Wtorek, 07 maja 2024 r. 
REKLAMA

Wolne miejsca są nawet w „Dwójce”. Teraz aplikować można już tylko w szkołach

Data publikacji: 24 lipca 2023 r. 11:53
Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia 2023 r. 21:36
Wolne miejsca są nawet w „Dwójce”. Teraz aplikować można już tylko w szkołach
Wydział Oświaty szczecińskiego magistratu do kumulacji uczniów z podwójnego rocznika dobrze się przygotował: w I LO utworzono aż 12 klas pierwszych, w IX LO siedem, w XIV – dziewięć, w II LO jest ich jedenaście – w trzech oddziałach są jeszcze wolne miejsca. Fot. Ryszard PAKIESER  

W tym roku proces rekrutacji do szkół ponadpodstawowych miał być wyjątkowo trudny, ponieważ brało w nim udział aż półtora rocznika uczniów: tych którzy podstawówkę zaczynali jako sześcio- i siedmiolatki. Jednak Szczecin przygotował się do tego procesu dobrze, utworzono o wiele więcej klas pierwszych niż w latach ubiegłych. I choć liczba uczniów, którzy nie dostali się w I etapie naboru do żadnej klasy, robi wrażenie, bo to ponad 600 młodych ludzi, to jednak w 2022 i 2021 nastolatków „bez przydziału” było znacznie więcej. 

Teraz młodzież czeka rekrutacja poza systemem elektronicznym – już tylko w szkołach, w których są miejsca. A tych jest sporo, nawet w zazwyczaj obleganym II Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie.

W Szczecinie w rekrutacji na rok szkolny 2023/2024 wzięło udział 7043 kandydatów, jednak w pierwszym etapie zakwalifikowano ich 6431. W miniony piątek o godz. 15 młodzież poznała już ostateczne wyniki tegorocznego naboru – od 17 do 21 lipca składała potwierdzenia o woli nauki w placówkach, do których dostała się w pierwszym naborze.

Od poniedziałku 24 lipca absolwenci podstawówek, którzy dalej nie zakwalifikowali się w drugim etapie naboru do żadnej klasy, mogą ubiegać się o miejsca w szkołach, ale tylko tych z wolnymi miejscami. Czasu na zastanowienie się, gdzie chcą kontynuować naukę, nie mają jednak zbyt dużo – szkoły będą przyjmowały podania tylko do 28 lipca, do godziny 15, a licea mistrzostwa sportowego jeszcze krócej, bo tylko przez dwa dni – 24 i 25 lipca. Uczniowie mogą zatem aplikować do II LO im. Mieszka I do trzech oddziałów o profilach: humanistycznym, psychologicznym i matematyczno-informatycznym. Wolne miejsca są również w III, VII, VIII, XVI i XVIII LO, a także w liceach niepublicznych: w LO im. Sybiraków w Szczecińskiej Szkole Florystycznej oraz w LO TEB Edukacja. Na uzdolnionych sportowo nastolatków czekają dwie placówki: Liceum Mistrzostwa Sportowego oraz Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Sportowymi. Otworem stoją także szczecińskie technika z szeroką ofertą nauki w różnych specjalnościach: ekonomii, rachunkowości, turystyce, logistyce, ale także programowaniu czy budownictwie, inżynierii sanitarnej i architekturze krajobrazu. Niedobory uczniów mają również szkoły branżowe uczące w wielu poszukiwanych na rynku pracy zawodach: elektromechanika, mechanika pojazdów samochodowych, ślusarza czy hydraulika. Pełen wykaz placówek oświatowych z wolnymi miejscami znajduje się na stronie naboru w zakładce „dokumenty”.

Pierwsza lista przyjętych i nieprzyjętych w naborze uzupełniającym pojawi się w szkołach 3 sierpnia o godz. 12, potem do 9 sierpnia, do godz. 10 – podobnie jak w pierwszym naborze – młodzież musi potwierdzić wolę nauki w placówce, do której aplikowała. Ostateczne wyniki naboru uzupełniającego będą znane 9 sierpnia o godz. 15. ©℗

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@X
2023-08-01 21:33:46
Od zawsze tak jest, że ludzie głosują nogami. Skoro jak sam twierdzisz popyt był niższy, znaczy że ta Dwójka wcale nie ma już takiej renomy jak kiedyś. Wpływ na to ma wiele rzeczy, a jedną z nich jest denna atmosfera panująca w tej szkole. Dlatego rozsądni, mający wysoką liczbę punktów, wybrali równie dobre licea jak IX czy I a z lepszą atmosferą. To powinno dać do myślenia władzom i nauczycielom w Dwójce.
Ewa
2023-07-26 08:34:07
Przyjmowanie uczniów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych w obecnych czasach to ogromny stres dla kandydata i rodziców, życzę powodzenia, w tej chwili wszyscy powinni już odpoczywać a nie zastanawiać się co będzie dalej...
X
2023-07-25 11:18:09
Właśnie przez takie rzeczy różne osoby są dyskredytowane. Jako osoba która miała 170pkt, ale poszła na profil o niższym progu pkt w LOII, ciągle słyszę "progi w tym roku jakieś niższe". To nie znaczy, że szkoła czy profil jest nagle gorszy. To znaczy, że był mały popyt, ale niektórzy tego nie przyjmują, bo po prostu nie chcą.
Dr
2023-07-24 15:28:44
To bardzo ładnie brzmi,że utworzono dodatkowe oddziały i zapewne uspokaja rodziców,a magistrat odetchnął z ulgą ,że nie obleje go hejt rodziców.Ale to nie koniec,to dopiero początek. Brakuje mi nauczycieli ,więc już wiem,że będę młodzież zwalniał do domu z powodu braków kadrowych. Rodzice przygotujcie się na 10-cio miesięczny maraton.Powaga sytuacji tego wymaga. .
Agnieszka
2023-07-24 14:42:30
Dwójka to już nie to samo co kiedyś. Kandydaci głosują nogami jak widać. Jakoś w IX czy w I mimo wielu nowych klas miejsc nie ma
Piotr
2023-07-24 14:39:29
Co chcesz studiować? Cokolwiek. Kim chcesz być po studiach? Bylekim. Młodzież mądrzeje skoro wolne miejsca są w lieceach ogólnokształcacych i sportowych. Lepiej zostać fachowcem i mieć zawód w rękach. Po branżowej szkole zawodowej lub technikum masz umiejętności. Casting dla pracodawców, a śmieciówki lub na czarno dla meneli niedorozwniętych umysłowo. Lepiej płacą zagranicą, to tam jadę.
Wojtek
2023-07-24 13:33:46
Dwójka to toksyczna atmosfera. Nic dziwnego, że obok najgorszych liceów w mieście są tam wolne miejsca. W tych porządnych i z dobrą atmosferą jak widać miejsc wolnych brak.
Dwa
2023-07-24 13:10:24
Nawet w "dwójce"? Może ludzie w końcu zrozumieli, że obecna struktura uczniów nie ma nic wspólnego z legendarnym poziomem kulturalnym "Pobożniaka", funkcjonującym jeszcze kilka dekad temu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA