Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Wyspa za mała dla uchodźców...

Data publikacji: 19 listopada 2015 r. 09:13
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:34
Wyspa za mała dla uchodźców...
 

Po zamachach we Francji w przygranicznym regionie wrze. Niedawno podpalono budynek w Trassenheide na wyspie Uznam, w którym mieli znaleźć się uchodźcy z Syrii. Sprawców niemiecka policja dotąd nie ustaliła.

Uchodźcy, którzy przebywają w innych ośrodkach wyspy Uznam na złe traktowanie nie narzekają, ale sprawujący nad nimi opiekę ludzie z Czerwonego Krzyża dmuchają na zimne i wolą, żeby w prasie nie ujawniać miejsca, w którym przebywają uchodźcy.

Na Uznamie znalazło się niewielu uchodźców, a Sylt przyjmuje do swoich ośrodków kolejnych. Ostatnio władze gminy Heringsdorf były gotowe zapłacić innym niemieckim gminom, żeby te przejęły Syryjczyków na swój teren. Tłumaczono to tym, że w gminie brakuje pustostanów. Rozwój turystyki sprawił, że o takowe trudno, bo nieruchomości dawno zostały zagospodarowywane przez branżę.

20 uchodźców w pobliżu Świnoujścia

W jednym z ośrodków w pobliżu Świnoujścia przebywa 20 uchodźców z Syrii (lokalizacji nie podajemy na prośbę przedstawiciela Czerwonego Krzyża). To chrześcijanie i muzułmanie. Z Syrii uciekli przed wojną. Ci, którzy mają żony i dzieci przybyli do Europy sami, zostawiając bliskich w obozach w Turcji, bo – jak tłumaczą – droga była zbyt niebezpieczna, żeby ryzykować. Tam co prawda warunki są trudne, ale bliscy na pewno są bezpieczni przed wojną.

– Syryjczycy, którzy u nas przebywają, pomagali przy budowie lodowiska, pracują przy zmywaniu naczyń oraz w hotelach. Otrzymują miesięcznie 180 euro i to starcza na ich utrzymanie – mówi Sebastian Antczak z Czerwonego Krzyża, Polak mieszkający w Niemczech.

Uchodźców „Kurier” zastał, gdy uczyli się języka niemieckiego. Syryjczycy, którzy trafili na niemiecką część wyspy Uznam, przeżyli tragedię. Wśród nich jest młody człowiek, któremu rebelianci obcięli palce. Zrobili to na oczach jego ojca. Chłopak jest chory. Nie byłby zdolny do walki, ale ludzie, którzy chcieli go zwerbować, nie reagowali na prośby rodzica i okaleczyli go, żeby ten „nie walczył już po żadnej ze stron”.

Bartosz Turlejski

Fot. Kai Ottenbreit 

Więcej w czwartkowym „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z dnia 19 listopada 2015 roku

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

czytelnik
2015-12-11 05:39:22
opisowo,przez cala historir mojego kraju ,Polski,kto mogl szarpal Polskę, i zabijal Polakow,za prawo zycia na tej ziemi i za wolnosc dla Narodu krew przelewali moi przodkowie i nie zapominajmy o przelanej krwi 600 tys zabitych zolnierzy rosyjskich to jest moja ziemia,Nie mam zadnej moralnej ani jakiejkolwiek odpowiedzialnoscci zeby wpuszczac najezdzcow do mojego kraju,a jesli wejda,zamknac w obozach i kiedy zarobia na bilet odeslac w economy clas do turscji lub do afganistanu,nie ma innej drogi
ja
2015-11-20 02:44:23
Czytam komentarze i zastanawiam się skąd taka nienawiść do tych ludzi?Czyżby Polacy znaleźli nareszcie antidotum na ich europejskie kompleksy?Zobaczyliśmy biedniejszych niż my sami?Bardziej zdesperowanych?Zdecydowanych na wszystko?
Tylko pytam
2015-11-19 19:12:03
Dlaczego nie uciekaja do Pakistanu,Indonezji,Kazachstanu czy innych muzułmańskich krajów? Dlaczego nie lokuje ich Frau Merkel w Bawarii, Nadrenii,Saarlandzie,w Zagłębiu Ruhry? Tam pracy jest dużo. Dlaczego upycha ich w Ostlandach? My, pod naszym bokiem ich nie chcemy!
Dziwne
2015-11-19 13:50:45
Skoro uchodźcy są przyjmowani za pieniądze podatników niemieckich, to dlaczego czerwony krzyż ukrywa miejsce ich pobytu? Logika jest zdumiewająca - zostawiają słabszych, bo są bezpiecznie na miejscu, a sami uciekają!?!
@miros
2015-11-19 13:30:38
bo w Turcji trzeba samemu sobie znaleźć pracę, jak chcesz czegoś więcej niż żyć w obozie dla uchodźców, a tu lewaki sami wszystko pod nos im podkładają. w tym kontekście mam porównanie do kobiety z Ukrainy, która, żeby zdobyć zatrudnienie musiała przejść przez 3 miesięczną biurokratyczną gehennę, ot logika, Ci z ukraińskiej wojny be, Ci z syryjskiej cacy
oo
2015-11-19 12:52:44
Za wszelką cenę próbujecie ocieplić ich wizerunek. Na szczeście wszyscy wiedzą na co,, biedaków,, stać!
Policzanka
2015-11-19 10:47:25
Ciekawe dlaczego w przygranicznych wioskach panuje popłoch i przekonanie, że goście molestują nawet 12 letnie dziewczynki? Wystarczy pojechać do Locknitz, aby się o tym przekonać. Zresztą zakaz pouszczania budynku szkoły nie wziął się z niczego...
stańczyk
2015-11-19 09:25:57
Wzruszyłem się. Bardzo.
MIROS
2015-11-19 08:21:06
Jeżeli bliscy sa" bezpieczni przed wojną " w Turcji , to dlaczego on uciekał przed niebezpieczeństwem wojny? Nie rozumiem.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA