piątek, 26 kwietnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > Lapidarium na ul. Smutnej

Lapidarium na ul. Smutnej

Lapidarium na ul. Smutnej
Data publikacji: 2017-08-28 23:32
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 00:20
Wywietleń: 1298 289934

Cmentarz ewangelicki przy ul. Smutnej na szczecińskim prawobrzeżu został założony w II połowie XIX w. dla mieszkańców wsi Hökendorf – dzisiejszego Klęskowa. Sześć lat temu lokalna społeczność wraz z proboszczem tamtejszej parafii postanowiła zadbać o teren nekropolii, która została zniszczona podczas walk w 1945 r. Rok później we wschodniej jej części powstało lapidarium. Znajdują się tu m.in. charakterystyczne dla ewangelickich miejsc pochówku płyty nagrobne.

(mn)

Fot. Nikola Urant

Komentarze

re: ciekawe
A jak myślisz bolszewiku?
2017-08-30 10:31:42
Ciekawe
Ciekawe jaka jest reakcja na niszczenie polskich cmentarzy na Ukrainie. Szczecinianie to katolicy...
2017-08-29 11:50:28
re; cap
Jak zwykle pier....szl półprawdy. Sami Niemcy zlikwidowali wiele cmentarzy, bo im miejsca pod rozbudowę miasta brakowało. Taka idea przyświecała powstaniu Cmentarza Centralnego. Na całym świecie likwiduje się stare nieczynne cmentarze, zresztą co Cie to obchodzi, przecież jesteś niewierzący. Obchodzi Cię co zrobią z Twoim truchłem po śmierci?
2017-08-29 11:39:42
Z napisem
SYLWIA ! Czy z niemieckim napisem , czy z polskim to miejsce wymaga poszanowania.
2017-08-29 10:31:33
cap kościelny
"...nekropolia, która została zniszczona podczas walk w 1945 r...." A to nie prawda... Cmentarz został obrabowany i zniszczony przez przesiedleńców- katolików. Zresztą, cały Szczecin to jedna wielka nekropolia. Wszystkie parki i osiedla są obmurowane rozbitymi płytami nagrobnymi ewangelików.... Krokodyle łzy, drodzy katolicy....
2017-08-29 10:02:10
Sylwia
Park mogli założyć, a tak to pustostan z nagrobkami i niemieckim napisem wszyscy jesteśmy własnością Pana Boga. Wokoło terenu same chaszcze, a trawa po kolana. Wszyscy liczą, że miasto poniesie koszty i sprzatać będzie wiosna, latem i jesieniem, kiedy krzaków i traw najwięcej rośnie. Ewangelicy sami nie posprzatają liczą na Pana Boga, że weźmie się za nich do pracy fizycznej wokół lapidarium.Lapidarium przenieść na cmentarz centralny, tam, gdzie jego miejsce, a nie na Dąbskiej obok szkoły i osiedli mieszkaniowych.
2017-08-29 07:59:45