Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Putin uznał niepodległość separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy

Data publikacji: 21 lutego 2022 r. 21:47
Ostatnia aktualizacja: 24 lutego 2022 r. 07:58
Putin uznał niepodległość separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy
Prezydent Rosji Władimir Putin Fot. Wikipedia (kremlin.ru)  

Prezydent Rosji Władimir Putin podjął decyzję o uznaniu niepodległości dwóch separatystycznych republik na terenie wschodniej Ukrainy: Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Swoją decyzję ogłosił w poniedziałek późnym wieczorem podczas telewizyjnego orędzia do narodu.

W trwającym przeszło 40 minut wystąpieniu Putin mówił o historycznych i kulturowych związkach obu krajów i twierdził, że współczesna Ukraina została stworzona przez sowiecką Rosję. - Ukraina to integralna częścią naszej historii - mówił.

Oskarżył zagraniczne służby o to, że pomogły przejąć na Ukrainie władzę „radykałom”. Twierdził też, że miałaby ona "otrzymać broń masowego rażenia od Zachodu" i oskarżył jej władze o plany zbrojnego przejęcia anektowanego przez Rosję Krymu.

- W trybie natychmiastowym podjąłem decyzję o uznaniu niepodległości obu separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy – oświadczył prezydent Rosji.

Reakcje Zachodu na decyzję Putina

Decyzja Putina została zdecydowanie skrytykowana przez polityków z Zachodu. Potępił ją m.in. Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO. "Niweluje ona wysiłki zmierzające do rozwiązania konfliktu i narusza porozumienia mińskie. NATO wspiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Apelujemy do Moskwy, aby przestała podsycać konflikt i wybrała dyplomację” – napisał Stoltenberg.

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, decyzję Putina uznał za rażące naruszenie suwerenności i integralności Ukrainy, które jest sprzeczne z międzynarodowym prawem.

Podobnie ocenił to premier Matusz Morawiecki. „Jest to akt agresji na Ukrainę, który musi spotkać się z jednoznaczną reakcją i natychmiastowymi sankcjami” – napisał premier na Twitterze.

Polskie władze zdecydowały o wprowadzeniu na terenie Polski stopnia alarmowego CHARLIE-CRP. "Ma to związek z sytuacją na Ukrainie i działaniami, które obserwujemy w polskiej cyberprzestrzeni. Do 4 marca obowiązywać będą podwyższone wymogi dla instytucji utrzymujących kluczowe systemy IT" - wyjaśnił Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w  w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Stany Zjednoczone ogłosiły natomiast nałożenie restrykcji gospodarczych na uznane przez Rosję samozwańcze republiki na terenie Ukrainy. Sankcje na osoby mające wpływ na wydanie tej decyzji zapowiedziała też Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.  

(k)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@W tym problem
2022-02-24 13:13:25
A widzisz to akurat argument bardzo kiepski, rzekłbym z wacka wzięty, wiele państw nie uznało twierdząc że to bardzo niebezpieczny precedens, najgorsze że z tego precedensu skorzystał Putin... To że sankcjonuje się rozbiór jakiegoś państwa łamiąc prawo międzynarodowe samo w sobie jest naganne bez względu na ilość tych którzy akceptują łamanie prawa.miedzynarodowego. My, Polacy coś o tym wiemy gdy nie było polski na mapach Europy, też wiele państw uznawało okupację czy rozbiory Polski za OK...
W tym problem
2022-02-24 02:46:18
nieuku, że Kosowo uznało ponad sto państw, a te pseudorepubliki uznała tylko Rosja. Więc maszeruj do szkoły i pamiętaj, żeby zacząć od podstawówki.
My uznaliśmy
2022-02-23 21:21:07
w 2008 roku separatystów z tzw Republiki Kosowa... więc w czym problem?
A Wiekszosc...!!
2022-02-23 11:42:56
Ukraincow niech Nie Uznaje PO-lowy Rosji - to sie Wyrowna...?/!
Słuchaj
2022-02-22 17:58:01
Wolałbyś nikogo nad sobą nie mieć, by palić, rabować, wycinać!...
Do - klemens-a
2022-02-22 10:46:56
I rowniez z Twojej strony... odnosnie Twoich KO-mentarzy !! A jak Ci jeszcze "cos nie pasuje" to przenies sie do Kuchni !
Jak Stalin
2022-02-22 10:41:34
Putin ogrywa nas wszystkich na wzór Stalina Bez decyzji typu "Od jutra dziękujemy Gazpromowi" , "Zamykamy Nord Stream 1&2" - nic nie zdziałamy .... Sprawa ucichnie , Ukraina zostanie sama , Putin wróci na salony , świat zachowa się tak samo jak po Krymie. A w Polsce nadal będzie import węgla , ropy (via porty litewskie czy Łotewsko-estońskie) plus zakupy W Schwedt ) , nawozy !!! (o tym się zapomina jak Rosja zdobywa nasz rynek). Jesteśmy naiwni ...SMUTNO !!!
Odwraca Kota ogonem
2022-02-22 10:30:58
Przeciez na razie jeszcze te 3 Regiony tj. Krymu, Doniecka i Luganska naleza jeszcze do Ukrainy !!! I co tu Putin z innego Panstwa o nazwie Rosja...ma tu do "swojego uznawania" tj. wg. Wytycznych ONZ-tu i wczesniejszego Porozumienia w Minsku ??
klemens
2022-02-22 10:27:01
może wreszcie będzie spokój .
Także nie widzę
2022-02-22 09:13:47
problemu. "Narodowy Sługa" i Ukraińcy tak przeciągali sprawę Donbasu i Ługańska, aż "z_UPA" się wylała. Wg. mnie to przyczyną jest "Niebiańska Sotnia" w czasie "Rewolucji Godności" i wprowadzenie tzw. "Ustawy Językowej", którą kilka dni później trochę ograniczono. Demokracja liberalna przełknie to dopóki Rosjanie mają coś do sprzedania (gaz, ropę, metale) - ważne aby "rubel się kręcił". Demokracja już zapomniała "śmiercionośną ampułkę Sadamma" - szuka do tej pory, zapomniała Libię, Jugosła..
Nie widzę problemu
2022-02-21 23:24:18
Skoro Polska uznała Republikę Kosowa 26 lutego 2008 to zakładam że teraz uznamy niepodległość obu republik... niestety ponosimy konsekwencje dawnych grzechów...
itd
2022-02-21 23:20:13
Bandyta z Kremla wiedzial,ze ta cala szajka grilujaca Polske z Bruxeli na rozkaz Berlina to miekiszony,Tak jak wiedza przedstawiciele''nadzwyczajnej kasty'',ze pisowcy nic im nie zrobia obawiajac sie ,ze nie dostana judaszowych srebrnikow .
sankcje
2022-02-21 22:26:54
Już powinny być zamknięte wszystkie rury z gazem i ropą od sovietów. Nie zapraszać nikogo z Rosji na jakiekolwiek zawody sportowe, odwołać rejsy samolotów itp. Żulik odczuje to szybko.
@Dominik
2022-02-21 22:12:17
Tak, jego kolega z sopockiego molo słynie z "konkretów". Zresztą podobnie jak jego mocodawcy z Berlina i cała impotencja unijna, ktoŕa do tej pory nie potrafi ustalić jednego stanowiska ws sankcji wobec Rosji. Za to dobrze im wychodzi karanie naszego kraju.
Dominik
2022-02-21 22:00:13
ciekawe co na tą wiadomość powie człowiek Putina z Sopotu dawniej z Warszawy? Czy na molo dalej tak miło pachnie bryza?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA