piątek, 02 października 2020.
Strona główna > Wiadomości > Alarm smogowy omija Szczecin

Alarm smogowy omija Szczecin

Alarm smogowy omija Szczecin
Data publikacji: 2016-01-16 12:42
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:51
Wywietleń: 2398 100956

Nie grożą nam maski do oddychania. Nie tylko w Szczecinie, ale praktycznie w całym regionie. Bo z wyników badań, które ogłosił Polski Alarm Smogowy, na podstawie danych z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że takie maski są nam niepotrzebne.

Najczystsze powietrze ma w kraju Słupsk, a w czołówce pod tym względem są też Koszalin (7 miejsce) i Szczecin (11). To uspakajające dane, ale nie oznaczające wcale, że nie musimy się martwić o jakość powietrza w regionie.

Zdecydowanie najgorsze powietrze w kraju ma Nowa Ruda, a po niej Opoczno, Nowy Targ, Sucha Beskidzka, Proszowice, Nowy Sącz, a także Zakopane i Rabka Zdrój. Dane z monitoringu w tych miejscowościach, a szczególnie w tych turystycznych i... uzdrowiskowych, nie podobają się rzecz jasna lokalnym władzom, bo ich upowszechnianie może niekorzystnie odbić się na budżetach. Kto bowiem będzie chciał w nich wypoczywać i nabierać zdrowia, skoro powietrze jest tam zanieczyszczone ponad wszelką miarę?

Przekroczeń norm jakości powietrza w Szczecinie jest niewiele, a zdarzają się one głównie mroźną i bezwietrzną zimą, gdy nad centrum „wiszą” dymy, wydobywające się z prywatnych pieców opalanych węglem. To, że mamy czystsze powietrze od innych miast, nie oznacza jednak, że możemy spać spokojnie. Bo przekroczenia norm się zdarzają. Wiadomo, że ich głównym powodem są przede wszystkim domowe piece i kotły, w których spala się drewno i węgiel gorszego gatunku, w tym najtańszy, ale także najbardziej szkodliwy miał węglowy. To spalanie takich paliw stałych w domowych piecach powoduje zanieczyszczenia powietrza niezwykle groźnymi dla zdrowia wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi. Powietrze zatruwane jest też zanieczyszczeniami komunikacyjnymi, ale jednak, co wielu może zdziwić, w znacznie mniejszej skali, niż domowe piece.

Czy bardziej czyste, niż w większości powietrze w Szczecinie i regionie oznacza, że możemy spać spokojnie? Otóż nie, bo jednak do przekraczania norm jakości powietrza u nas dochodzi. Dlatego tak ważne jest wdrażanie w życie programów poprawy jego jakości, takich jak np. program „Kawka”, który prowadzi Wojewódzki Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Dzięki środkom z tego w programu zlikwidowano już ponad 1300 pieców kaflowych, a także wykonano kompleksową termomodernizacja wielu budynków w mieście. (mos)

Fot. Robert Wojciechowski

 

Komentarze

"a dotacje i wreszcie czyste powietrze w Szczecinie'
Te, zielony ? jakie dotacje i do czego ?...ja proponuję dotacje do twojej edukacji, choć podejrzewam że będzie mało skuteczna. Polska, Szczecin, Europa ? o czym ty mówisz ? to jest trzeci świat, choć i do tego jeszcze nie doszliśmy.
2016-01-18 09:58:42
maciar
Jest wiele miejsc w Szczecinie, gdzie pala odpadami i ciezka chemia - ludzie z biedy pala rakotworcze plasiki dzieje sie to na obrzezach szczecina kilku takich smierdzacych palaczy zayruwa nawet dzielnice...
2016-01-17 04:18:35
maciar
Jest wiele miejsc w Szczecinie, gdzie pala odpadami i ciezka chemia - ludzie z biedy pala rakotworcze plasiki dzieje sie to na obrzezach szczecina kilku takich smierdzacych palaczy zayruwa nawet dzielnice...
2016-01-17 00:17:08
@zielony
Masz we łbie zielono! Węgiel na CAŁYM świecie jest legalnym źródłem opałowym! Ty możesz zabronić swiom czterem literom psucia powietrza? To samo z węglem, bo jeśli ktoś pali ekogroszkiem to nic Tobie do tego! Wam "zielonym" we łbach się poprzewracało, już nawet jajko z hodowli wam nie w smak. Najlepiej doprowadźcie do głodu, to was będą żreć!
2016-01-16 19:43:41
majka
Jaka modernizacja droznosci kominów nie są sprawdzane przed sezonami grzewczymi Zbilki nie robią nic oprócz pobierania czynszów . Mieszkam w budynku gdzie remontu nie było od wojny wiec gdzie ta modernizacja oni poprostu maja to w d...e i czekaja az lokatorzy wymra aby to wyburzyc
2016-01-16 17:30:52
zielony
a dotacje i wreszcie czyste powietrze w Szczecinie. Wegiel rosyjski czy polski powien byc zabroniony jak w cywilizowanej Europie ,Polska i Szczecin to chyba Europa.
2016-01-16 16:21:22
Czytelnik
Do autora: Panie Marku! Ma Pan rację pisząc, że trzeba wdrażać różne programy służące ochronie środowiska, jak choćby Kawka. Jest jednak zasadniczy problem, wielu ludzi po prostu nie stać na ogrzewanie gazem, a nie daj Panie elektrycznością. Jeśli mam 1200zł emerytury, muszę wykupić leki i po prostu żyć, wolę tonę węgla zqa 620zł - przecież legalnego źródła ciepła i palenie w co. Jest taniej choć trzeba ten węgiel przynieść, wyczyścić piec czy wynieść popiół. Tylko raz kupiłem węgiel z Rosji, coś okropnego! Teraz zawsze kupuje tylko węgiel polski, o niebo lepszy niż te importowane badziewia.
2016-01-16 14:39:58

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie