Poniedziałek, 25 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Szukali części wieży Quistorpa [GALERIA]

Data publikacji: 11 maja 2024 r. 16:54
Ostatnia aktualizacja: 12 maja 2024 r. 12:49
Szukali części wieży Quistorpa
Pasjonaci historii Szczecina zaangażowali się dziś w poszukiwania fragmentów wieży Quistorpa. Fot. Agata Jankowska  

To wydarzenie to prawdziwa atrakcja dla miłośników historii Szczecina i poszukiwaczy skarbów. Z inicjatywy miejskiego konserwatora zabytków Michała Dębowskiego odbyły się dziś poszukiwania zaginionych fragmentów dawnej wieży Quistorpa. Kilkudziesięciu chętnych przybyło dziś rano do Lasu Arkońskiego, aby wspólnie wziąć udział pasjonującej przygodzie. Akcja była częścią projektu realizowanego w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

Zadaniem uczestników akcji było odnalezienie resztek zburzonej wieży, które mogą zalegać pod warstwami ziemi i mchu. Jak się okazało już na początku poszukiwań, fragmentów budowli nie brakuje. Jedna z grup już kilka minut po wyruszeniu w głąb lasu odnalazła części filarów. Uczestnicy - a wśród nich miejski konserwator zabytków, członkowie stowarzyszenia Denkmal Pomorze oraz wielu szczecinian - podzieleni byli na kilka sektorów. Każdy eksplorował wskazaną część terenu wokół ruin wieży Quistorpa.

Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań Michał Dębowski zaprezentował szczegóły projektu realizowanego w ramach SBO. Jego założeniem jest częściowa renowacja pozostałości wieży. Krótką historię obiektu przedstawił Damian Kolassa, autor książki na temat tego wieży Quistorpa.

Znalezione fragmenty będą następnie wyeksponowane w specjalnych koszach. O szczegółach projektu opowiedział Michał Dębowski w rozmowie z "Kurierem Szczecińskim":

- To wydarzenie, które poprzedza prace w ramach projektu ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Zadanie nazywa się trochę na wyrost rewitalizacją wieży Quistorpa, natomiast tak naprawdę środków wystarczy na uporządkowanie otoczenia, na wykonanie podstawowych elementów zagospodarowania, oznakowania tego miejsca, dosadzenia roślinności czy zdjęcia tych roślin, które zagrażają zabytkowej substancji zachowanych murów zabytku. Projektantka zaproponowała wykonanie koszy gabionowych, gdzie będą mogły być eksponowane relikty dawnej wieży porozrzucane po terenie. Stwierdziliśmy z Zakładem Usług Komunalnych, że jest to świetna okazja, żeby zaprosić mieszkańców i wyzwolić taką aktywność wokół wspólnej sprawy, jaką są zabytki.

Eksploracja terenu i poszukiwanie zaginionych szczątków budowli prowadzone były również w celu ich zewidencjonowania i opisania.

- Najpierw wszystko to będzie udokumentowane, opisane, oznakowane, wyselekcjonowane, a później eksponowane tutaj na miejscu - informuje konserwator.

Jakich znalezisk można się spodziewać? Konserwator podejrzewa, że wokół zabytku możne być sporo cegieł posadzkowych, detale kinkierowe czy detale ze sztucznego kamienia (pochodzących m.in. z balustrady).

- Potencjał jest tutaj duży, a elementy porozrzucane w promieniu nawet kilkuset metrów, na skarpie i przy schodach prowadzących do wieży - podaje. ©℗

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Eryk
2024-05-12 19:15:51
Wszystko co piękne wybudowano w naszym mieście, oprócz filharmonii, która jest wyjątkiem potwierdzającym regułę, powstało nie za polskich czasów. Niestety szkodnik tow. Z narobił ran w tkance miasta, które do dziś się nie zabliźniły.
Wojtek
2024-05-12 12:35:42
Niestety pozostały koszmary po latach polskości i złego zarządzania rozwojem przestrzennym jak: stare miasto, które zajmuje tylko przestrzeń starówki a w istocie jest wsiowym osiedlem, wieżowce na pl. Żołnierza i wojska polskiego albo ten na krzywego ryja z dziwacznymi balkonami. To wszystko się nadaje do wyburzenia. Niestety to ciekawe w Szczecinie w architekturze jest pomorskie albo niemieckie.
@@@@jesli mogę dorad
2024-05-12 09:43:17
"Zostałyby same syfiaste bloczki rodem z sowchozu. " To Tuskozjeby nie chcą budować nic w Szczecinie? PO-zostaną tylko niemieckie kamiennice?
@@@jesli mogę doradz
2024-05-12 09:14:35
To nie mielibyśmy miasta ignorancie. Zostałyby same syfiaste bloczki rodem z sowchozu.
@@ Jeśli mogę doradz
2024-05-11 23:52:41
to doradzam zburzyć, zaorać wszystko co poniemieckie.
@jesli mogę doradzić
2024-05-11 23:48:52
To ja także doradzam jak najszybsze opuszczenie Pomorza i udanie się na ziemię wschodnie do Polski B. Z takimi poglądami nie pasujesz w cywilizowanym Szczecinie, a z kongresówki bliżej ci będzie mentalnie i geograficznie do Rosji.
Jeśli mogę doradzić
2024-05-11 22:57:07
uczestnikom tej i podobnych akcji mających na celu zachowanie niemieckiego dziedzictwa na polskich Ziemiach Zachodnich,to proszę bardziej zabiegać o wyeksponowanie na zdjęciach własnych twarzy. Zdjęcia takie będą uznanym dowodem zaangażowania na rzecz ochrony niemieckiej spuścizny i będą brane pod uwagę przez przyszłe niemieckie władze tego euroregionu w sfederalizowanej Unii Europejskiej. Lepiej zostać volksdeutschem niż bezpaństwowcem, bo z takimi jak wy obywatelami Polski na pewno nie będzie.
@Bambino
2024-05-11 22:45:44
A co oni wnieśli do architektury czy rozwoju Szczecina? Ciągłe pseudopatriotyczne narzucanie martyrologii przynosi odwrotny skutek. Już po kokardkę wszyscy mają męczeństwa, przegranych powstań itd. Szanujmy i bądźmy dumni z naszej małej ojczyzny i ludzi, którzy przed nami ją tworzyli. Dzięki nim możemy mieszkać w pięknym i dobrze zaplanowanym mieście!
Bambino
2024-05-11 20:11:43
Gdyby z takim zapałem szukali jeszcze pamiątek po pracownikach przymusowych na Pomorzu i w Szczecinie którzy byli niewolnikami Niemców i ich machiny gospodarki wojennej. Warto pamiętać bo ci ludzie byli ofiarami ale także bohaterami bo w ukryciu przeciwstawiali się nazistom czyli Niemcom
fanQ
2024-05-11 17:31:49
Warto było być... Dobre towarzystwo, świeże powietrze i nadzieja na znalezienie "skarbu". Były... No i w końcu normalny człowiek z tego Konserwatora bo to czas młodych.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA