Niedziela, 26 maja 2024 r. 
REKLAMA

TOPSOR – dla pacjenta

Data publikacji: 29 czerwca 2019 r. 17:30
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:44
TOPSOR – dla pacjenta
 

TOPSOR to jeden z projektów Ministerstwa Zdrowia, który ma usprawnić pracę Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. W piątek (28 czerwca) w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie, w obecności wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego i dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe podpisało umowy partnerskie z 9 szpitalami Pomorza Zachodniego, które w swojej strukturze mają SOR.

Zgodnie z założeniami znowelizowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, segregacja medyczna pacjentów prowadzona będzie przy wykorzystaniu systemu zarządzającego trybami obsługi pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym.

– To z pewnością usprawni pracę na SOR-ach i tym samym poprawi zabezpieczenie zdrowotne pacjentów – podkreślał wiceminister Cieszyński.

TOPSOR zakłada wdrożenie jednolitych standardów podczas przeprowadzania tzw. segregacji medycznej, co pozwoli na wzrost bezpieczeństwa pacjentów i poprawi komfort pracy personelu medycznego. Zgodnie z założeniami projektu, każdy pacjent, który trafi na SOR, otrzyma numer, a w ciągu kilkunastu minut także opaskę z kolorem określającym, jak pilny jest jego przypadek. Pacjent na bieżąco będzie miał też informację o przybliżonym czasie oczekiwania na przyjęcie na dalsze badania. Istotnym elementem systemu jest usprawnienie funkcjonowania SOR, zwłaszcza w kontekście organizacji pracy personelu medycznego. W ramach projektu zakupione zostaną również kardiomonitory do pomiaru krytycznych parametrów życiowych z możliwością transmisji danych do systemu TOPSOR, co przyczyni się do skrócenia czasu wykonywanych czynności oraz pozwoli na precyzyjne określenie stanu pacjenta.

TOPSOR został objęty dofinansowaniem unijnym w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Instytucją odpowiedzialną za realizację projektu jest Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, które przed zawarciem z resortem zdrowia umowy o dofinansowanie musi podpisać umowy partnerskie ze wszystkimi istniejącymi szpitalnymi oddziałami ratunkowymi w całej Polsce.

Od 2021 roku program segregacji pacjentów ma obowiązywać w 232 szpitalnych oddziałach ratunkowych w Polsce.

(isz)

Fot. ZUW

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

każdy pacjent na SOR otrzyma numer:
2019-06-30 00:41:08
nr 1 umiera za trzy godziny, nr 2 umiera za osiem godzin, nr 3 wraca do domu i umiera w swoim łóżku, nr 4 jest pijany i dostaje wolne łóżko, nr 5 jest na tyle zdrowy że zostaje odesłany do lekarza POZ, nr 6 ... czeka na numer, itd.
W rowno-Uprawnieniu
2019-06-29 23:51:08
A Politycy, Biznesmeni i inni VIP-Pacjenci... tez beda razem ze wszystkimi Chorymi siedziec czy lezec w kolejce z opaska... czy dla Nich beda od razu Osobne Pokoje i Extra Obsluga z Funkcjonujacym sprzetem...?/!!
O, O, O-paski
2019-06-29 23:39:03
A "Sukienkowi" niech lepiej nie biegaja codziennie z Sali... do Sali wyciagajac "Spowiedziami" od Chorych informacje i ostatnie pieniadze - bez rachunkowego Kwitka ? Tylko jak juz tam beda, to niech lepiej biora sie za ew. Faktyczna i Praktyczna Pomoc Chorym Ludziom !!! Reasumujac: a Czarna opaska z Krzyzykiem co juz bedzie miala oznaczac...??
@Zdziwiony
2019-06-29 18:14:31
Ja się już niczemu nie dziwię. Na uroczystości o której wspominasz po przecięciu wstęgi będzie uroczyste opuszczenie spodni.
Zdziwiony
2019-06-29 17:36:41
Na każdy zwykły prosty ruch uroczyste podpisanie umowy. Czy bez celebry można iść do sracza?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA