Zrównoważony rozwój, nowatorskie rozwiązania i międzynarodowa współpraca to filary Dni Skandynawskich, które 7 maja br. wystartują w Szczecinie. Motywem przewodnim tegorocznej, 11. edycji wydarzenia będzie hasło „blue economy – morze możliwości”.
W Szczecinie działa ponad 200 firm z kapitałem skandynawskim. Główne branże, w których operują przedsiębiorcy z Danii, Norwegii, Szwecji i Finlandii to przemysł morski, produkcyjny i technologiczny oraz offsore, logistyka i transport. Dlatego tematy poświęcone blue economy, czyli działalności gospodarczej związanej z morzami i wybrzeżem, są naturalnym wyborem.
– Jesteśmy otwartym portem dla naszych sąsiadów z północy, co zresztą doskonale widać, bo kraje skandynawskie są największym zagranicznym inwestorem w Szczecinie – mówi Piotr Krzystek, prezydent miasta. – Ta współpraca wpływa na rozwój naszego miasta, ale i gospodarki regionu i szerzej, całego kraju.
Jak przekonuje szczeciński magistrat, dobra kooperacja pomaga także w szybkim reagowaniu na zmieniające się potrzeby rynku, ale i mieszkańców, bo nordyckie kraje przyczyniają się do modernizacji infrastruktury, tworzenia nowych miejsc pracy oraz zielonej transformacji. To głównie z północy czerpiemy wzorce dotyczące wdrażania nowoczesnych rozwiązań z zakresu zarządzania odpadami, efektywności energetycznej czy odnawialnych źródeł energii.
Program obchodów Dni Skandynawskich to przede wszystkim działania skupione wokół biznesu i rynku pracy, ale zawsze ważne miejsce w programie zajmują wydarzenia dedykowane edukacji i kulturze. Debaty, spotkania, panele dyskusyjne, a także prezentacje artystyczne, pokazy filmów czy wystawy co roku czekają na przedsiębiorców i mieszkańców.
– Sukcesywnie i z coraz większą odwagą budujemy swoją pozycję na mapie zrównoważonego rozwoju. Jednym z fundamentów takiej postawy są właśnie Dni Skandynawskie – mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.
Tym razem Dni Skandynawskie odbędą się w dniach 7-11 maja br., m.in.: w Technoparku Pomerania i Fabryce Wody w Szczecinie. W programie zaplanowano m.in.: panel dyskusyjny z ekspertami na temat blue economy, networking po skandynawsku, czyli spotkanie kluczowych przedstawicieli biznesu i dyplomacji oraz konkurs debat oksfordzkich skierowany do uczniów szczecińskich szkół ponadpodstawowych.
Wydarzenia organizowane w ramach Dni Skandynawskich będą także częścią Pikniku nad Odrą. W weekend, czyli 10 i 11 maja br. na tarasie przy pomniku Centaura (naprzeciwko gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie) powstanie Aleja Skandynawska, czyli przestrzeń do relaksu i wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Można będzie skorzystać z siedzisk i leżaków, oferty gastronomicznej i przygotowanych animacji.
(K)