Wtorek, 18 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Po przebudowie al. Wojska Polskiego spowalniacze do poprawki [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 11 sierpnia 2023 r. 11:30
Ostatnia aktualizacja: 16 sierpnia 2023 r. 16:58
Po przebudowie al. Wojska Polskiego spowalniacze do poprawki
Brukowane progi zwalniające mają być poprawione. Fot. Ryszard PAKIESER  

Otwarcie al. Wojska Polskiego w Szczecinie po przebudowie to kwestia tygodni. Ale już słychać głosy niezadowolenia. Miasto zapowiada jednak poprawki.

– To była główna arteria komunikacyjna Szczecina łącząca m.in. Pogodno ze Śródmieściem. Zamienia się w osiedlową uliczkę – pisze do nas jeden z mieszkańców. – Nie dość, że ją zwężono, robiąc nasadzenia pięknych platanów, to jeszcze zrobiono wysokie brukowane spowalniacze.

Zdaniem mieszkańca są ordynarnie brzydkie i całkowicie blokują niegdyś piękną aleję: – Moim zdaniem będą one powodem wielu komunikacyjnych kłopotów – uważa. – Brakuje tylko znaku zakaz wjazdu.

Miasto jednak przypomina, że takie założenia były od początku.

– Rewitalizacja al. Wojska Polskiego jest wynikiem wieloletniego planowania i konsultacji społecznych. Wybrany został wariant najlepiej spełniający założenia procesu rewitalizacji tej części Szczecina – mówi Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji. – Etap wnoszenia uwag zakończył się kilka lat temu. Miasto powinno służyć wszystkim mieszkańcom, dlatego realizowany projekt zakłada oddanie tej części Śródmieścia głównie pieszym uczestnikom ruchu, nie wykluczając przy tym pozostałych. Kwestia wprowadzenia progów zwalniających wynika z konieczności zachowania strefy bezpieczeństwa na tym odcinku alei. Jest to strefa uspokojonego ruchu, bez wyznaczonych przejść dla pieszych, gdzie ruch pieszych ma być dominujący. Dlatego ważne jest, aby były tutaj dodatkowe elementy wymuszające na kierowcach stosowanie się do ograniczenia szybkości wynoszącego 30 km na godz.

Wysokość progów jest zgodna z przepisami, natomiast po próbach, które były w minionych dniach prowadzone, wykonawca robót otrzymał uwagi dotyczące ich wykonania. Najazdy są za strome i mają zostać poprawione poprzez ich większe wypłaszczenie. ©℗

ToT

 

Film: Piotr Sikora

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@ona
2023-08-16 16:50:20
Nie chcieliście tramwaju, to będziecie mieli hałas opon na bruku, smód spalin, pył i brak komunikacyjnych alternatyw. Miłego stania w korkach i kiszenia się w autobusach, zwłaszcza na tych progach. Bo WY nie chcieliście tramwaju, to wszyscy mieszkańcy będą jeździć dookoła, żeby się dostać tramwajem na dalsze odcinki wojska polskiego. Zobaczymy jak wam się będzie teraz żyło, jak sobie taki wariant wybraliście
jgchjs
2023-08-14 07:19:31
Na Jagiellońskiej nie ma progów i jakoś nigdy nie widziałem, aby ktoś tamtędy zapier...lał. Wątpię aby tutaj progi miały decydujący wpływ. Sam fakt, że ludzie co chwilę będą przechodzili w każdym miejscu choćby do zaparkowanych na środku drogi aut będzie skłaniało do zmniejszenia prędkości. Te progi jedynie zwiększą hałas dla okolicznych mieszkańców.
@@Ciekawe
2023-08-13 14:13:29
To o czym szczecińska opinia publiczna nie wie to że są w Polsce przyzwoici Żydzi którzy otwarcie stawiają pytanie dlaczego Polacy mają potykać się o niemieckie zbrodnie? Stolpersteiny to przypominanie Niemcom o ich zbrodniach i powinny być instalowane tam gdzie codziennie zwyczajni Niemcy chodzą by przypominać im o ich zbrodniach. W Polsce tych niemieckich zbrodni są miliony i nieuczciwe jest by to Polacy o nie się potykali. Polacy pamiętają, Niemcy bie chcą o tym pamiętać.
ptom
2023-08-13 00:20:05
A co ze spowalniaczami na ul. Mickiewicza na wysokości Rynku. Najazdy są tak odkształcone, że wjazd z zalecaną prędkością samochodu z twardym zawieszeniem grozi jego uszkodzeniem. A wystarczyło założyć sygnalizację świetlną zgraną z tą na skrzyżowaniu. Ale takie rozwiązanie dla miejskich decydentów jest za tanie i przerasta ich IQ.
Kierowca busa
2023-08-12 22:35:10
Czy są jakieś normy na budowę progów na jezdniach? Skoro te zostały zrobione z polską normą, to nie ma podstaw do przebudowy. Najpierw niech wypowie się projektant, na jakiej podstawie tak zaprojektował. Tylko dlaczego one są tak nie na środku tej drogi, tylko na jedno koło? To autobus miejski będzie najeżdżał jedną stroną kołami na próg, a wszyscy w autobusie będą wtedy trzymać się barierek jak na roller-costerze, aby nie polecieć na pasażera obok i tak przez 2,5 km całej ulicy?To będzie jazda!
@Ciekawe
2023-08-12 22:32:21
O czym ty piszesz?Jakie konsultacje Był co prawda niedawno dyscyplinujący artykuł w Kurierze,który miał politykom samorządowym przypomnieć,że bez poparcia gminy każdą karierę w Polsce i koryto w UE można zablokować,że gmina oczekuje działań ale odpowiedzi mieszkańców były jednoznaczne - nie życzymy sobie upamiętniania na szczecińskich ulicach niemieckich obywateli Stettin zamordowanych przez innych niemieckich obywateli Stettin.Czy w tej sprawie wydarzyło się coś o czy opinia publiczna nie wie?
asfalt
2023-08-12 19:57:46
Czemu na zachodzie jest asfalt na tego typu jezdniach?A w Szczecinie tzw.eko kostka czyli "amunicja "dla protestujacuch tzw.piekno i eko widać na oddaych po remoncie ulicach.
Topek
2023-08-12 14:15:29
Póki jeszcze drzewa się nie ukorzeniły na dobre usuńcie je z stamtąd i te klomby ze środka całej ulicy. Już rok po otwarciu ta przebudowa zemści się na samych decydentach...będą mieć ból głowy...Ale za późno będzie.
Ciekawe
2023-08-12 14:09:46
Czy ta konsultacja odbyła się wg tej samej zasady co konsultacje w sprawie niemieckich stolpersteinów (tzn z gminą żydowską choć to głównie Polacy mają "potykać się" o niemieckie zbrodnie)? Nic o nas bez nas, biurwy z UM nie konsultują ważnych decyzji z mieszkańcami miasta. Wybierają sobie z góry ułożonych...
JonB
2023-08-12 09:05:16
Kto skasowal moj komentarz ?
Firma dostawcza
2023-08-12 07:37:14
Nie będziemy tam jeździć bo nie ma gdzie rozladować palet. Właściciele powinni zwrócić się do "Zielonego" jak chcą dalej prowadzić interes
JonB
2023-08-12 06:26:48
Brakuje kanalu wodnego. I gondol.
@za 20 lat
2023-08-12 02:00:12
Za 20 lat będzie już rok 2043. Nie będzie już samochodów w rękach normalnych ludzi i będą na deptak przerabiać resztę Wojska Polskiego aż do Głębokiego. Nie słyszałeś o decyzjach Unii Europejskiej popieranych przez Morawieckiego i resztę politycznego ścieku, czy uważasz, że ciebie to nie będzie dotyczyć? Jedynie Konfederacja jest przeciw.
Mieszkaniec
2023-08-12 00:30:02
Byłem tam ostatnio. Wygląda super. Duże piękne platany i magnolie. Czekam aż zamontują ławki.
Robert
2023-08-11 22:34:32
A może ktoś sprawdzi oznakowanie na skrzyżowaniu WP z Jagiellońską. Bo kto tu ma pierwszeństwo ? Z jednej strony D1 a z z dwóch pozostałych A7 i nakazy skrętu tu się nic nie zgadza.
Ona
2023-08-11 22:15:47
Bardzo dobrze, wszystko jak w czasie konsultacji.Nikt z mieszkańców nie chciał żeby pod ich domem jeździł tramwaj i mamy to spełnione.Alejki będą piękne i zielone,wreszcie trochę życia w centrum.A co do wykonania ulicy to jedna wielka fuszerka,dziurki przy studzienkach przy taniości łatane inna kostka,patchworkowy remont za miliony przez firmę,której właściciel to ostatni cham,bo nawet toalety pracownikom nie zapewnił i Ukraińcy sikali po bramach.
za 20 lat
2023-08-11 21:59:21
będą to rozwalać i przerabiać na normalne jezdnie.
@@ZZ Top
2023-08-11 19:45:02
Żeby Krzystek przegrał, to musiałby mieć z kim. Krzystek od lat wygrywa, bo w opozycji są same miernoty, które rządziłyby jeszcze gorzej. Znamienne że na moje pytanie "kto lepiej rządziłby Szczecinem od Krzystka" nigdy nie padła konkretna odpowiedź ani tutaj, ani wszczecinie. Ot cała pisowska opozycja, do krytykowania pierwsi, ale jak przychodzi do konkretnych działań to nie ma nikogo. Podajcie mi jedno nazwisko, które mogło by zastąpić Krzystka w szpinakowym pałacu. Jedną kompetentną osobę!
@ZZ Top
2023-08-11 18:50:05
Cytat: "Ja czekam na najbliższe wybory bo widać że obecna władza zbyt długo zarządza Szczecinem." Scenariusz jest zawsze taki sam od lat. Przed wyborami samorządowymi Krzystek będzie spacerował po ulicach, rozmawiał z mieszkańcami, jeździł komunikacją miejską, rozmawiał z pasażerami. Większość z mieszkańców da się na to nabrać i zostanie wybrany na następną kadencję. Wtedy, jak zwykle zaszyje się w zaciszu swojego gabinetu i tyle go będziemy widzieć. Idę o zakład, że tak będzie.
Sewer
2023-08-11 18:07:02
Ten co to zatwierdził i zniszczył, powinien iść pod prokuratora
@On
2023-08-11 17:48:01
Nie gadaj bzdur. Przy tej ulicy mieszka wiele starszych osób, w tym moja babcia. Te ławeczki są dla nich, żeby mogli sobie wyjść na spacer i mieć gdzie przysiąść, bo starsza osoba długo nie ujdzie bez pit stopu na ławeczce. Nie mierz wiec wszystkich swoja miarą. Ławeczki nie są dla meneli, tylko dla mieszkańców. Menele i tak mają swoje ulubione miejscówki na deptaku i placu Zamenhoffa
cesio
2023-08-11 17:09:36
patrząc na te instalacje spowalniające aż chce się wznieść okrzyk "vivat SUVy, miejskim maluchom na pohybel (szczególnie tym elektrycznym)"
ZZ Top
2023-08-11 16:17:56
Wojska Polskiego to kolejny szczyt Szczecińskiej myśli technicznej zaraz po przebudowywanej Wyzwolenia. Tam również jeszcze nie ukończono przebudowy a już widać że zostało to zrobione niechlujnie. Widać że to staje się normą. W kwestii konsultacji społecznych to prawie pewne że z nikim tej przebudowy nie konsultowano. Ja czekam na najbliższe wybory bo widać że obecna władza zbyt długo zarządza Szczecinem.
progi
2023-08-11 15:36:56
A co do samych progów, ostatnio spacerując aleją zwróciłem na to uwagę. Są tak wysokie i strome, do tego wąskie na pół auta, że moim samochodem bym się tam zwyczajnie zawiesił. O jakości wykonania szkoda nawet wspominać. Kto taką fuszerkę zaaprobował? Zieliński powinien się wstydzić bronienia partaczy. Fuszera aż bije po oczach na tej alei i nie tylko progi są do poprawy. Po co w ogóle progi, nie wystarczy ograniczenie? Jakoś w innych krajach na starówkach też jest ograniczony ruch a progów brak
wałki
2023-08-11 15:33:18
Mam nadzieję że za kilka lat, jakieś służby w końcu prześwietlą cały proces wyboru wariantu i wykonawcy, bo mi to wszystko mocno śmierdzi. Od początku było wiadomo ze konkurs jest ustawiony i który wariant wygra. Konsultacje były tylko na pokaz, dla wąskiej grupki emerytów z tej ulicy, którym wciśnięto bajki, jak to tramwaj będzie im hałasować pod oknami. To powodzenia teraz, jak przejazd osobówki po tym bruku, generuje więcej hałasu, niż stare tatry. A przecież mogły tam jeździć ciche swingi
Bodek
2023-08-11 15:31:08
Zniszczyli piękną arterię. Szkoda słów. Już mi fachowiec od naprawy pralki odmówił przyjazdu na WPol bo nie ma gdzie zaparkować. Szczecin nie ma gospodarza od wielu lat. Niestety.
@jakoś(ć)
2023-08-11 15:30:30
Bo to wszystko ściema grubymi nićmi szyta. Myślą że ludzie mają krótką pamięć i mogą im bajki wciskać. Konsultacje owszem były, zrobione dla mieszkańców kilku kamienic przy samej ulicy, nikt nawet nie pytał mieszkańców sąsiednich kwartałów, a same konsultacje były w takiej porze, ze normalni ludzie są w pracy. Pamiętam dobrze ze od początku był forsowany jeden wariant(przypadkiem zgłoszony przez firmę ówczesnego architekta miasta) a pozostałe miały tylko roić tło, żeby udawać ze jest konkurs
Mieszkaniec
2023-08-11 15:12:41
Mieszkam przy tej ulicy i nikt nikogo się nie pytał o zdanie,ani mnie ani sąsiadów. Tak że niech nie wypisują bredni. Po prostu zostało pewnie uzgodnione na imprezie u któregoś dyrektora w urzędzie miejskim. Zakorkowali całe miasto. I mistrzostwem świata będzie zjazd z pl.zwyciestwa z 1 pasa w kierunku Krzywoustego z bramy portowej.gdzie na 2 pasach zawsze były korki. Tak że do takiej jazdy na bramie portowej i okolic wojska polskiego musimy się już przyzwyczaić
On
2023-08-11 15:07:45
Mnóstwo ławeczek na W. P. , to raj dla piwoszy i chuliganów. Będą drzeć ryje przez całą noc. Ale kogo obchodzi los mieszkańców? Nikogo, bo Miasto ma kolesi, którzy czerpią zyski ze sprzedaży alkoholu i prowadzenia szemranych knajp. To co zrobiono z pieknego Szczecina, to dno dna. Takich włodarzy nigdy dotychczas nie było. Ci nieudacznicy powinni za te zmiany komunikacyjne siedzieć w pierdlu.
pan z okna
2023-08-11 15:04:38
" Oddanie za kilka tygodni" Żarty by nie powiedzieć wprost -kolejne łgarstwo.Wystarczy spojrzeć na cały ten odcinek i przyjrzeć się jak wygląda cały ten odcinek;od placu do placu.Masa niedoróbek,,spękane,pokruszone kostki,zapadnięte chodniki,studzienki techniczne w ciągach komunikacyjnych nie obrobione a zasypane piaskiem,.Nie lepiej wygląda ciąg komunikacyjny dla aut.To nie tygodnie a ...miesiące.Jak można coś takiego odebrać jako gotową inwestycję.
suweren
2023-08-11 14:50:31
15-minutowe miasto krystek wprowadza, a barany śpią! Nowobogaccy z Głębokiego albo będą jeździć naokoło albo przesiądą się do komunikacji miejskiej🤣 Polska dla POLAKÓW 🇵🇱 Śmierć WROGOM OJCZYZNY 🇵🇱 Polak GOSPDARZEM 🇵🇱
Edek
2023-08-11 14:39:57
To jest szczecinski standard. Kazda inwestycja w mieście wymaga natychmiast poprawek. Nadzor inwestorski znow sie popisał. ?????Brawo urzedasy ,brawo gospodarz miasta. ?????Kiedy w tym mieście bedzie normalnie?
Ktos
2023-08-11 14:25:33
Na dodatek są za wąskie i najechać można tylko jednym kolem
jakoś(ć)
2023-08-11 13:55:19
Otwarcie za kilka tygodni, ale już podają, że będą poprawki. Progi zgodne z przepisami, ale trzeba je poprawić. "Zdaniem mieszkańca są ordynarnie brzydkie (...) Miasto jednak przypomina, że takie założenia były od początku". Rewitalizacja jest wynikiem wieloletniego planowania i konsultacji społecznych - czy ktokolwiek z Czytelników kojarzy te konsultacje? Brał w nich udział? Miasto ma służyć mieszkańcom, dlaczego więc nie przywrócono tu tramwajów?
haha
2023-08-11 12:36:39
biedne kierowce zabrali im autostradę przez miasto
👍
2023-08-11 12:18:53
Koncepcja przebudowy była konsultowana z mieszkańcami. Tak samo jak w przypadku deptaku Bogusława? Bo taki będzie finał. Jeszcze nie zakończono prac a już wychodzi na jaw fuszerka? Normalne. Przecież to Ciecin. Ważne aby zarobili ci, którzy mają zarobić. Tak długo jak będzie rządził tu Krzystek, nic się nie zmieni.
Przyjmijcie w końcu
2023-08-11 12:12:04
do wiadomości, że od lat jest wprowadzana polityka, która ma z was zrobić niewolników. Niepotrzebne jest sprawne połączenie Pogodna ze Śródmieściem, bo macie siedzieć na d*pie, a nie być mobilnymi (miasta 15 minutowe). W tym celu też w 2035 odbiorą wam samochody, a do tego czasu solidnie opodatkują. Wprost i w cenie paliwa. Dalej w kolejce jest depopulacja. Oni jeżdżą co roku do Davos i się namawiają. Pora się obudzić!
Alicja
2023-08-11 12:08:33
Przecież to była zwykła przelotówka czyli dojazd do Głębokiego. Najpierw miasto uśmierciło tą niegdyś handlową ulicę a teraz jak już są tam tylko banki i pozamykane lokale to oddaje ją mieszkańcom i to jeszcze w szpetnym małomiasteczkowym wydaniu (nie chcę obrazić małych miasteczek bo one niejednokrotnie są bardziej urokliwe niż nasze miasto nieprzyjazne ani turystom ani mieszkańcom). Niestety jaki włodarz takie miasto. Ewentualne kompleksy leczymy na kozetce a nie na mieszkańcach...
gg
2023-08-11 12:03:27
to wygląda już jak do naprawy.
Daria
2023-08-11 11:57:08
Należy poprawić progi poprzez ich wypłaszczenie. Dobrze że to zauważono jeszcze na tym etapie budowy, na samym początku!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA