Piątek 09 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Smogowy alert

Data publikacji: 2015-12-08 21:02
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Smogowy alert
Na zdjęciu: Chińczycy w maskach mijają zasłonięty przez smog budynek telewizji. Fot. EPA/HOW HWEE YOUNG  

Władze Pekinu po raz pierwszy ogłosiły czerwony alert - ostrzeżenie najwyższego stopnia w czterostopniowej skali dotyczące zanieczyszczenia powietrza. Obowiązuje od wtorku rano do czwartku w południe - informuje agencja Xinhua.

Zdecydowano się na to ze względu na potwierdzające się prognozy, które mówią, że od wtorku do czwartku chińska stolica będzie pogrążona w szczególnie gęstym, niebezpiecznym dla zdrowia smogu. Władze miejskie Pekinu poinformowały online, że na czas obowiązywania czerwonego alertu wstrzymane zostaną prace budowlane. Staną też niektóre fabryki. Zalecono zamknięcie szkół i przedszkoli. Dorosłym doradza się unikanie aktywności na świeżym powietrzu oraz korzystanie ze środków transportu miejskiego. Czerwony alert oznacza również ograniczenia ruchu samochodowego, w tym zmniejszenie o połowę liczby samochodów prywatnych na stołecznych ulicach. Jeździć będą mogły na przemian samochody z parzystymi i nieparzystymi końcówkami numerów rejestracyjnych.

Po trzech dekadach dynamicznego rozwoju gospodarczego chińskie miasta należą do najbardziej zanieczyszczonych na świecie. 60 procent wytwarzanej w kraju energii wciąż pochodzi z węgla. Smog bywa w Pekinie tak gęsty, że nie widać nawet budynków w najbliższej okolicy. (pap)

 

Na zdjęciu: Chińczycy w maskach mijają zasłonięty przez smog budynek telewizji.

Fot. EPA/HOW HWEE YOUNG

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA