Niedziela, 23 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Strefa zniknęła, opłaty są nadal. Stare Miasto, nowe zasady [GALERIA]

Data publikacji: 04 września 2023 r. 16:23
Ostatnia aktualizacja: 05 września 2023 r. 14:51
Strefa zniknęła, opłaty są nadal. Stare Miasto, nowe zasady
Od 1 września na Starym Mieście obowiązują nowe zasady dotyczące parkowania.  

Beżowo-brązowe parkomaty zostały zastąpione niebieskimi, zmieniło się również oznakowanie i regulaminy. W czwartek zlikwidowana została ostatecznie Strefa Zamieszkania Stare Miasto. Na jej ostatnich obszarach powstały dwa Płatne Parkingi Niestrzeżone.

W lutym Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Szczecin w sprawie pozbawienia kategorii dróg gminnych na 6 ulicach Starego Miasta. To Łaziebna, Mariacka, część Tkackiej (od pl. Żołnierza Polskiego do Grodzkiej), część Staromłyńskiej (od pl. Żołnierza Polskiego do Końskiego Kieratu), część ul. Koński Kierat (od Mariackiej do Farnej) oraz część Staromiejskiej (od Grodzkiej do Wyszyńskiego). Nie mogły być częścią Strefy Zamieszkania Stare Miasto. Wyrok uprawomocnił się 23 marca i od tego dnia kierowcy parkowali tam bezpłatnie, co z kolei doprowadziło do parkingowej samowolki. Mieszkańcy Starego Miasta narzekali na zbyt dużą liczbę pojazdów, parkowanie gdzie popadnie i brak wolnych miejsc postojowych. Dlatego od lipca wspomniane 6 ulic włączono do czerwonej podstrefy SPP. Dwa pozostałe obszary, czyli rejon pl. orła Białego i tzw. Dolny Taras na Podzamczu pozostały w Strefie Zamieszkania Stare Miasto. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta od 1 września są to już jednak Płatne Parkingi Niestrzeżone.

– Proponowane zmiany mają na celu ujednolicenie oraz uproszczenie struktury systemu parkowania w Szczecinie. Utworzenie Płatnych Parkingów Niestrzeżonych w miejsce likwidowanej Strefy Zamieszkania Stare Miasto zmniejsza liczbę rodzajów stref płatnego parkowania na terenie Szczecina oraz wprowadza czytelne zasady dotyczące wnoszenia opłat oraz sposobu parkowania pojazdów – czytamy w uzasadnieniu uchwały powołującej dwa nowe PPN-y.

Płatny Parking Niestrzeżony Plac Orła Białego objął ulice Staromłyńską i Koński Kierat. Opłata za postój wynosi tam 2,50 zł za każde rozpoczęte 15 minut. Z kolei Płatny Parking Niestrzeżony Dolny Taras to obszar objęty ulicami Wielka Odrzańska, Sienna, Rynek Sienny, Osiek, Rynek Nowy, Mała Odrzańska, Opłotki, Kurza Stopka, Targ Rybny, Środowa i Kłodna. Opłata wynosi za postój 1,50 zł za każde rozpoczęte 15 minut.

Zakupione na podstawie regulaminu Strefy Zamieszkania Stare Miasto Karty Stare Miasto od 1 września uprawniają wyłącznie do postoju na PPN Trasa Zamkowa. Zwrot opłaty za Kartę Stare Miasto może nastąpić przed upływem jej ważności na pisemny wniosek posiadacza karty w wysokości proporcjonalnej do niewykorzystanego okresu uprawnienia.

Kierowcy muszą też pamiętać, że na terenie nowych PPN naliczana jest opłata dodatkowa w wysokości 200 zł. Można ją otrzymać za niewniesienie opłaty parkingowej zgodnie z regulaminem PPN, parkowanie poza miejscami wyznaczonymi oraz za dłuższy niż wyznaczony postój w miejscach dla dostaw.

Należy również pamiętać, że opłaty na nowych PPN-ach obowiązują w godzinach od 8 do 22 we wszystkie dni tygodnia. ©℗

Tekst i fot. Tomasz TOKARZEWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@sąsias
2023-09-06 13:19:07
święte słowa
Zapłaciłem mandat
2023-09-06 08:05:34
Dlaczego Szczecin odpuścił parkingi przysklepowe - firma X z Warszawy zgarnia kary za nieuwagę - rozkojarzenie sklepowe . To są miliony rocznie które nie zasilają naszego miasta . Chwała tym marketom które "wyrzucają" firmę X ze swoich parkingów przysklepowych bo oni działają na szkodę klientów i miasta Szczecin . Niestety wiele marketów nie reaguje . Zapłaciłem karę za postój ca 5 min - "Czerwona Torebka" / ul Chopena , czując się oszukany .
sąsiad
2023-09-05 13:57:14
Kiedy wreszcie szczecinianie zauważą, że cała ta Strefa istnieje tylko po to, żeby z Waszych kieszeni pieniążki wędrowały do kieszeni znajomych królika? Wszystkie wpływy z opłat są wydawane na parkomaty, urządzenia do kontroli, itp., a ktoś na tym zarabia. A Wy bulicie. Żeby choć jeden parkingowiec powstał z tych opłat zbieranych przez 20 lat...
Pioter
2023-09-05 11:16:58
Dodam jeszcze, że drastyczne zmniejszenie "obszaru abonamentowa" j dla PPN Orła Białego jest bardzo niekorzystne dla mieszkańców Starego Miasto. Przy okazji zmiany nazewnictwa, NiOL przemycił tą drastyczną zmianę. Ciekawe, że dla PPN Dolny Taras, pozostawiono taki sam "obszar abonamentowania", znacznie przewyższający obszar strefy i obejmujący nawet tereny niezabudowane (niezieszkałe). O co tu chodzi?
Pioter
2023-09-05 10:38:23
Przy okazji zmiany nazwy strefy ze Strefy Parkowania Stare Miasto, na PPN Orła Białego, zmieniono sobie samowolnie tzw. "obszar abonamentowania". Obecnie obszar ten jest taki sam jak obszar PPN Orła Białego, co oznacza że prawo do parkowania na podstawie ulgowego abonamentu mają w tym miejscu wyłącznie mieszkańcy części ulic Staromłyńskiej i Koński Kierat (przy Pl.Orła Białego). Do tej pory "obszar abonamentowania" był znacznie większy i obejmował kilkuset mieszkańców. Teraz kilkunastu.
gość
2023-09-05 08:13:01
Ciekawe, po 23.03. wlepiono nam tam karę za brak biletu. Karę zapłaciliśmy. Czyli teraz mogę domagać się jej zwrotu, skoro została nałożona samowolnie? Od kogo?
@taa
2023-09-04 23:18:24
Tak było w starej strefie i wraca .Poczytaj dokładnie regulamin .Na tą chwilę mieli wszyscy kilka dni ulgi ale inkasenci dostali większe uprawnienia i nie muszą wzywać SM.Dodatkowo dostawcy będą musieli sie zaopatrzyć w zegary parkingowe i i za szybą pozostawić informację o której godzinie zaparkowali.Po 30 minutach postoju w miejscu dla dostaw skończy się dodatkową opłatą .Tak że po mało będą wracali do normalności
Szczecinianin
2023-09-04 21:10:02
Burdel, zmienili na burdel. Trzeba było od samego początku zrobić Strefę Płatnego Parkowania i nie było by problemu. A ilu ludzi zapłaciło na Pl. Orła mandaty nie będąc świadomym że to jakaś wyimaginowana przez urzędasów strefa. Wstydźcie się za ten cały burdel który nam mieszkańcom fundujecie na każdym kroku.
@ Leo Bonhardt
2023-09-04 18:41:17
Jakby pobudowali parkingowe to nie mieliby na pensje dla siebie. Przecież ta cała strefa służy tylko do wykreowania ciepłych posadek.
taa
2023-09-04 17:41:40
"parkowanie poza miejscami wyznaczonymi" - bardzo bym chciał kiedyś zobaczyć jak inkasent parkingowy reaguje w sprawie auta zaparkowanego poza strefą albo jeszcze lepiej, jak wzywa SM z lawetę, żeby takiego pajaca odholowała bo zastawia, bo komuś blokuje wjazd. To się nie zdarza. Inkasenci mają wszystko w dudzie i w ogóle nie reagują na to, co się dzieje obok strefy. Widok aut zaparkowanych we wjazdach czy pod garażami, żeby tylko uniknąć opłaty, to codzienność w strefie. Inkasenci nie reagują
@bilety
2023-09-04 17:37:57
Niech zwraca ze swojej kieszeni matołecki i jego kolesie, którzy zgłosili tę sprawę do sądu. Gdyby nie ich mataczenie, to wszystko dalej by było "legalne".
bilety
2023-09-04 17:04:48
Czy ta para samochodów (jeden do weryfikacji wniesionych opłat, drugi do wystawiania mandatów) już się spłaciła? Na pensje kierowców wystarcza? Wymiana parkomatów, oznaczeń, regulaminów, zmiany w aplikacjach - też już jest to spłacone? Ta strefa pracuje sama na siebie. Sąd stwierdził, że uchwała była nieważna, opłaty za kartę Stare Miasto były więc wniesione na inny obszar niż powinny być, czyli należy zwrócić opłaty w całości, a nie na pisemny wniosek i tylko w części. Bardzo niefrasobliwe.
Leo Bonhardt
2023-09-04 17:01:10
"Za wpływy z opłat pobudujemy parkingowce", mówili.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA