czwartek, 18 lipca 2019.
Strona główna > Wiadomości > Ślady pamięci na cmentarzu

Ślady pamięci na cmentarzu [GALERIA]

Ślady pamięci na cmentarzu
Data publikacji: 2017-10-21 07:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:53
Wywietleń: 2124 297256

Każdego roku na zabytkowym Cmentarzu Centralnym są poddawane pracom konserwatorskim - renowacji i pielęgnacji - kolejne wiekowe pomniki nagrobne upamiętniające wielkich szczecinian. Także przed najbliższym 1 listopada będziemy mieli okazję zobaczyć odnowione i zrekonstruowane nagrobki Emanuela Messera, jak również rodzin: Rolffs-Tiemann, Weiss, Hoerder i Kaesemacher-Bauer.

Od lat na renowację zabytkowych pomników największej szczecińskiej nekropolii kwestują wolontariusze Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego.

- Kwesty organizujemy niezmiennie od 2004 r. Dochód z nich przeznaczaliśmy początkowo na odnawianie najciekawszych zachowanych poniemieckich nagrobków. Ostatnio skupialiśmy się jednak na upamiętnianiu powojennych miejsc pochówku. Środki pozyskane z ostatnich dwóch posłużyły nam na odnowienie i częściową rekonstrukcję mogiły Emanuela Messera, malarza i współzałożyciela Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Szczecinie, a też współinicjator powstania Klubu „13 Muz”. Spoczął w Kwaterze Zasłużonych, która padła ofiarą złodziei. Między innymi skradziono ryngraf upamiętniający Messera. Odnowiony i kompletny pomnik będzie gotowy jeszcze przed 1 listopada - mówi Maciej Słomiński, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Cmentarza Centralnego.

Prace konserwatorskie na zabytkowych pomnikach nagrobnych są kosztowne. Natomiast dochody z kwest - jak na skalę potrzeb - niewystarczające. Stąd Stowarzyszenie pozyskiwało dodatkowe środki na ten cel zarówno od wojewódzkiego i miejskiego konserwatora zabytków, jak też ministerstwa kultury.

- Odnowiliśmy kilkadziesiąt spośród ponad 100 pomników nagrobnych w ostatnich latach odnowionych na Cmentarzu Centralnym. Podczas tegorocznej kwesty znów chcemy niejako powrócić do źródeł, czyli znów przeznaczyć środki na pielęgnację i odnawianie tych, które w poprzednich latach zdołaliśmy odrestaurować. Co pewien czas wymagają bowiem powtórnych zabiegów, mycia, czyszczenia, hydrofobizacji i zastosowania środków, za sprawą których nie będą porastały nalotem: glonami, mchami, porostami - dodaje prezes M. Słomiński.

W renowację oryginalnych, cennych historycznie pomników i rzeźb nagrobnych Cmentarza Centralnego inwestuje środki własne również Zakład Usług Komunalnych, administrator tejże nekropolii, dotacje przeznacza także miasto. Z tego ostatniego źródła - w wysokości zaledwie 21 tys. zł - zostały sfinansowane ostatnie prace konserwatorskie charakterystycznych nagrobków rodzin: Rolffs-Tiemann, Weiss, Hoerder i Kaesemacher-Bauer. W programie ich prac konserwatorskich przewidziano m.in. czyszczenie kamieni metodami mechanicznymi i chemicznymi, ich odsolenie, hydrofobizacja. Warto się wybrać na spacer ich śladem jeszcze przed dniem Wszystkich Świętych. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Ślady pamięci na cmentarzu Ślady pamięci na cmentarzu Ślady pamięci na cmentarzu Ślady pamięci na cmentarzu Ślady pamięci na cmentarzu Ślady pamięci na cmentarzu Ślady pamięci na cmentarzu

Komentarze

M.Dem.
Nie uniknie się problemu dewastacji nie tylko miejsc znanych. W kwaterze, chyba 111 przy Ogrodzie Pamięci, była pochowana przed laty kobieta, której grobu nie szanowano, nie sprzątano. Być może rodzina wyjechać musiała z różnych powodów. Minęły chyba lata i jest to już miejsce oczekujące na inną osobę. Dlaczego jednak złożone z czegoś, co było kiedyś fragmentem pomnika, krzyżem drewnianym, zniczami a nawet higienicznymi resztkami? Ludzka pasja niszczenia ludzkiej pamięci nie tylko znanych miejsc i ludzi dotyczy.
2017-10-22 10:48:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Masowe bieganie nad morzem

Nekrologi

Sonda

Czy uważasz, że w ostatnich latach Szczecin utracił swój akademicki charakter?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie