Pandemia wywołana atakiem koronawirusa nie zatrzymała prac związanych z przebudową skrzyżowania ul. Granitowej z ul. Floriana Krygiera w szczecińskich Podjuchach. Jak się dowiedzieliśmy, roboty przebiegają bez przeszkód.
Co więc zostało wykonane? Na ul. Krygiera w ostatnim czasie wzmacniano podłoże, wylana też została warstwa cementu w celu ustabilizowania gruntu – dzięki temu widoczny jest już ślad nowej drogi! Poza tym kontynuowane są prace przy budowie nasypu. Prowadzono również roboty przy zbrojeniu oczepu na jednym z murów oporowych.
Natomiast na tzw. ul. Nowomarmurowej są już ułożone chodniki. Gotowa jest także podbudowa z kruszywa. Trzeba dodać, że wciąż kontynuowane są prace rozbiórkowe na moście Gryfitów nad Odrą Wschodnią, wzdłuż ul. Floriana Krygiera.
Inwestycja w Podjuchach jest, obok prowadzonej równolegle modernizacji skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Romualda Traugutta, największą inwestycją drogową w Szczecinie. Ta wielka budowa jest niewątpliwie uciążliwa dla mieszkańców, ale efekt końcowy natychmiast będzie widoczny.
Nowy układ komunikacyjny na prawobrzeżu, potocznie nazywany węzłem „Granitowa”, przede wszystkim usprawni komunikację między dzielnicami na prawobrzeżu. Ułatwi też wjazd na pobliską autostradę A6 – dostaniemy się na nią drogą powstającą na pasie ziemi znajdującym się pomiędzy zabudowaniami ulic Zakręt i Radosnej, do wysokości ul. Dzikiej. Jest też nadzieja, że przy okazji znikną stamtąd wszechobecne do tej pory korki.
Płynność ruchu w tym rejonie ma zagwarantować wybudowanie nowego ronda u zbiegu ulic Floriana Krygiera i Granitowej (z sygnalizacją świetlną; nie planuje się tam wprowadzenia ruchu okrężnego) oraz przebudowa ulic znajdujących się w sąsiedztwie krzyżówki.
Poza tym w ramach planowanych prac rozebrany zostanie stary, od dawna wyłączony z ruchu most drogowy nad Regalicą – w jego miejsce pojawi się nowa przeprawa.
Koszt inwestycji: ponad 104,5 mln zł. Wykonawcą jest konsorcjum firm Roverpol sp. z o.o. oraz Rover Infraestructuras SA z Walencji w Hiszpanii.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską. Wysokość dofinansowania to prawie 73 mln zł. ©℗
Leszek WÓJCIK
Fot. UM