Szczecin ma szansę zyskać jeden z najlepszych w Polsce programów opieki oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Już teraz. O ile samorządowcy zagłosują na TAK podczas sesji Rady Miasta nad projektem uchwały nr 140/16.
Uchwała zakłada przyjęcie "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Szczecinie w 2016 r." Dokumentu o znaczeniu podstawowym w kwestii polityki miasta w tzw. sferze zwierzęcej. Wbrew pozorom - nie tylko dotykającej pojęcia humanitaryzmu, ale też bezpieczeństwa, w tym zdrowotnego, mieszkańców naszego miasta.
- Został dobrze przygotowany. Pozytywnie zaopiniowany przez prozwierzęce organizacje społeczne, Powiatowego Lekarza Weterynarii w Szczecinie, a współtworzony przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt - mówi Ewa Mrugowska, kierownik tejże placówki. - Stawia nasze miasto w czołówce z tymi, które już od lat systematycznie i systemowo walczą z problemem bezdomności psów oraz wolno żyjących kotów. Między innymi takimi rozwiązaniami, jak obowiązek elektronicznego znakowania psów, sterylizacja i kastracja czworonogów, zapewnienie miejsca i opieki tym bezpańskim właśnie w schronisku.
Prawo na miasta nakłada obowiązek corocznego uchwalania takiego Programu. Czymże więc ten obecnie poddany głosowaniu radnych różni się od poprzednich? Najprościej rzecz ujmując: zawiera konkrety zamiast pustych haseł. O co zadbali radni Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska RM, a przede wszystkim wiceprzewodnicząca szczecińskiej Rady Miasta - radna Grażyna Zielińska (PO). W doprecyzowaniu i skonkretyzowaniu zapisów dokumentu współpracująca z najlepszym praktykiem - schroniskiem właśnie.
Do tej pory - jak to oceniali radni - Program ten przez urzędników magistratu był przygotowywany metodą na "kopiuj-wklej" (stąd jego odrzucenie przez komisję komunalną w pierwszym, jeszcze w lutym br., podejściu). Teraz wreszcie zawiera konkrety. I konkretne pieniądze.
Podczas sesji we wtorek (21 bm.) sesji szczecińscy radni będą głosowali nad wprowadzeniem w życie Programu, rzeczowo dzielącego zadania opieki nad zwierzętami bezdomnymi na miejskie jednostki i szczecińskie organizacje pozarządowe, które w różny sposób partycypują i będą uczestniczyć w jego realizacji. ©℗
Arleta NALEWAJKO
Fot. Mirosław WINCONEK