Wtorek, 25 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Rosyjskie czołgi na ulicach Doniecka. Czy Zachód sankcjami powstrzyma Putina? (akt. 1)

Data publikacji: 2022-02-22 10:21
Ostatnia aktualizacja: 2022-02-28 11:36
Fot. pixabay.com. (zdjęcie ilustracyjne)  

Dzisiaj w ciągu dnia poznajemy wstępne propozycje sankcji, jakie Zachód zamierza nałożyć na Rosję, w związku z jej ostatnimi działaniami destabilizującymi sytuację na Ukrainie. 

Do tej pory najdotkliwszą pod względem finansowym zapowiedział we wtorek kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Chodzi o wstrzymanie trwającej certyfikacji ukończonego już gazociągu Nord Stream 2 (z Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec), bez której nie może zostać on uruchomiony.

***

Wcześniejsza informacja

Kilka godzin po tym jak w poniedziałek wieczorem prezydent Rosji uznał niepodległość separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy, kolumny wojsk rosyjskich były widziane w Doniecku.

Agencja prasowa Reuters opublikowała nagranie swojego reportera, na którym można dostrzec rosyjskie czołgi i wozy bojowe na ulicach największego miasta w Donieckim Zagłębiu Węglowym.

Teraz najważniejszym pytaniem jest jak duże i dotkliwe sankcje nałoży Zachód na Rosję, aby powstrzymać jej imperialne zapędy. Zdaniem wicepremiera Jacka Sasina "zatrzymanie projektu Nord Stream 2 powinno być jedną z pierwszych sankcji dla putinowskiej Rosji".

Czy tak się stanie? Zobaczymy niebawem. We wtorek w Paryżu - jak informuje Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli - ma się odbyć "nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych 27 krajów UE w sprawie sankcji za uznanie niepodległości republik donieckiej i ługańskiej".

(mj)