Wielkanoc to jedno z najważniejszych świąt w tradycji chrześcijańskiej. Obchodzi się ją z okazji zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Dla wielu święta to czas zadumy nad historią Mesjasza, dla innych - okazja do spędzenia czasu w gronie rodziny i znajomych.
Święta wielkanocne obchodzone są każdego roku wiosną. Wiążą się one z wieloma tradycjami, w tym między innymi ze święceniem pokarmów w Wielką Sobotę, malowaniem jajek (pisanek), uroczystym śniadaniem w Niedzielę Wielkanocną, z mszami i modlitwami wśród osób wierzących czy śmigusem-dyngusem w tzw. lany poniedziałek.
Według doktryny katolickiej Wielkanoc ma upamiętniać zwycięstwo Jezusa Chrystusa nad śmiercią i grzechem. Zmartwychwstanie symbolizuje życie, odkupienie oraz nadzieję. Obchody Wielkanocy poprzedza Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek, który jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia Eucharystii, Wielki Piątek obchodzony w dzień ukrzyżowania Jezusa oraz Wielka Sobota, która jest czasem modlitwy przy Grobie Pańskim. Z kolei Niedziela Wielkanocna, która jest jednocześnie pierwszym dniem świąt, to radosny dzień związany z ogłoszeniem zmartwychwstania.
Z Wielkanocą wiążą się także konkretne symbole, takie jak jajko, które symbolizuje nowe życie, baranek - symbol ofiary złożonej przez Jezusa, woda - symbol oczyszczenia i chrztu.
- Święta Wielkanocy to święta życia, ponieważ Bóg chce przypomnieć, że idziemy ku życiu poprzez zmartwychwstanie - tłumaczy znaczenie świąt wielkanocnych ks. Waldemar Szczurowski, proboszcz parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy. - Aby prawdziwie przeżywać radość zmartwychwstania, Chrystusa musimy się cofnąć do pierwszego grzechu w raju i złego wyboru człowieka, a także do Nazaretu, gdzie anioł Gabriel przyszedł do Maryi. Trzeba też wrócić do Betlejem, bo człowiek potrzebuje Boga i jego obecności, nawet jeśli próbuje od niego uciekać. Pan Bóg jest z człowiekiem w jego radości, ale też jego smutku, bo każdy z nas ma swój krzyż, czy też, jak powiedział Jan Paweł II, swój Wielki Piątek, który oznacza cierpienie. Ale Wielkanoc to także światło w tunelu, którym jest zmartwychwstanie Chrystusa, które oznacza siłę i moc.
Ksiądz proboszcz przypomina także, że w tradycji katolickiej ważne podczas Wielkanocy są takie tradycje jak poświecenie pokarmów, w tym jajka, którym dzielimy się podczas niedzielnego śniadania. Katolicy uczestniczą także w Niedzielę Wielkanocną w porannej procesji rezurekcyjnej. ©℗
(aj)