Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Ludzcy dla zwierząt

Data publikacji: 21 czerwca 2016 r. 07:42
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:06
Ludzcy dla zwierząt
 
Szczecin ma szansę zyskać jeden z najlepszych w Polsce programów opieki oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Już teraz. O ile samorządowcy zagłosują na TAK podczas sesji Rady Miasta nad projektem uchwały nr 140/16.
Uchwała zakłada przyjęcie "Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Szczecinie w  2016 r." Dokumentu o znaczeniu podstawowym w kwestii polityki miasta w tzw. sferze zwierzęcej. Wbrew pozorom - nie tylko dotykającej pojęcia humanitaryzmu, ale też bezpieczeństwa, w tym zdrowotnego, mieszkańców naszego miasta.
- Został dobrze przygotowany. Pozytywnie zaopiniowany przez prozwierzęce organizacje społeczne, Powiatowego Lekarza Weterynarii w Szczecinie, a współtworzony przez Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt - mówi Ewa Mrugowska, kierownik tejże placówki. - Stawia nasze miasto w czołówce z tymi, które już od lat systematycznie i systemowo walczą z problemem bezdomności psów oraz wolno żyjących kotów. Między innymi takimi rozwiązaniami, jak obowiązek elektronicznego znakowania psów, sterylizacja i kastracja czworonogów, zapewnienie miejsca i opieki tym bezpańskim właśnie w schronisku.
Prawo na miasta nakłada obowiązek corocznego uchwalania takiego Programu. Czymże więc ten obecnie poddany głosowaniu radnych różni się od poprzednich? Najprościej rzecz ujmując: zawiera konkrety zamiast pustych haseł. O co zadbali radni Komisji ds. Gospodarki Komunalnej, Rewitalizacji i Ochrony Środowiska RM, a przede wszystkim wiceprzewodnicząca szczecińskiej Rady Miasta - radna Grażyna Zielińska (PO). W doprecyzowaniu i skonkretyzowaniu zapisów dokumentu współpracująca z najlepszym praktykiem - schroniskiem właśnie.
Do tej pory - jak to oceniali radni - Program ten przez urzędników magistratu był przygotowywany metodą na "kopiuj-wklej" (stąd jego odrzucenie przez komisję komunalną w pierwszym, jeszcze w lutym br., podejściu). Teraz wreszcie zawiera konkrety. I konkretne pieniądze.
Podczas sesji we wtorek (21 bm.) sesji szczecińscy radni będą głosowali nad wprowadzeniem w życie Programu, rzeczowo dzielącego zadania opieki nad zwierzętami bezdomnymi na miejskie jednostki i szczecińskie organizacje pozarządowe, które w różny sposób partycypują i będą uczestniczyć w jego realizacji. ©℗ 
Arleta NALEWAJKO 
Fot. Mirosław WINCONEK
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Wybieg formalny
2016-06-21 18:26:21
Czyli przez ileś lat radni olewali sprawę? Pięknie, pięknie... A do tych zatroskanych o los bezdomnych zwierząt, tfu! o zapach schroniska tuz pod oknem domku DZIAŁKOWEGO na Osowie- wstyd! Tu mowa o bezdomności , nie o waszych nielegalnie stawianych domach, drodzy, zatroskani WYBORCY ;-)
M Dem.
2016-06-21 17:49:31
Schronisko pod nos to straszne dla subtelnych nosow subtelnych ludzi! Ta subtelnośc jednakże znosi, bez śladu dyskomfortu psychicznego, najbardziej makabryczne z makabrycznych masakry psów, kotów, etc. w miejscach zamieszkania, na cmentarzach, etc. Masowe rzezie w ekstazie prawie, masy właścicieli zwierząt a więc nie tylko w sprawie jest bezdomność zwierząt jako przyczyna masakry. Jakby bezdomność zwierząt usprawiedliwiala zadawania dlugotrwalego okrucieństwa zanim śmierć zwierzaka uwolni go od tego okrucieństwa. Nie tylko bezdomność podstawa relacji mas do zwierząt. To sprawa osobowości dominującej w masie obywateli. I polityki społecznej /ludnościowej przyjaznej dla tego obrazu osobowości ludzi. Jaka jest definicja psychiatryczna i kryminologiczna dla czynów i sprawców w tym problemie? PROBLEM ZWIERZĄT W POLSCE TO NIE TYLKO PROBLEM SCHRONISK. Ponadto warto zauważyć, ze smrod odchodow zwierzat to jest nie powod do znecania sie nad zwierzakiem (bo chcialby jesc i zalatwic sie). Niestety. Miroslawa Demianiec
Osowianin
2016-06-21 10:15:16
W programie mowa o ochronie zwierząt. Mam nadzieje ze radni pamiętają o negatywnej opinii jaką wydali dla pomysłu lokalizacji nowego schroniska pośrodku Osiedla Osów.Liczymy na Radnego Duklanowskiego ze przypomni RM stanowisko jakie przyjęła jego Komisja.Podobnie radna J.Brodka.Moze warto pamiętać o mieszkańcach nie tylko przed wyborami.Byc może program dot.ochrony zwierząt jest dobry ale w jego treści powinien być włączony opis schroniska w jego ostatecznej lokalizacji.Jesli tego nie ma,uznać należy ze lokalizacja obecna pozostaje,że względu na poniesione nakłady na modernizację!
Wybieg
2016-06-21 08:09:43
Czy prezydent wreszcie posłuchał radnych, a przede wszystkim mieszkańców, i odstąpił od absurdalnego pomysłu przeniesienia schroniska ludziom pod nos na Chopina, bo teraz to jest najważniejsze?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA