany widok. Sztormy, jakie miały miejsce w grudniu ubiegłego roku oraz w styczniu a szczególnie ostatnie, zdemolowały częściowo drewnianą konstrukcję. Prawa ostroga, latem najbardziej nasłoneczniona, nie nadaje się do użytku. Prawe dolne pomosty są rozbite. Uszkodzona została również głowica mola.
„Kurier Szczeciński” z 24 lutego 1962 roku
Hokeiści NRD nie otrzymają wiz wjazdowych do USA
Waszyngton PAP. Jak podaje agencja ADN, Departament Stanu USA odpowiedział negatywnie na apel Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, w sprawie udzielania wiz wjazdowych na hokejowe mistrzostwa świata do USA dla zespołu NRD.
„Kurier Szczeciński” z 24 lutego 1962 rok