Poniedziałek, 05 czerwca 2023 r. 
17 szczecin
REKLAMA

Gen ATRIP i szansa na ratunek! Najnowsze wyjątkowe odkrycie szczecińskich genetyków

Data publikacji: 27 marca 2023 r. 19:39
Ostatnia aktualizacja: 30 marca 2023 r. 16:52
Gen ATRIP i szansa na ratunek! Najnowsze wyjątkowe odkrycie szczecińskich genetyków
Prof. Jan Lubiński: „System uprawiania nauki, który wypracowaliśmy przez ostatnich 35 lat, znów zadziałał”. Fot. Dariusz GORAJSKI  

Gen, którego nikt w świecie jeszcze nie zna i nikt jeszcze nie opisał. Gen, którego mutacja może przyczynić się do powstania nowotworu, a jego odkrycie pozwala opracować metodę skutecznego leczenia. O takich sukcesach Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego donosimy od lat. Teraz w świat poszła kolejna ważna informacja: szczecińscy genetycy, współpracując z naukowcami kanadyjskimi, odkryli nowy gen o nazwie ATRIP, którego mutacje powodują wysokie ryzyko raka piersi.

Międzynarodowym zespołem badaczy kierowali prof. Cezary Cybulski z Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM oraz Mohammad Akbari z Uniwersytetu w Toronto. Badaniami objęto ok. 16 tysięcy pacjentek ze zdiagnozowanym rakiem piersi i 9 tysięcy zdrowych kobiet. Liczbę nosicielek mutacji genu ATRIP w Polsce szacuje się na ok. 25 tys. Wyniki sugerują, że ryzyko zachorowania tych kobiet na raka piersi zwiększone jest ponaddwukrotnie i wynosi ponad 20 proc., a wzrasta do ponad 30 proc., jeśli wśród ich krewnych zdiagnozowano ten nowotwór.

Odkrycie genu ATRIP daje szansę tym kobietom na zastosowanie prostego i taniego testu wykrywającego mutacje. Jak twierdzą nasi naukowcy, test ten może być dodany do tych, które wykrywają około 10 proc., przypadków raka piersi u Polek poprzez badanie panelu kilkunastu powtarzalnych mutacji genów BRCA1, BRCA2, CHEK2, PALB2, NBN, RECQL w Polsce. Wykrywalność mutacji tych genów w Polsce wynosi ponad 80 proc. Przypomnijmy, że szczecińscy genetycy pierwsi odkryli w 2015 r. m.in. dwa ze wspomnianych genów – RECQL i PALB2 i prof. Cezary Cybulski jest autorem pierwszych publikacji na ich temat, które ukazały się w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych na Zachodzie.

Nasi naukowcy z Zakładu Genetyki i Patomorfologii zapowiadają, że jeszcze w tym roku będzie można sprawdzić podczas badań diagnostycznych obecność w organizmie zmutowanego genu ATRIP. W przypadku jego odkrycia pacjentki będą poddawane m.in. częstszym badaniom już od 35. roku życia. Nadzieja na wyleczenie jest duża po zastosowaniu chemioterapii, np. cisplatyny, którą, przypomnijmy, też z powodzeniem stosuje się u nas podczas leczenia mutacji genu BRCA1.

Opracowanie testów opartych na mutacjach powtarzalnych jest możliwe w populacjach homogennych, czyli jednorodnych genetycznie, jak Polska. Dają one szansę na zastosowanie taniej, szybkiej, o wysokiej czułości diagnostyki wysokiego ryzyka raków w Polsce i powinny być wykonywane w pierwszej linii diagnozowania dziedzicznej predyspozycji do raka piersi, przed zastosowaniem skomplikowanych i drogich testów opartych na sekwencjonowaniu nowej generacji o nieporównywalnie mniejszej przepustowości, czytamy w informacji przekazanej nam przez szczeciński ośrodek.

– Wydawać by się mogło, że kolejne odkrycie da odpoczynek i przyniesie przerwę w badaniach, ale taki scenariusz rzadko się zdarza. Pracy nie ubywa – powiedział nam odkrywca genu prof. Cezary Cybulski i dodał: – Pragnę nadmienić, że prowadzimy również badania poszukiwania nowych mutacji predysponujących do raka prostaty finansowane przez NCN. Dla mnie obecne odkrycie jest uwieńczeniem wieloletniej pracy, ale również początkiem kolejnych badań. Z reguły mutacje w genach podatności do nowotworów wiążą się z wielonarządową predyspozycją. Jesteśmy obecnie w trakcie analiz, czy mutacje ATRIP predysponują do innych raków, żeby określić pełne spektrum nowotworów związanych z ATRIP. Mam głęboką nadzieję, że identyfikacja mutacji tego genu w Polsce przyczyni się w przyszłości do zmniejszenia ryzyka raków u nosicieli mutacji, do rozpoznania nowotworów na wczesnych etapach, gdy wyleczenie jest możliwe oraz opracowania lepszego, celowanego leczenia raków u nosicieli mutacji. Specyficzna chemioterapia może być bardzo skuteczna przy zaburzeniu naprawy DNA za pomocą homologicznej rekombinacji stwierdzonej przez nas w rakach piersi z mutacją ATRIP. Chciałbym, żeby kobiety odniosły szerokie praktyczne korzyści z wprowadzania testu na mutację ATRIP.

Oddajmy jeszcze głos prof. Janowi Lubińskiemu, szefowi Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM, światowej sławy specjaliście genetyki i onkologii:

– Bardzo się cieszę, że udało się odkryć kolejny gen, który jest trudną do przecenienia szansą na skuteczną profilaktykę i leczenie ok. 25 000 kobiet w Polsce. Oczywiście bardzo przyjemne jest to, że jedną z tych ról w badaniach odegrał nasz polski zespół kierowany przez prof. C. Cybulskiego. I że system uprawiania nauki, który wypracowaliśmy przez ostatnich 35 lat, znów zadziałał i mamy kolejne światowej klasy odkrycie – powiedział prof. J. Lubiński.

Czekamy już na następne odkrycia. Dodajmy, że nowy gen odkryto w ramach projektu Narodowego Centrum Nauki realizowanego w Zakładzie Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie we współpracy z Women’s College Research Institute Uniwersytetu w Toronto. Wyniki badań polskich i kanadyjskich naukowców zostały opublikowane w prestiżowym magazynie „American Journal of Human Genetics” ©℗

Elżbieta BRUSKA

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Olo
2023-03-31 17:15:41
To wszystko nie wina lekarzy. To system jest chory
Halcia
2023-03-30 16:42:39
Do okulisty na NFZ zarejestrowałam się na marca 2025 rok !!!!!!!!!! to wszystko na ten temat...... to co się na suwa by wykrzyczeć przemilczę
???
2023-03-30 07:06:37
Ciekawe że chcą leczyć chemioterpią. Jakieś statystyki wyleczeń są tej metody leczenia??
Pacjentka
2023-03-28 20:03:17
Wielkie Gratulacje dla naukowców. Miejmy nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli duże szanse na wyleczenie.
Maria
2023-03-28 18:18:38
Trzymam kciuki za wszystkich szczecińskich naukowców i mam nadzieję, że ich odkrycia nie zostaną zdławione przez swiatowe organizacje farmaceutyczne, tak jak uczyniono z odkryciem polskiego naukowca w USA, Stanisława Burzynskiego.
Marek
2023-03-28 15:41:46
Ludzie ten artykuł nie jest o funkcjonowaniu NFZ tylko o nowym odkryciu!!! Z uwagami do funkcjonowania systemu to do ministra, a naukowcom GRATULACJE!!!
Zatroskana
2023-03-28 15:19:50
W Szczecinie na wizytę kolejna do onkologa czeka się 8 miesięcy, nawet żeby odebrać wyniki. Tak samo z tomografem komputerowym cze rezonansem. A to są podstawowe badania w chorobach onkologicznych. Może w tej sprawie panowie profesorowie coś odkrywczego wymyślili. Z dostępem do leczenia jest coraz gorzej.
Adam Mandey
2023-03-28 13:06:38
T A K , TO ` P R A W D A !!! . N I C się nie z m i e n i a , jest C O R A Z ` G O R Z E J !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.
Należy w to
2023-03-28 08:41:26
Inwestować, biotechnologie, biochemia, innowacyjne procedury medyczne, farmacja, od iluś lat piszę o paliwach syntetycznych, zgazowywanie węgla pod ziemią, biopaliwach no i samowystarczalności żywnościowej plus rygorystyczne normy jakości żywności. Bylibyśmy i bogatsi i zdrowsi. Naukowcom gratulacje!
A poza tym
2023-03-27 22:20:54
A poza tym lekarze żeby przyoszczędzić celowo nie kierują na badania, zwłaszcza te droższe ale dokładniejsze np. rezonans magnetyczny.
PACJENT
2023-03-27 21:07:42
FAJNIE TYLKO CO TO ZMIENI SKORO DO LEKARZA POZ CZEKA SIĘ 3 TYGODNIE A DO SPECJALISTY KILKANAŚCIE MIESIĘCY ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA