Poniedziałek, 27 marca 2023 r. 
4 szczecin
REKLAMA

Dentysta dla uczniów. W LO XVI otwarto nowoczesny gabinet

Data publikacji: 15 grudnia 2022 r. 07:32
Ostatnia aktualizacja: 15 grudnia 2022 r. 15:54
Dentysta dla uczniów. W LO XVI otwarto nowoczesny gabinet
Z gabinetu skorzystać mogą również uczniowie innych szkół w Szczecinie.Fot. LO XVI  

O potrzebie opieki stomatologicznej w szkołach mówi się od dawna. W Liceum Ogólnokształcącym nr XVI przy ul. Dunikowskiego w Szczecinie otwarto niedawno gabinet, który świadczy bezpłatne usługi dla uczniów. Otwarty jest dwa razy w tygodniu i nowocześnie wyposażony. 

 - Gabinet otwarto w ramach rozporządzenia ministerstwa, które mówi, że szkoły powinny zapewniać opiekę stomatologiczną - mówi Maciej Grenda, dyrektor szkoły. Chodzi o ustawę z dnia 12 kwietnia 2019 r.

M. Grenda dodaje, że jest to również pilotażowy projekt, który powstał dzięki wsparciu ze środków Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Szczecin oraz przy współpracy ze Szczecińskim Centrum Zdrowia. Gabinet działa w szkole od listopada. 

Z usług szkolnego stomatologa uczniowie (do 18 r. ż.) mogą korzystać dwa razy w tygodniu: we wtorki od godziny 14.30 do 17.30 i w czwartki od 8.30 do 11.30. Zabiegi są całkowicie bezpłatne i pokrywane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W sumie NFZ refunduje 50 usług stomatologicznych. 

 - To innowacyjny projekt - chwali się dyrekcja LO nr XVI.  - Gabinet jest wyposażony w nowoczesny sprzęt stomatologiczny. 

W dodatku potrzebny, zważywszy na fatalny stan uzębienia polskiej młodzieży. 

- O potrzebie profilaktyki higieny jamy ustnej, zębów wśród młodzieży nie trzeba dużo mówić. Jaki jest stan rzeczy tzn. odsetek młodych osób z chorobami zębów, próchnicą, stanem zapalnym dziąseł, wystarczy odszukać pierwsze lepsze badania naukowe, które biją na alarm - zwraca uwagę dyrektor LO XVI. 

Warto podkreślić, że z gabinetu  skorzystać mogą również uczniowie innych szkół w Szczecinie. Dyrekcja LO nr XVI zachęca do kontaktu z poradnią pod numerem 573 439 465. ©℗

(aj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

;/
2022-12-15 15:27:17
@start dentyl: na to sa przeciez odpowiednie aparaty, czy tzw. szyny zakladane na noc np na bruksizm/zgrzytanie zębami ,no to zamiast nici są irygatory, dobry kosztuje 150-200zł ,są bardzo skuteczne
stary dentyl
2022-12-15 11:02:09
wszystko racja tyle ze niektórzy maja wadę zgryzu i tu już to wszystko co wymieniłeś nie pomoże. Albo taki szczękościsk ze stresu albo nocny niszczy szybciej niż szkliwo jest w stanie sie odbudować. A i jeszcze jedno nici dentystyczne częto są zrobione z teflonu PTFE który odkłada sie w naszym organizmie i zostaje do końca życia. Dodajmy krótkiego życia bo teflon wywołuje wiele nowotworów i nieodwracalnych chorób. warto wpisać w wyszukiwarkę hasło "teflon dupont" i film "mroczne wody"
;/
2022-12-15 08:27:07
szczoteczka elektryczna,dobra pasta, mycie zębów po kazdym posilku, do tego irygator/nici dentystyczne a w terenie plyn do plukania ust i dentysty nie trzeba czesto odwiedzac

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA