Piątek, 01 marca 2024 r. 
REKLAMA

Czy Porta Holding mogła nie upaść? [GALERIA]

Data publikacji: 05 kwietnia 2019 r. 20:38
Ostatnia aktualizacja: 18 lipca 2020 r. 12:12
Czy Porta Holding mogła nie upaść?
 

Czy upadłość Stoczni Szczecińskiej Porta Holding w 2002 r. była nieunikniona, czy też mogła ona normalnie funkcjonować, gdyby nie działania przedstawicieli ówczesnego rządu? Ustalić to mają biegli, których chce powołać Sąd Okręgowy w Szczecinie. W piątek (5 kwietnia) przesłuchano ostatnich świadków w procesie o odszkodowanie z tytułu utraty wartości akcji SSPH.

Z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa w 2012 r. wystąpiło ponad 2000 akcjonariuszy SSPH, którzy chcą zapłaty z tytułu utraty wartości akcji. Łączna kwota roszczeń wynosi co najmniej 26 mln zł. Ponad 21 zł wynosiła wartość księgowa jednej akcji tuż przed upadłością holdingu. Dziś jest zerowa. Do upadku doszło za rządów SLD. Porcie Holding zabrakło pieniędzy na bieżącą działalność, a banki odmówiły udzielenia kredytów, gdyż nie chciał ich poręczyć Skarb Państwa. Członków zarządu SSPH aresztowano pod zarzutem działania na szkodę firmy. Po latach zostali uniewinnieni.

We wrześniu 2017 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie oddalił powództwo Krzysztofa Piotrowskiego, reprezentanta grupy akcjonariuszy starających się o odszkodowanie. Jednak Sąd Apelacyjny w maju ub. roku uchylił ten wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia Sądowi Okręgowemu. Ten na trzech tegorocznych rozprawach dopytywał świadków, którzy już wcześniej zeznawali, o kwestie dotyczące sytuacji ekonomicznej SSPH krótko przed upadłością i okoliczności związanych z decyzją o nieudzieleniu firmie gwarancji potrzebnych do uzyskania kredytów.

W piątek (5 kwietnia) miał zeznawać m.in. były premier Leszek Miller, ale po raz kolejny się nie stawił w sądzie. Wysłuchano natomiast przedstawicieli dawnego zarządu SSPH: wiceprezesa Ryszarda Kwidzińskiego i prezesa Krzysztofa Piotrowskiego.

W pierwszym procesie Miller stwierdził, że z finansowaniem stoczni był problem, bo banki sygnalizowały, iż poszczególne zarządy mają umiarkowaną wiarygodność.

Jak zeznał w piątek R. Kwidziński, to właśnie rządzący przekazywali takie informacje bankom.

– O Stoczni Szczecińskiej, o całej grupie kapitałowej, zaczęto rozpowszechniać różnego rodzaju kłamliwe informacje zarówno personalne, tutaj uproszczę sprawę i powiem: „zarząd to są złodzieje”, jak i w wymiarze technicznym: „ta nowa pochylnia pęka” – mówił były wiceprezes SSPH.

Podkreślił też, że w marcu 2002 r. stocznia budowała 17 statków (łącznie z projektami było ich nawet 40), ale kredyty miała tylko na 11.

Według prezesa Piotrowskiego, holding doprowadzono do upadku, bo chciał wejść na rynek handlu paliwami, co przeszkadzało politykom SLD.

Sąd zamierza powołać biegłych. Mają ocenić, czy nie doszłoby do upadłości SSPH, gdyby nie było podważania reputacji zarządu, gdyby stocznia uzyskała możliwość kredytowania i (lub) gdyby doszło do skutecznego podwyższenia kapitału akcyjnego SSPH. Biegli muszą też wycenić wartość akcji.

(ek)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

G
2020-07-18 11:45:23
Potrzebne są poduszkowce ratunkowe na tereny lodowe statki oczyszczalnie na rzeki i systemy ratownictwa powodziowe go bez Lachowo z budzetu
Bjmn
2020-07-18 10:18:21
Potężne wsparcie szczecinian tylko ciągle ten sam problem kto będzie robil
Kon
2020-07-14 20:46:50
Mogła ale dupeczek za dużo bylo
Beda 2 rodzaje... Wyborcow ! !
2019-04-07 00:34:09
Ci... co juz przed Lokalami Wyborczymi "po-bio-ra PO 50 zlotych" zaglosuja na POKO-nywane Lewactwo jeszcze "ratujac ich"... a Ci co beda choc troche Myslec i patrzec daaleko-wzroocznie... zaglosuja na Prawice i 500 + !!
Jacer
2019-04-06 21:38:51
Czy sa powiazania rodzinne, biznesowe, miedzy biegłymi a prezesami Porta Holdink sp z oo
Przerażenie
2019-04-06 12:08:50
Czytam Wasze komentarze i jestem przerażony. Mieszkańcy Szczecina, a nie mają pojęcia o czym piszą. Zupełnie nie zdajecie sobie sprawy, że w minionych latach istniały DWIE stocznie (choć w tym samym miejscu). Opisywany w artykule proces dotyczy doprowadzenia do upadku "Stoczni Szczecińskiej Porta Holding". Przysłużyli się temu komuniści z Millerem i Piechotą na czele. Przyczyna tego ataku została podana w artykule. Na gruzach tej stoczni powstała druga stocznia "Stocznia Szczecińska Nowa". Tę stocznie dobił Tusk razem z Komisją Europejską (tak, tak z tej waszej Unii Europejskiej bez której żyć podobno nie możecie...) i katarskim inwestorem ku uciesze zachodnioeuropejskich stoczni, deindustrializacji Polski i pozyskania wykwalifikowanej niedrogiej siły roboczej dla beneficjentów upadku zakładu. Jest rok 2019. Rok podwójnych wyborów. Kogo Wy wybierzecie jak nawet o sprawach własnego miasta nie macie pojęcia nie mówiąc już o sprawach kraju, Europy, świata? Strach się bać!
Tusk
2019-04-06 10:16:11
spowodowal upadek i tego nikt nie zmieni. Pamietam jak klamal rudy ze jest inwestor, no tak tylko jaki, mial byc z kraju arabskiego. Klamca jak z OFE i Amber Gold. Rudy historia cie oceni. Od niej nie uciekniesz. Patrz Walesa ktory boryka sie z historia i klamstwem jakiego dokonal zaprzedajac sie komunie ktora na tym wszystkim zarobila krocie.
ARTOS
2019-04-06 07:53:34
JESTEM SYNEM STOCZNIOWCA sam pracowałem w GRYFI i w WARSKIM PYTNIE CZY TUSK ODPOWIE ZA ZNISZCZENIE STOCZNI I ICH RODZIN I FIRM KOOPERUJĄCYCH ??CZY 10000 LUDZI PRACUJĄCYCH NA 3 ZMIANY TO PIKUŚ? DLA NORWEGÓW BUDOWANO KONTENEROWCE ES KLASY NAJWYŻSZEJ W EUROPIE BO TAKIE ISO MIAŁA SZCZECIŃSKA STOCZNIA DLACZEGO TUSEK TO ZNISZCZYŁ ??ABY W KILU ,HAMBURGU PONOWNIE BUDOWANO NAJLEPRZE STATKI ???
Maggie
2019-04-06 03:49:31
jak dopisza jeszcze trochę milionow do rachunku to sąd ze względów politycznych przyzna odszkodowanie - to cwaniactwo dostana gotowke i wplaca na lokate i nie beda musieli nic robic do konca zycia - nie beda musieli prowadzic firmy a to trudno...oplacalo - sie i do tego odsetki za zwloke od daty upadku i jaki jest sens pracy zwyklego czlowieka - lepiej sprywatyzpwac firme z powiazaniami z skarbem panstwa a potem zadac odszkodowania z swoje "talenty" maszynka do robienia kasy...czy biegly bedzie zalezny od kartelu firm konsultingowych dawny Artur Andersen zamkniety w USA za przestepstwa, KPMG itp i inne banki takie jak Morgan czy Goldman gdzie rozne rzeczy mozna zalatwic za kase....a czy sa powiazania rodzinne miedzy bieglym a sprawa?
Ech...
2019-04-05 22:45:39
Stocznia musiała upaść. Za dobrze szło. Taki prezent dla "braci" z Rzeszy.
A Kto i kiedy po 38 juz latach...
2019-04-05 22:13:55
Zajmie sie Odszkodowaniami dla Pozwalnianych wowczas Stoczniowcow... po Pacyfikacji Stoczni Warskiego przez WRON-e po dniu 13.12.1981 roku tj. w Stanie Wojennym w owczesnym PRL-u...!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA