Piątek, 23 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Profesor Jan Lubiński wysoko oceniony

Data publikacji: 07 grudnia 2023 r. 07:54
Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia 2023 r. 05:38
Profesor Jan Lubiński wysoko oceniony
Praca prof. Jana Lubińskiego jest doceniana nie tylko w Polsce. Fot. Dariusz Gorajski  

Prof. Jan Lubiński z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zajął drugie miejsce wśród Polaków w międzynarodowym rankingu naukowców z całego świata - Top Medicine Scientists. W skali globu znalazł się na 2949. pozycji.

Pod uwagę wzięto profile blisko 66 tys. naukowców z Google Scholar i Microsoft Academic Graph. W ostatecznym wykazie znalazło się 16.241 badaczy z indeksem Hirscha nie mniejszym niż 79.

W tym roku uczony z PUM został także wysoko oceniony w rankingu stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie. Zestawienie opublikował, już po raz dwudziesty, portal Puls Medycyny. Prof. Lubiński zajął miejsce 36.

Pod koniec ub. zespół kierowany przez prof. Jana Lubińskiego ogłosił, że dokonał odkrycia, które może wpłynąć na życie kobiet. Kluczowym czynnikiem jest selen.

Jak informował PUM, „optymalizacja stężenia selenu poprzez suplementację obniża ryzyko zgonu u kobiet z deficytem tego pierwiastka. Około 1/3 kobiet w Polsce wykazuje niedobór selenu, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zgonów. 8 grudnia 2022 roku zespół niezależnych badaczy, kierowany przez prof. Jana Lubińskiego, ogłosił po raz pierwszy w świecie, że można tę niekorzystną sytuację opanować”.

Jan Lubiński to specjalista od patomorfologii i genetyki klinicznej; kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, kierownik Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych; członek Rady ds. Diagnostyki Molekularnej.

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Simca
2023-12-07 11:17:50
Gratulacje! Szkoda tylko, że osiągnięcia naukowe na miarę rankingów ogólnopolskich i międzynarodowych, to - w naszym regionie - odnoszą się prawie zawasze do jednego ośrodka - PUM.
Juras
2023-12-07 09:49:45
Te liczby pokazują, że prof. Lubiński w polskiej nauce jest wysoko, jednak pokazują również jak nisko jest polska nauka w świecie. Nasze wybitne jednostki zajmują miejsce w świecie w okolicach pozycji 3000. Gdzie więc jest nasz dynamicznie rozwijający się, europejski kraj?
???
2023-12-07 08:27:24
antyszczepow jakis nagrodzono? a nie czekaj nie tak liga :) covid w pelni sie rozsiewa, pamietajcie jak sie bardzo zle poczujecie idzcie do apteki po test combo za 20zl, potem wynik 2 kreski-covidek i zycze miłych nieprzespanych nocy, jak mowil pewnie lekarz- bedzie bolało oj bedzie no ale przeciez wiruska nie ma, to wymysl nie wiadomo kogo, oj jest i zaraża mocno

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA