Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Rosja zaatakowała Ukrainę. Wybuchła wojna

Data publikacji: 2022-02-24 07:06
Ostatnia aktualizacja: 2022-02-26 12:24
Fot. Pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)  

W czwartek ok. godz. 4 Rosja zaatakowała Ukrainę. Rozpoczęła ostrzał rakietowy m.in. w rejonie dużych ukraińskich miast, w tym stolicy Kijowa oraz lotnisk i baz wojskowych.

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie specjalnej operacji wojskowej na terenie Ukrainy i wezwał ukraińskich żołnierzy do złożenia broni. Rosja twierdzi, że w pierwszych godzinach ataku udało się jej zniszczyć ukraińskie lotnictwo i obronę przeciwlotniczą.

Ukraińska armia temu zaprzecza i  informuje o strąceniu pięciu rosyjskich samolotów i jednego śmigłowca w obwodzie ługańskim. Na terenie całego kraju wprowadzony został stan wojenny.

Ukraińska telewizja o wojnie na Ukrainie

O wybuchach i eksplozjach w Odessie, Ługańsku, Łucku, a nawet Kijowie na bieżąco informuje kanał Україна 24.W Odessie szkoły przechodzą na naukę zdalną, część mieszkańców gromadzi dokumenty i wykupuje towary w sklepach. Pociągi na razie kursują bez zakłóceń. Zarówno państwowe, jak i lokalne władze apelują przede wszystkim o zachowanie spokoju.

Atak rozpoczął się nie tylko od strony wschodu, ale także od południa z Krymu i od północy z Białorusi. Ukraińska straż graniczna pokazała nagrania, na którym widać, jak kolumna rosyjskich wojsk przekracza przejście graniczne od strony anektowanego przez Rosję półwyspu. Telewizja CNN informuje, że w ataku biorą również udział wojska białoruskie, które przekroczyły ukraińską granicę.

Walki rozpoczęły się także w Donbasie. Ukraińskie wojsko poinformowało, że udało mu się tam zniszczyć dwa rosyjskie czołgi i kilka innych pojazdów wojskowych.

Jest coraz więcej doniesień o spowodowanych rosyjskim atakiem zniszczeniach oraz rosnącej liczbie rannych i zabitych, także wśród ludności cywilnej.

(ip, ToT)