W Ogrodzie Zoologicznym w Ueckermünde nad Zalewem Szczecińskim język polski jest na każdym kroku, począwszy od kasy, w której pracuje m.in. pani Bożena Strenger, stała mieszkanka pobliskiej miejscowości, aż po objaśnienia podczas całej trasy spaceru przez ogród. Za kontakty z Polakami odpowiada tu pani Agata Furman, szczecinianka. Ona też redaguje polskojęzyczną wersję ogrodowej strony internetowej.
Zoo w Ueckermunde to leśny park. Chętnie przychodzą tu i rodziny z małymi dziećmi, i seniorzy, słowem – ogród jest dla wszystkich. Zwierzęta, które tu mieszkają, są ufne wobec zwiedzających, aczkolwiek bez przesady. Niektóre z nich można karmić, wśród niektórych także spacerować. Specjalną karmę (innej dawać nie wolno) kupuje się w automatach (paczka: 1 euro).
Szczególne zainteresowanie budzą żywiołowe surykatki, lemury a zwłaszcza Julian, wilki w obszernym wybiegu, lwy, z którymi można stanąć oko w oko, kangury, psy dingo, zebry, sowy, krzykliwe czaple gniazdujące na wysokich drzewach, dromadery, straszyki, pająki. Bardzo ciekawe są mandryle. Samiec jest pięknie ubarwiony we wszystkie kolory tęczy. Można też wejść do wybiegu magotów. Przyglądając się mandrylom i magotom, warto pamiętać, że ogrody zoologiczne są dla nich – jako gatunku – wybawieniem. W stanie dzikim są zagrożone wyginięciem.
Warto podejść do flamingów czerwonych. Niedawno wykluł się młody flaming, co w ogrodach zoologicznych jest rzadkością. W Ueckermünde mieszka sto gatunków zwierząt. Wiele z nich ma potomstwo.
Na terenie ogrodu jest restauracja, są place zabaw.
Mniej więcej co piąty gość ogrodu przyjeżdża z Polski, głównie ze Szczecina, Polic i powiatu polickiego, a latem – także ze Świnoujścia i wyspy Wolin. Zoo rozwija kontakty z Polską, a wśród jego partnerów medialnych jest „Kurier Szczeciński”. Ogród prowadzi Szkołę Zoologiczną, bierze udział w badaniach naukowych, m.in. nad restytucją jesiotra bałtyckiego, współtworzy Sieć Atrakcji Pomerania, współpracując m.in. z partnerami w Szczecinie, Kliniskach, Policach, Przelewicach. Ma wielu przyjaciół, w tym rodziny, które opiekują się zwierzętami.
Ogród jest otwarty codziennie: od marca do 31 października w godz. 10-18. W piątek (9 sierpnia) zaprasza też na spacer nocny, w sobotę (10 sierpnia) na „Święto torebek cukrowych” (tradycyjne pożegnanie wakacji, które w Meklemburgii-Pomorzu Przednim właśnie się kończą), a w czwartek (15 sierpnia) na pokazowe karmienia w języku polskim.
Będąc w Ueckermünde, warto też zwiedzić urokliwe Stare Miasto, Zamek Książąt Pomorskich, a tam stałą wystawę o Gryfitach i dziejach miasteczka oraz czynną do 29 września wystawę czasową o życiu codziennym słowiańskiego plemienia Wkrzan w VII-XII wieku. Wystawa czynna jest we wtorki-niedziele w godz. 10-17.
Weekend 9-11 sierpnia to w Ueckermünde także doroczny Festyn Portu (Ueckermünder Hafenfest). W programie m.in. koncerty w porcie nad rzeką Uecker, stoiska rzemieślników i artystów, wyścigi wanien pływających, wieczorne pokazy laserowe itd. Fajerwerków nie będzie.
Uwaga: dla naszych Czytelników mamy dwadzieścia zaproszeń do zoo. Można je zdobyć, uczestnicząc w konkursie. Sprawa jest prosta: wystarczy wysłać SMS na numer 72601 z hasłem: kurier.zoo. Na SMS-y czekamy tylko 9 sierpnia br. Po jednym zaproszeniu otrzyma dwadzieścia osób, które najszybciej przyślą SMS-a tuż po godz. 13. Koszt SMS-a – 2,46 zł z VAT.
(b.t.)
Fot. Dariusz Gorajski