sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Podjuchy. Węzeł przesiadkowy za jaką cenę?

Podjuchy. Węzeł przesiadkowy za jaką cenę?

Podjuchy. Węzeł przesiadkowy za jaką cenę?
Data publikacji: 2019-01-07 08:42
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:29
Wywietleń: 1674 369883

Kolejna z ważnych inwestycji komunikacyjnych Szczecina, mająca być w tym przypadku częścią składową większego przedsięwzięcia po nazwą kolei metropolitalnej, zanosi się na o wiele droższą niż zakładali do tej pory magistraccy urzędnicy i służby podległego mu Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Mowa o planach budowy nowego węzła przesiadkowego w Podjuchach, który miałby powstać w rejonie dotychczasowej stacji kolejowej w sąsiedztwie ul. Metalowej. Oferty potencjalnych wykonawców tego zadania opiewają na kwoty od ponad 11 do prawie 15 milionów złotych.

Przetarg na wykonawcę tej inwestycji w formule "zaprojektuj i wybuduj" ZDiTM ogłosił w minionym miesiącu, korygując po drodze o kilka dni termin na składanie ofert i wyznaczając go do ostatniego dnia grudnia. Zgłosiły się trzy firmy zainteresowane realizacją zlecenia, ale ich oczekiwania co do wynagrodzenia - jak się okazało po otwarciu ofert - znacznie odbiegają od wcześniejszych kalkulacji co do skali wydatków z nią związanych.

Zgłosiły się firmy. Strabag wycenił te usługi na 14 899 189,96 zł, przy 72 miesiącach rękojmi i 0,7 proc. kary umownej liczonej od wartości kontraktu za każdy dzień opóźnienia. Konsorcjum Elbud Szczecin sp. z o.o.-Elbud Sajewicz sp. jawna skalkulowało budżet dla tego zadania na 13 990 020 zł, oferując 68 miesięcy rękojmi i deklarując 0,5 proc. kary umownej liczonej od wartości kontraktu za każdy dzień opóźnienia. Natomiast Musing Bud przedstawił ofertę z ceną 11 642 435,59 zł, przy 72 miesiącach rękojmi i 0,7 proc. kary umownej liczonej od wartości kontraktu za każdy dzień opóźnienia.

Grudniowe otwarcie kopert z tymi ofertami - jak w każdym zresztą przypadku zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych - poprzedziła informacja o środkach przeznaczonych na realizację inwestycji. Przedstawiciele zabiegających o ten kontrakt firm usłyszeli, że ZDiTM ma zabezpieczoną w planie finansowym na sfinansowanie tegoż zamówienia na dzień 05.10.2018 r. kwotę tylko 2 280 000 zł brutto.

– Zadanie jest etapowe i związane z formułą zaprojektuj i zbuduj, dlatego kwota pierwotnie zabezpieczona jest bazowa - tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzeczniczka prasowa ZDiTM - Miasto będzie dążyło do zapewnienia finansowania. W tej chwili trwa analiza dokumentów.

W projekcie budżetu miasta na 2019 rok, jaki zaprezentowany został oficjalnie w dwa tygodnie po jesiennych wyborach samorządowych, w wydatkach majątkowych w dziale transport i komunikacja na próżno jednak szukać na liście wskazanych w nim inwestycji zapisu o przeznaczeniu jakiejkolwiek puli pieniędzy na realizację tego zadania.

Koncepcja zakłada, że w miejscu starej stacji w Podjuchach na wysokości ul. Metalowej powstanie nowa pętla autobusowa wraz z parkingiem typu park & ride na 160 samochodów. A wskazany w specyfikacji istotnych warunków zamówienia termin jego wykonania to nie więcej niż 20 miesięcy od dnia zawarcia umowy, przy założeniu, że w czasie nie dłuższym niż 11 mięsięcy przyszły wykonawca sporządzi i protokolarnie przekaże zamawiającemu dokumentację projektową oraz uzyska wszelkie zgody i decyzję o pozwoleniu na budowę. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Podjuchy. Stacja PKP i najbliższe jej okolice z terenami przykolejowymi wzdłuż ul. Metalowej. Stan obecny opłakany. W oczekiwaniu na budowę w tym rejonie nowego węzła przesiadkowego.

Podjuchy. Węzeł przesiadkowy za jaką cenę? Podjuchy. Węzeł przesiadkowy za jaką cenę? Podjuchy. Węzeł przesiadkowy za jaką cenę? Podjuchy. Węzeł przesiadkowy za jaką cenę? Podjuchy. Węzeł przesiadkowy za jaką cenę? Podjuchy. Węzeł przesiadkowy za jaką cenę? Podjuchy. Węzeł przesiadkowy za jaką cenę? Podjuchy. Węzeł przesiadkowy za jaką cenę? Podjuchy. Węzeł przesiadkowy za jaką cenę? Podjuchy. Węzeł przesiadkowy za jaką cenę? Podjuchy. Węzeł przesiadkowy za jaką cenę? Podjuchy. Węzeł przesiadkowy za jaką cenę? Podjuchy. Węzeł przesiadkowy za jaką cenę?

Komentarze

k.olej
już im śmierdzą stare budynki? może węzeł zrobić przy zjeździe z autostrady?
2019-01-07 21:43:47
kopec
Połowa Podjuch mieszka w rejonie obecnej petli.Wejscie na tarasy to dodatkowe 1200 metrow.Teraz mądrzy dodaja spacerku 800 metrow i dojscie do domu na Tarasy bedzie 2000 metrów cały czas pod górkę.Ta gigantomania w ratuszu jest naszym przeklenstwem.Codzienne korki po kilometrze w cyklu do miasta i z miasta juz sa piekłem,a kiedy bedzie wypadek drogowy to miejska katastrofa.Jak sie szanowna rada nie zna niewstydzcie sie powiedziec doradzimy my mieszkancy Podjuch.
2019-01-07 13:52:04
brawo postęp
Kolej metropolitalną zbudowali Niemcy. Jeszcze w latach osiemdziesiątych można było przejechać z Gryfina do Trzebieży. Ciekawostką jest to, że w latach trzydziestych, jadąc po jednym torze z mijanką w Daleszewie, trasę Gryfino - Port centralny pociąg towarow-osobowy pokonywał w czasie 28 min. Dzisiaj pociągi na tej trasie potrzebują ponad 30 min.
2019-01-07 13:01:21
kierowca autobusu
węzeł przesiadkowo-autobusowy w polu , genialne , tylko urzędasy ze zditm-u mogą być tacy "ynteligentni" , druga turkusowa i parking na hangarowej ....
2019-01-07 11:35:41
czyt.
A dlaczego tak daleko od od największego skupiska mieszkańców tej dzielnicy?.
2019-01-07 10:40:56
Kk
Mozna bylo by je zmodernizować i wykorzystać a nie budować nowe
2019-01-07 10:12:43
Stanisław
A budynki na stacji. Co z nimi?
2019-01-07 09:16:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie