Piątek, 22 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Praca przymusowa podczas II wojny światowej

Data publikacji: 07 maja 2018 r. 23:41
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:46
Praca przymusowa podczas II wojny światowej
 

W dniach 8-9 maja w Szczecinie odbędzie się polsko-niemiecka konferencja naukowa „Praca przymusowa podczas II wojny światowej, jej pamięć i konsekwencje”. Organizatorami są oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Wydział Humanistyczny wraz z Instytutem Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

W latach 1939–1945 blisko 20 milionów ludzi z niemal wszystkich krajów Europy pracowało przymusowo na rzecz różnych sektorów gospodarki i życia społecznego Niemiec. Zjawisko to miało miejsce zarówno na terytorium III Rzeszy, jak i na obszarach okupowanych oraz kontrolowanych przez reżim Hitlera. Robotnicy przymusowi mieli nie tylko wielki wpływ na gospodarkę państwa niemieckiego, ale i materialną pomyślność milionów jego obywateli niemal do końca II wojny światowej. Praca przymusowa była zbrodnią, która dokonywała się na oczach wszystkich Niemców i była na porządku dziennym w każdym regionie, w każdym mieście oraz w każdej wsi. Fenomen masowej pracy przymusowej dla III Rzeszy ma wiele wymiarów, począwszy od wspomagania wysiłku wojennego Niemiec poprzez wykorzystanie robotników przymusowych w przemyśle i rolnictwie, przez niezwykle rozwiniętą logistykę zapewniającą tak wielkim masom ludzi pracę i utrzymywanie ich w ryzach dyscypliny i strachu, przez organizację terroru i wyniszczenia aż po ludzkie wymiary tego zjawiska w skali masowej, grupowej, rodzinnej oraz indywidualnej.

Konferencja będzie toczyć się w językach polskim i niemieckim na Wydziale Humanistycznym przy ul. Krakowskiej w Szczecinie. Jej elementem będzie także pokaz filmu „Trzecia Część Nocy” - 11 maja w kinie Zamek - w ramach cyklu „Filmowe drogi do niepodległości”. O godz. 19.00 zaprezentowany zostanie film w reż. Andrzeja Żuławskiego. Stanowi on pełnometrażowy debiut reżysera i w niezwykle frapujący, nowatorski sposób opowiada historię losów polskiej inteligencji w okupowanym Lwowie. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj dylematy jednostkowego cierpienia oraz lęków głównych bohaterów, idei poświęcenia dla konspiracji, a także szaleństwa wojny samej w sobie. Obraz ten bogaty jest w liczne, często oniryczne metafory, z których wiodąca związana jest z funkcjonowaniem faktycznie istniejącego Instytutu Weigla – eksperymentalnej placówki opracowującej szczepionkę na tyfus przy użyciu wszy ludzkich. Dodatkowym atutem filmu jest doskonała ścieżka dźwiękowa autorstwa Andrzeja Korzyńskiego oraz ekspresywne aktorstwo z wyróżniającymi się kreacjami Małgorzaty Braunek, Leszka Teleszyńskiego oraz Leszka Długosza. Bezpłatne wejściówki odebrać można w kasie kina Zamek pół godziny przed seansem. Liczba miejsc ograniczona.

Zobacz program konferencji.

(p)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nazizmu... Komunizmu i PO-stkomunizmu c.d...
2018-05-08 11:51:29
A pozniej dalej i w PRL-u, po-prze-dlu-za-no Przymusowa Prace... jeszcze o 45 lat tj. w latach 1945-1990 !!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA