Piątek, 27 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

E-recepta – co to za rozwiązanie i jak działa?

Data publikacji: 2024-08-14 08:00
Ostatnia aktualizacja: 2024-08-14 08:45

Każdy pacjent może zauważyć, że w dziedzinie opieki zdrowotnej nieustannie wykorzystywane są ulepszenia, które pozwalają sprostać rosnącym oczekiwaniom pacjentów, jak i samych pracowników służby zdrowia. Jednym z takich ulepszeń było wprowadzenie elektronicznych recept, które w ogromnym stopniu wpłynęły na proces przepisywania potrzebnych pacjentowi leków. Przekształcenie recept tradycyjnych w cyfrowe odpowiedniki znacząco przyspieszyło pracę lekarzy oraz farmaceutów. To z kolei przełożyło się na szybsze i efektywniejsze leczenie. Sprawdź, jak można otrzymać e-receptę! 

Pacjenci, u którzy decydują się na skorzystanie z Innowacji w zakresie medycyny, mogą cieszyć się łatwym dostępem do e-recepty, a co za tym idzie – do przepisywanych leków. To rozwiązanie pozwala na szybkie wykupienie potrzebnych preparatów, bez konieczności bezpośredniego spotykania się z lekarzem. Recepta online to opcja niesamowicie ważna dla osób, które mają trudności z przemieszczaniem się bądź mieszkają w mniej dostępnych miejscowościach. Dodatkowym atutem jest możliwość wyboru apteki, w której pacjent zrealizuje wystawioną receptę.

Czym dokładnie jest e-recepta?

Recepta online, nazywana także w skrócie e-receptą to nowoczesny zamiennik tradycyjnego dokumentu. Wykorzystanie recept w formie cyfrowej pozwala na zachowanie wszystkich ważnych informacji, które są niezbędne do wydania lekarstwa. To znacznie usprawnia oraz przyspiesza procedurę realizacji. Wprowadzenie tego systemu przyczyniło się już do poprawy efektywności pracy profesjonalistów, jak i do zadowolenia samych pacjentów.

Wykorzystanie e-recepty oraz innych innowacji technologicznych pozwala na optymalizowanie sektora opieki zdrowotnej. Rozwiązanie elektronicznej recepty sprawia, że pacjenci cieszą się zwiększoną szybkością oraz komfortem obsługi, co widoczne jest choćby dzięki rosnącej popularności platformy PlusRecepta.pl. 

E-recepta to liczne korzyści, takie jak:

  • możliwość wystawienia dokumentu w trakcie konsultacji telefonicznej lub online;
  • dostęp do przeglądu historii prowadzonych terapii oraz zapisanych recept dzięki Internetowemu Kontu Pacjenta;
  • eliminacja ryzyka w postaci utraty recepty czy pomyłki podczas wydawania konkretnych leków przez farmaceutów;
  • odebranie kodu SMS bądź QR na adres e-mail zamiast tradycyjnego zapisku czy wydruku;
  • opcja zlecenia zakupu leków osobom wyłącznie poprzez przekazanie kodu oraz numeru PESEL.

Otrzymanie e-recepty przez pacjenta — jak to się odbywa?

Obecnie technologia coraz śmielej wkracza do naszego życia, a pacjenci mają nie tylko możliwość korzystania z e-recepty, ale również z konsultacji medycznych prowadzonych drogą telefoniczną czy online. 

Osoby przyjmujące regularnie pewne leki mogą śmiało korzystać z udogodnień cyfrowych. Wystarczy umówić się na teleporadę z konkretnym lekarzem specjalistą, by otrzymać na niej e-receptę na leki. Czterocyfrowy kod zostanie zapisany na IKP, więc nie trzeba się martwić, jeśli kod recepty nie zostanie wysłany SMS-em.